Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

RS4 B5 nokkien ajoitukset

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • RS4 B5 nokkien ajoitukset

    Eli siis kaipaisin vähän tietoa/infoa tuosta vag-comista ja risan nokkien ajoituksesta, kun en oikein haluamaani vastausta vielä foorumilta löytänyt. Tälläistä sieltä saatiin pihalle:

    Group 093:
    Continuous Camshaft Adjustment (Phase Position - Bank 1 && 2)
    800 /min Engine Speed (G28)
    15.8 % Engine Load
    -9.0°KW Phase Position Bank 1
    -5.0°KW Phase Position Bank 2

    Tämän mukaan nokkien ajoitus on siis pielessä...?

    Ja Group 092: Continuous Camshaft Adjustment (Intake - Bank 2)
    760 /min Engine Speed (G28)
    15.8 % Engine Load
    OFF Adjustment Status
    0.0°KW Adjustment Bank 2

    Sekä Group 091: Continuous Camshaft Adjustment (Intake - Bank 1)
    760 /min Engine Speed (G28)
    15.8 % Engine Load
    OFF Adjustment Status
    1.5°KW Adjustment Bank 1

    Ja nuo 092 ja 091 muuttui kierrosten mukaan...
    Eli siis mitä nuo kanavan 093 Idle Stabilisationit virallisesti kertoo vs. kanavan 091 ja 092 Idle Stabilisationiin???

    Autossa ei oo varsinaisesti mielestäni mitään vikaa(ei vikakoodeja eikä misfirejäkään). Autossa on VAST:in vesiruisku, voiko tämä vaikuttaa näihin arvoihin mitenkään, ohjelma autossa on forumillakin vaikuttavan henkilön tekemä (henkilöä en ole vielä tavoittanut että kysyisin asiasta).

    Lähinnä sitä mietin että mitä tuo nyt vaikuttaa autoon/ohjelmaan jos nuo nokat siihen nollaan säädetään?
    Nii, ja jakopääremontti on tehty n.7tkm sitten, samoin uusi ohjelma, ja myös rautaa vaihdettu moottoriin...
    Viimeksi muokannut RennSport; 1.1.2012, 20:54.

  • #2
    093 on jakohihnan ja ketjujen ajoitus. 091 ja 092 ovat hydaulisesti tehdyn säädön määrä, jonka siis kuuluukin muuttua. Jako ei ole nyt ihan kohdallaan. 093 pitäisi arvot olla +-3. Jos softa tehty tolla jaolla, vaikuttaa kyllä, mutta viisas ecu adaptoituu muutokseen.

    Comment


    • #3
      093 kentän "sallitut" arvot ovat +-6 astetta jos en nyt muista pahasti väärin.

      Vesruisku ei vaikuta noihin arvoihin.

      Comment


      • #4
        Jeah, iso kiitos tarkennuksista Mikolle ja Jarkolle! Pitää koettaa säätää jako kohdalleen!
        Olisko hyviä vinkkejä tuohon säätöhommaan, ilmeisesti kuitenkaan isosta liikautuksesta ei ole kysymys...

        Voiko tämän toteuttaa niin että lukitsee nokat lukitustyökalulla, löysää pyörät ja nitkauttaa hivenen vain kampiakselilta ts. puolittaa heiton? Jostain topicista luin että Jarkko oli ilmeisesti näin tehnyt, vai oliko minulla luetun ymmärtämisessä virhe???

        Ja ohjelma tosiaan on tehty vasta jakohihnarempan jälkeen, katotaan nyt sitten mitä se vaikuttaa kokonaisuuteen!

        Comment


        • #5
          Ensin kampiakseli lukitaan paikoilleen (tarkista samalla dampperin merkin kohdan oikeellisuus), ja sitten nokkapyörät hivenen irti. Sen jälkeen lukitusrauta paikoilleen ja nokkapyörät pultataan takaisin kiinni. Sen jälkeen pyöräytät konetta pari kierrosta ja katsot asennon uudestaan. Silloin enään ei tarvitse lukita kampuraa jos alamerkki on tsekattu olevan oikein.

          Comment


          • #6
            Jatketaanpa tarinaa, eli säädettiin ajoituksia, tai siis koetettiin säätää, mutta osaako kukaan viisaampi sanoa että miksi kanavan 093 arvot eivät muutu vaikka kuin säätää? Vaikuttaako koneen lämpötila tähän mitenkään?
            Kokeiltu siis ilman apulaitteita ja ahtoputket vain huulille asennettuina!

