Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Kimi palasi F1:een

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Tapahtuiko tämä renkaiden yllättävä kylmeneminen silloin, kun ajettiin turva-auton perässä? :) Sinänsä huonoja selityksiä. Jos Bernie haluaa tv-aikojen takia ajaa Malesiassa monsuunisadeaikaan, niin pitäisi varustaa autot sellaisilla renkailla, joilla voi ajaa.

    Hauska ollut seurata kahden sinänsä nopean Lotus-kuskin eroja kisassa. Grosjean näyttää siltä, että jalat eivät ylety pohjaan. Ja osumat ovat aina jonkun muun vika. Kimi taas ottaa todella varovaisesti kisojen alut, ettei osu mihinkään. Toivottavasti pääsisi kunnon lähtöruutuun Kiinassa, että voisi hyökätäkin.

    Comment


    • Tais olla, eli äkkiä pois tommoset mersun-romut turva-autoista ja kunnon nelikkoa alle, että sateellakin pääsisivät tarpeeksi lujaa :) Eikös jossain ratasarjas ne joutunu sanoon quattro-turva-autolle, että hidastaa, että kilpurit pysyis peräs :)

      Comment


      • Kimin ajot ajettu, superlisenssi meni vanhaksi http://www.autotoday.fi/page.php?pag...s_id=201202639

        Lisätietoja tänään 1.4.

        Comment


        • Aika huono juttu, tai hyvä. Miten sen nyt ottaa. Verrattuna kalenteriin siis.

          Comment


          • Mäki jo hetken luulin, koska noi FIA:n säännöt on monessa asiassa hyvin monimutkaiset :)

            Comment


            • Alkuperäinen kirjoittaja maspe Näytä viesti
              Kimin ajot ajettu, superlisenssi meni vanhaksi http://www.autotoday.fi/page.php?pag...s_id=201202639

              Lisätietoja tänään 1.4.
              Aprillia aprilia!! Aika hyvä.

              Comment


              • Toi on sentään sellainen, että sitä hetken miettii.

                Toisin kuin tämä:
                http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutise...y-birds--linko

                Comment


                • Rosberg paalulle ja Räkä 4:s aika-ajoissa.

                  Huomenna on Räkä palkintopallilla jos vehkeet kestää.

                  Comment


                  • Jep, veikkaan Mersujen kisavauhdin olevan taas aika surkeaa.

                    Joten nyt on toivottavasti se Lotuksen toivoma normaali viikonloppu tulossa.

                    Comment


                    • Jännä seurata Lotus-paria, kummasti Grosjean on nopea silloin kun ei ole väliä, esim Q1, ja sitten kun merkkaa, niin tärisee. Räikkösen aika-ajosuoritus kyllä vieläkin ontuu hieman, mutta paranee varmaan kun ajorutiinia saa.

                      Jos sääennuste pitää paikkansa, niin podiumin ylemmistä sijoista Kimi taistelee Buttonin ja Hamiltonin kanssa. Mersut hyytynevät kun tuhoavat renkaansa alta aikayksikön, ja Koba hölmöilee jossain vaiheessa.

                      Comment


                      • Jooh olipa taas taktiikka lotukselta... Miten tämän kisan voi kusta näin pahasti. :D

                        Comment


                        • Noh ei sen tarvi ku vähä olla pieles, niin pienillä toleransseilla käy just näin sit. :)

                          Comment


                            Menipä sopivasti metsään taktiikka.

                            Comment


                            • Ei tuolla tasolla pitäs laskea näitä juttuja noin pahasti pieleen..

                              Comment


                              • kisaa ennoo päässy vielä kattomaan, mutta jos teksti tvssä sanotaan et Räikkönen teki ajovirheen ja tippui siis2. Paikalta lopulta sijalle 14. Niin eikös se oo sit ollu se ratkasevin juttu ?

                                Comment


                                • renkaat silti loppu ihan täysin noin 8 kierrosta ennen maalia piste. ei ollu mitään pitoa sen jälkeen. ja kaikki meni 2 kierroksen aikan ohi..

                                  Comment


                                  • Ajovirhe luultavasti johtui liian kuluneista renkaista, jota edelsi liian aikainen ensimmäinen stoppi, josta koko taktiikan kuseminen lähti liikkeelle.

                                    Comment


                                    • Ok. Siihen meni melkein tämän kauden mahdollisuudet terävimpään kärkeen kokonaispisteissä.

                                      Comment


                                      • kisaa ennoo päässy vielä kattomaan, mutta jos teksti tvssä sanotaan et Räikkönen teki ajovirheen ja tippui siis2. Paikalta lopulta sijalle 14. Niin eikös se oo sit ollu se ratkasevin juttu ?
                                        Sanosin, että kato kisa ja pohdi sitten uudestaan.

                                        Sitä en ymmärrä mihin se menetti niin paljon aikaa ennen renkaiden vaihtoa, että Alonso oli lähes 5 sekkaa edellä stopin jälkeen. Kimi oli kuitenkin 5 sekkaa edellä Alonson stoppia ennen. Muutama kierros vaan välissä.
                                        Toisaalta ei ollu kyllä oikeen vauhtiakaan koko kisan aikana tarpeeksi ja sitten kun jäi vielä Massan taakse. Se oli sen kisan eka niitti.

