Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 2,4 V6 sylinterinumerot?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A6 2,4 V6 sylinterinumerot?

    Emännän kulkineessa hieman venakopan tiiviste hikoilee kuljettajan puolen kannesta. Varaosaliikkeessä kysyttiin, että tuleeko tiiviste 1-3 vai 4-6 sylinterien puolelle, kun ilmeisesti niissä joku hiuksenhieno ero on.

    Mites tuo on, kumpi on vasen puoli koneesta ja kumpi oikea :)

  • #2
    Apukuskin puoli on 1-2-3, numerointi alkaen jakopäästä. Tarvit kuskin puolelle siis 4-5-6 eli bank 2 tiivisteen. Ohjeistus tässä tapauksessa oletuksella että ratti on oikealla eli vasemmalla puolella ;)

    Comment


    • #3
      Kiitos erittäin nopeasta vastauksesta. Kyllä ihan normaaliohjauksella on =)

      Comment


      • #4
        Alkuperäinen kirjoittaja Mannion Näytä viesti
        Mites tuo on, kumpi on vasen puoli koneesta ja kumpi oikea :)
        Luulisi, että varaosaliikkeessä osaavat katsoa, kun rekisterinumerolla haetaan.

        Comment


        • #5
          Jos epäilyttää silti että kumpi puoli on kumpi, niin ota se muovi irti ja katso sytkävahvistimesta numerot ja seuraa johtoja, vain se keskimmäinen muovi on tarpeen ottaa pois.
          Ota samalla ne D-tiivisteet ja sen päälle tuleva, itsellä vuosi ne, en niitä edes ensin huomannut ja vaihdoin vain kopan tiivisteen ensin ja vuoto jatkui.
          Laitoin vielä jotain tiiviste-ainetta pensselillä, kun koppa oli sitten jo kolmatta kertaa auki ennenkuin tajusin missä vika, nyt pysyy öljyt myös sisäpuolella. Kone APS tunnuksella.

          Comment


          • #6
            Ainakin "vanhoissa" V6:ssa koppien tiivisteet käyvät ristin ja varaosapuljuissa ei ole edes eritelty.

            Comment

            Working...