            Kanavan 091 ja 092 Adjustment arvot kyllä muuttuu kun nokkapyöriä säätää, tyhjäkäynnillä kokeiltuna siis.

            Kampiakseli on 100% varmasti eri kohdassa nokkiin nähden kuin aikaisemmin, (säädettiin neljä kertaa ja koneen käynti hivenen parani, ja kampiakselin merkki jätettiin aikaisemmalle).

            Mutta tuo ihmetyttää että miksi arvot ei muuttuneet millään säätökerralla kanavalla 093. Onko kukaan törmännyt samaan asiaan?

            Comment


            • #7
              Nollasitko adaptoinnit siinä välissä? Veikkaan että et...

              Vikakoodien nollauksellakin tuon voit tehdä.

              Mitä tarkoittaa "kampiakseli on eri kohdassa"? Onko se nyt varmasti oikeassa kohdassa? Se pitää tarkistaa lukitsemalla kampura lohkon kyljestä, ja laittamalla sitten hihnapyörän merkki oikeaan kohtaan. Vasta sen jälkeen siihen voi luottaa.

              Tai voihan sen oikean kohdan tietty männän päästäkin mittailla.

              Comment


              • #8
                No joo, enpä nollannu, prkl...
                Niin siis tarkoitin sitä että aikaisempaan merkkiin nähden siirtynyt, ja eihän sitä tietty laiskana kylmällä lattialla, auto hallitunkin varassa käytetty lukitustyökalua!

                Pitää ottaa illalla logeja ylös ja laittaa vaikka tänne, tiiä vaikka olis tulevaisuudessa jollekkin apuja, itelle on ainaki tullu hyviä ohjeita. Saa nähdä miten sekaisin se nyt sitten onkaan, onpahan tuo keula vielä auki niin pitää hieroa vielä jos näyttää että ei oo kohdallaan...

                Kiitokset Mikko taas ohjeista...

                Comment


                  #9
                  Nyt taitaa mennä vähän paukkulankameiningillä jos kampuraa säädetään eikä nokkia?

                  Kampura PITÄÄ olla paikallaan (lukitus varmistaisi sen) ja ainoastaan imunokkia säädetään kun lukitustyökalu pitää pakonokat paikallaan kun ne ensin on paukautettu irti nokasta. Jos tuo ei saa 093:sta kohdalleen niin imunokan ja pakonokan ketjun väli on väärä jolloin pitää siirtää imunokan hampaita pykälällä siten että väli on 16 ketjun akselia. Tuota on vaikea laskea, mutta siitä on foorumilla tarkempaa tietoa.
                  Viimeksi muokannut ola; 23.4.2012, 13:44. Perustelu: Editoitu tokaa kappaletta.

                  Comment


                  • #10
                    Paukulankameiningilläpä hyvinkin! Ainakaan minulla oleva rauta ei pidä millään tapaa pyöriä kun ne nokista on irroitettu!

                    Ihan täysin ei vielä mene jakeluun että miksi kannattaa pyörittää nokka-akseleita erikseen kohdalleen. Toki sen ymmärtää silloin jos välttämättä haluaa kummankin nokan arvot nollaan, mutta tällöinhän ei voida olla täysin varmoja, (venttiilikopat kiinni) että pakonokan säätäminen pyörittäisi imunokka-akselia yhtä paljon jos nokkien välinen ketju on kulunut!

                    Alkuperäinen idea oli, että nokka-akseleiden ajoitusta säädetään saman verran haluttuun suuntaan jolloin nokka-akseleita ei tarvitse liikuttaa vaan säätö voidaan tehdä jakohihnan avulla kampiakselia kääntämällä, kun nokkapyörät on ensin löysätty kartiosta.

                    Tämän auton tapauksessa nokkien vaihekulmat ovat -9,0 ja -5,0 jolloin 7 asteen säätö aikaisemmalle toisi arvot -2 ja +2. Säätö tehtiin yksinkertaisimmillaan niin, että ensin käännettiin kampiakselia noin pari senttiä vastapäivään ja palautetaan tarvittava määrä takaisin myötäpäivään. Kiristetään nokkapyörät ja pyöritetään moottoria pari kierrosta myötäpäivään. Muutaman testisäädön perusteella kampiakselin hihnapyörämerkki siirtyy pari milliä myötäpäivään, kun jakohihnasta poistuu löysät.
                    Mutta hyvät herrat, valistakaa minua toki asian tiimoilta lisää, mikä tuossa edellisessä säätämistavassa menee niinku päin v****a?