                                        Comment


                                        • Kuulostaa sille että on parempi kun poistaa tallennuksen kovalevyltä suoraan katsomatta koko kisaa, ihme uutisointia Yleltä ja säätöä Lotus-Renaultilta vaimikäseolilta.

                                          Comment


                                          • Vahva Spoiler Warning:

                                            Joo no ei mikään ruusunen kisa, mutta jännitystä riitti siihen asti kunnes Räikköseltä pieni virhe joko renkaiden ja/tai Vettelin painostuksesta ja uralta vähän sivuun. Siinä vain oli jonossa autoja sijalla 2->12 tms joten se virhe kostautu.
                                            Kyllä ne renkaatkin oli loppu, kun about 10 kiekassa tuli takkiin Vettelille puoli minsaa.

                                            Ei se kyllä ollut oikeen muutenkaan nappi kisa Räikköseltä vaikka taistelikin siellä.

                                            Comment


                                            • Vauhtihan tuntu riittävän kuitenkin melko hyvin. Nyt vaan ei onnistunu rengastaktiikka.

                                              Kolmen kisan jälkeen en heittäis vielä kirvestä kaivoon...!

                                              Comment


                                              • Onko joku muu miettiny samaa: Me Suomalaiset aina vaan toivotaan, että kyllä se sieltä vielä nousee, ollaan jatkuvasti toivotaan toivotaan moodissa ! Ois mukava joskus sanoa, että nyt on alkukausi mennyt niin hyvin että on jopa varaa munata kisa tai pari :)

                                                Huomioni koskee eritoten lähivuosia ja mm. Räikköstä formuloissa ja rallissa,kovalaista formuloissa,LATVALAA ja HIRVOSTA rallissa,mäkihyppääjiä,yleisurheilijoita jne.

                                                Jääkiekon MM-kulta oli mahtava poikkeus tähän muuhun trendiin.

                                                Tulokset puhuvat puolesta ja joskus se onnistuminen pitää tapahtua nyt eikä ehkä tulevaisuudessa.

                                                Comment


                                                • Tuskin kukaan oletti ennen kauden alkua että kimi voittaa mestaruuden saati yhden kisan...

                                                  Kimi ja Alonso ovat hyviä esimerkkejä siitä että ajotaidolla voi paikata auton suorituskykyä.

                                                  Kolme kisaa, kolme eri voittajaa, 6 eri kuskia palkintopalilla.

                                                  Mutta perus suomimentaliteetti on se että ainoastaan jos tulee menestystä niin kiinnostaa.

                                                  Comment


                                                  • Itse olen yllättynyt että Lotus menee noinkin hyvin.Sillähän voi hyvänä päivänä kaiken osuessa kohdalleen olla podiumilla. Oma veikkaus oli ennen kauden alkua että Kimi ajelee jäännöspisteistä. Lisäksi kauden avaus on ollut positiivisen TASAISTA kilvanajoa. Aikaeroja ei tartte mitata kalenterilla :)

                                                    Comment


                                                    • Huomioni koskee eritoten lähivuosia ja mm. Räikköstä formuloissa ja rallissa,kovalaista formuloissa,LATVALAA ja HIRVOSTA rallissa,mäkihyppääjiä,yleisurheilijoita jne
                                                      .

                                                      No jos verrataan vaikka Ruåtsiin ni missä on ruåttalaiset ralli ja formulatähdet? Tai mäkihyppääjät? Yleisurheilun ne taitaa mut se onki ihan neitien laji :P

                                                      Comment


                                                      • Tuskin Räikkönen on tyytyväinen muuhun kuin voittoihin ja mestaruuteen, ihan sama mikä laji ja mitenkä hyvä tai huono auto.

                                                        Sitten vielä tästä esimerkki Latvalasta: on jauhettu jo vuosia että se on maailman nopein rallikuski, no onhan se, mutta kun tartteis myös maaliinkin aina päästä.

                                                        Lapissa se kokeili onko nopein myös suksilla, no olihan se, mutta luut ei vaan kestäny, nyt sitten kahtelee seuraavia ralleja telkkarista, Loeb vie sillä aikaa vaihteex mestaruuden ja Hirvonen ei saa ees ajaa mestaruudesta vaikka auto ois huippu. Näin jos menee, niin kyllä saa olla kovin Suomalaiset lasit päässä jotta jaksaa innostua.

                                                        Comment


                                                        • Väkimäärään suhteutettuna Suomella menee kuiteski vielä motorsportin puolella melko mukavasti, vaikka Räkä ei voitakkaan eikä Latvala pysy pystyssä edes suksilla saati sit autolla :D

                                                          Comment


                                                          • Eihän urheilua ole pakko seurata jos ei kiinnosta :)

                                                            Comment


                                                            • Eikö kaikki suuret suomalaiset rallitähdet ole sieltä '70 -luvulta asti, Timo Mäkistä lukuunottamatta, ajelleet ensin vähän ojia myöten ja kaataneet useammin kuin päässeet maaliin? =)

                                                              Kimin motiiveista tiedä, luulenpa vaan miehen olevan tyytyväinen, jos voi ajaa ns. hyvän kauden ilman ylimääräisiä automurheita ja isompia omia sössejä. Vielä jos voi kilpailla pisteistä, jopa podiumeista, luulisi olevan ajaminen ns. kivaa..

                                                              Comment

                                                              Working...