Miten mahdetaan euroopassa suhtautua vanne ja rengasyhdistelmiin, joita ei ole muutoskatsastettu. Paikoillaan 10,5” leveissä vanteissa 245/30-20 kumit. Vanne tulee kumista reilusti ulos. Suomessa poliisit ei puutu, jos ei ihan lveri ole, mutta miten europpassa?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Muutoskatsastamattomalla autolla ulkomaille
Collapse
X
-
Sakot voi ihan yhtä lailla sielläkin saada. Jos ei nyt mitkään ihan törkyset ole, niin tuskin puuttuvat.
Itävallasta sain itse vuosi sitten 320€ sakot muutoskatsastamattomasta rengas/vanneyhdistelmästä, liian pienestä maavarasta sekä kilpien puutteellisesta kiinnityksestä. Tämä tosin Wörthersee-tapahtuman aikoihin, jolloin kyttäävät vain ja ainoastaan autoja joka paikassa. Saksassa poliisia ei kiinnostanut muu kuin autossa olijoiden paperit.
-
Missaan nimessa ei kannata lahtea testailemaan onnea Saksaan, Itavaltaan tai Sveitsiin. Tarkistavat nippeleita myoten kaiken kun sille paalle sattuvat ja sakot napsahtaa, pahimmassa tapauksessa kilvet pois ja matka pilalla.
Sellainenkin asia kannattaa huomioida etta matkatavaratkin pitaa olla pakattu huolella. Esim. talvella on tutkittu miten sukset on auton sisalla kiinni, pitaa olla turvavoissa suksipussi ainakin Sveitsin puolella tai pikavoitto on valiton.
Comment
Comment