                    Millä tavoin kone tarkkailee kampiakselin kohtaa nokka-akseleihin nähden? Kiitos ja anteeksi!

                    Comment


                      #11
                      juu, eihän ne pyörät ole paikallaan vaan liikkuu että saa säädettyä, mutta se lukitustyökalu pitää pakonokat paikallaan (kun se soikio ei kiinnity kuin yhdessä kohtaa) ja niihin nähden säädetään myös imunokat paikalleen. Pitää editoida tota aiempaa postia kun tuli niin epäselvästi sanottua (pari vuotta kun viimeks noita säätäny). Nokissahan on merkit hammaskehän juuressa

                      MUTUNA heitän että jos kampuran merkkiä muutetaan niin koneen hengitys (nokkien ajotus) muuttuu vaikka 093 näyttäis että ois kohallaan.

                      Comment


                      • #12
                        Kyllähän se siitä lähtee että kampura on kohdillaan. Sitten laitetaan nokat paikoilleen lukitusraudalla. Jos jossain muualla on vikaa eikä arvoja saa kohdilleen, niin ne on korjattava. Vippaskonsteilla saa vaan itselleen harmeja ja huonosti käyvän koneen.

                        Comment


                        • #13
                          Tulipahan törmättyä tähän samaan ongelmaan oman RiSan kanssa. Näyttää 093 miehekkäästi merkkiliikkeen jäljiltä seuraavaa:

                          Bank1 -12.0
                          Bank2 -9.0

                          Tulipahan tarkastettua samalla, kun painiskelin 5 pytyn misfiren kanssa. Mitenkä pahasti tuommoinen heitto vaikuttaa moottorin käytökseen, ammattimiehet?

                          Täytyy varmaan ottaa yhteyttä jakopäähuollon tehneeseen tahoon ja keskustella työn laadusta. Onko kokemuksia ottaako merkkiliike kantaa työn osalta, jos operaatiosta on kulunut jo yli 2 vuotta?

                          Comment


                          • #14
                            kyllähän se kone paremmin toimii kun on jako ees suunnilleen kohdallaan.

                            Comment


                            • #15
                              Tämän tiesinkin jo. Lähinnä konkretiaa tässä yritin tavotella. Jos puhutaan vaikka tehoista eri osa-alueilla, niin miten mahtaa vaikuttaa..?
                              Ps. Paketti tuli perille, kiitokset. Onko muuta järkevää paikkaa vahvistinmokkuloille kun tulipellin taakse jollain ilveellä?
                              Viimeksi muokannut okkim; 14.3.2015, 20:07. Perustelu: Poistettu tarpeeton lainaus.

                              Comment


                              • #16
                                Koneen päällehän ne on laitettu.
                                En osaa tehoista sanoa ja väännöistä mutta mittaamallahan sen selvittäs jos haluaa katsoa.
                                12 astetta on jo kohtuu viturallaan.
                                Tietty olihan tuossa yks missä oli hampaan pielessä eli 25 astetta näytti ja kohtuudella se veti vielä normiajossa. Käynnissä kuuli ettei kaikki ole kohdallaan.

                                Comment


                                • #17
                                  Kyllä tuollainen käy jo vähän huonosti, ja veto paranee kun saat nokat kohdilleen. Hankala kuvailla.

                                  Kumma etteivät merkkiliikkeesä saa noita kohdilleen. Mutta ei ole eka kerta.

                                  Comment


                                  • #18
                                    voin sanoa tuoreeltaan, että vaikuttaa aika paljon, käy täristen ja vetoja ei tietyillä kierosaluella tunnu olevan. Sain jaon kohdalleen niin on se vaa melko tasainen käynti ja kiihtyy koko kierros alueella.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Lainaanpa ketjua kun omassa kulkineessa saman tapaista heittoa.
                                      Auto on A6 2,8 -99.

                                      VCDS näyttää toisinaan vikakoodia:
                                      17800 - Camshaft Position Sensor Bank 2 (G163)
                                      P1392 - 35-00 - Open Short to Plus

                                      Tänään kattelin measuring blocks arvoja:
                                      Lähtötilanne pari tuntia seissyt auto, moottorin lämpöjä en huomannut katsoa. Ei vikakoodeja.
                                      Tyhjäkäynnillä:
                                      - Group 091 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. OFF" ja "-13.0'KW"
                                      - Group 092 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. OFF" ja "-8.0'KW"
                                      - Group 093 näytti kahdessa viimeisessä "0,0'KW" ja "0,0'KW"

