Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

s6 2.2 ahdot ja mahdollinen fuelcut..

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • s6 2.2 ahdot ja mahdollinen fuelcut..

    Eli auto on ruvennut temppuilemaan, kun poljettaa täydellä kaasulla niin meno hyytyy täysin 5000 kiekassa jokaisella vaihteella ja "inahtaa" korkealla äänellä tämä vika joskus aikoinaan poistu uudelleen käynnistyessä muttei enään... Asioita jota tehty ja varmistettu -letkut,by-pass ehjä päällisin puolin ainakin.., tulpat uusittu, n75 ehjä. Kertokaa toki, jos jäi epäselvyyksiä terveisin hyvin turhautunut..

    ai niin, one more thing. Eli, jos laken ahtoja esim 1,5 baariin tai käytän vajavaa kaasua niin ei tätä vikaa tapahdu lainkaan vaan kiekkoja saa sinne 7000 saakka
    Viimeksi muokannut jta; 7.9.2012, 05:38. Perustelu: omaansa voi muokata, ei tarvitse heti uutta viestiä tehdä parin minuutin jälkeen

  • #2
    Tuolla toisessa paikassa mainitsit että tuohon on vaihdettu garretti. Mitä muuta on vaihdettu ja oletan että softa on tehty kyseisille palikoille?

    jos laken ahtoja esim 1,5 baariin
    Ei kai vaan ole jotain säätöventtiiliä systeemissä mukana? Jos on niin ota pois.

    Comment


    • #3
      Joo on ohjelma ja mulla on normaalisti n75h käytössä, testannu manuaalisella säätöventiilillä sitä 1,5 baaria eriksee.

      Comment


      • #4
        Lue vikakoodit. Onko alkuperäiset puolat vai 1.8t konversio?

        Comment


        • #5
          Mitäs tässä nyt sitten on ahtoja normaalisti?

          Comment


          • #6
            Ahtovuodot, eli paineistus tehty? Tulpat ok ja tulppakaivot kuivat? Joko kipinä uupuu paineilla tai seokset sotkee esim. ahtovuoto? Ahtovuodosta voisi tuo ääni johtua.

            Comment


            • #7
              Normaalisti ahtaa 2 bar, uudet tulpat tulee maanantaina ja uusi bypass, ahtoputkisto oli täysin ehjä, kun käytin koko väliltä pois. Tosiaan ääni on silti sellainen "Piuuuuh" mutta jos kaasun löysää esim 4000kiekassa niin bypassi ääntää aivan normaalisti. Voiko hukkaportti olla lopussa tai sen jousi? En muista mainitsinko, että tämä oireilu ei ole eka kerra, mutta on hävinnyt simppelillä uudelleen käynnistyksellä ennen..
              Viimeksi muokannut Santeri^; 8.9.2012, 09:45.

              Comment


              • #8
                Jos käynnistyksellä on korjautunut hetkellisesti, niin kuulostaisi siltä että vetää turvaohjelmalle jostain syystä. Lue vikakoodit.

                Comment


                • #9
                  Et välttämättä löydä kaikkia ahtovuoto paikkoja jos olet vain letkuja kädessä pyöritellyt, painetesti täytyy tehdä että löydät vuoto paikat. Maffilta letku irti ja sopivan adapterin avulla painetta kompuralla sisään. Sen jälkeen saippualiuosta suihkepullolla letkuihin ja liitoksiin. Voi tosin paikallistua jo äänen perusteella jos iso vuoto.

                  Comment


                  • #10
                    mitenkäs turbon ja maffin väli o toteutettu? Tai sitten MAF:n ja filsun?

                    Jos motronic ohjailemassa, niin onkos vikakoodit kurkkailtu?

                    Comment

                    Working...