                                      Ajossa tilanne muuttui parin sadan metrin jälkeen tällaiseksi:
                                      tasakaasulla/tyhjäkäynnillä:
                                      - Group 091 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. OFF" ja "-1'KW"
                                      - Group 092 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. OFF" ja "-1'KW"
                                      - Group 093 näytti kahdessa viimeisessä "-14'KW" ja "-8'KW"

                                      Kuormitettaessa:
                                      - Group 091 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. ON" ja "22'KW"
                                      - Group 092 näytti kahdessa viimeisessä "cam ctrl. ON" ja "21'KW"
                                      - Group 093 näytti kahdessa viimeisessä "-14'KW" ja "-8'KW"

                                      Auto käy hyvin mutta veto on ehkä vähän ns. kulmikasta. Ei mene ihan tasaisesti läpi kierrosalueen. Jakopää uusittu n.25tkm sitten edellisen omistajan teettämänä.

                                      Mikähän aiheuttaa tuon noin 14 ja 8 asteen muutoksen kaikissa arvoissa liikkeelle lähdön jälkeen?

                                      Itse uskon noita viimeisiä lukuja kun tuo 0,0astetta group 93 viimeisissä on lienee liian hyvää ollakseen totta.

                                      Voiko tuosta 093 tulkita että jako on pielessä -14 ja -8 astetta?

                                      -Pasi
                                      Viimeksi muokannut Hakki; 15.3.2015, 21:43. Perustelu: Korjattu lukemia.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Jako pielessä ja/tai asentotunnistin tai sen johdotus rikki.
                                        Ekana vaihtasin anturin, koska siitä tulee vikakoodi, joka viittaa sähköiseen vikaan.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Alkuperäinen kirjoittaja okkim Näytä viesti
                                          Kyllä tuollainen käy jo vähän huonosti, ja veto paranee kun saat nokat kohdilleen. Hankala kuvailla.

                                          Kumma etteivät merkkiliikkeesä saa noita kohdilleen. Mutta ei ole eka kerta.
                                          Omasta mielestään ovat puhelimen ja sähköpostin välityksellä keskusteltuna saaneet huollossa jaon kohdalleen. Epäilevät vahvasti VCDS -tietoa ja kehottavat varmistamaan asian mekaanisesti. Kuulemma on täysi mahdottomuus saada jakoa pieleen, koska lukitustyökalut ovat käytössä. Saa*ana että korpeaa noiden ylimielisyys!

                                          Onkohan tässä Kotkan lähimaastossa ketään ammattitaitoista foorumilaista, jolta löytyisi työkalut ja intoa laittaa jako korvausta vastaan kuntoon? Auto lämpimässä tallissa nosturilla ja keula huoltoasentoon laitettuna.. Saa ottaa yhteyttä.

                                          Comment


                                            #22
                                            VAikka lukitustyökalut on kiinni niin ketjun lenkkien väli voi olla väärä ja siten nokan asento väärä kun muutaman kerran pyöräyttää. Varsinkin kun se merkki ei toisella puolella ole nokassa piikin kohdalla

                                            Comment


                                            • #23
                                              Jokseenkin samaa yritin itse sopertaa sinne jälkimarkkinointiin, mutta pää osui seinään..

                                              Comment


                                              • #24
                                                Ei ne nyt sentään jakopääremontissa rupea venttiilikoppia irrottamaan ja ketjunlenkkejä laskemaan. Vai oletko maksanut kyseisestä hommasta?

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Pointti tässä lähinnä oli siinä, että jokin työvaihe on ilmeisesti jäänyt välistä. On pantu hilut kasaan, eikä ole konetta pyöritetty ja tarkistettu, ehkä.. Yhtä kaikki. Jako on nykyisellään tämän ko. remontin jäljiltä pielessä ja vieläpä kohtuu reippaasti.

                                                  Mielestäni merkkiliikkeeseen, jos mihin, on voinut luottaa työn laadun suhteen ja kantavat vastuunsa tekemisistään. Tässä tapauksessa ei kanneta vastuuta ja syytellään muita mahdollisia muuttujia.

                                                  Oletko Niko sitä mieltä, että jakopäähuollon suorittajalle pitää erikseen maksaa siitä, että työ on tehty oikein?

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    Eli on varmistettu että ajotusvirhe on hammashihnapuolella? Sitten homma on selvä, mutta jos sieltä on ketju venähtäny ja ajoitusvirhe sen takia, niin ei sillon ole osaa eikä arpaa tekijällä.
                                                    Ja turha laittaa sanoja suuhun. Puhe oli ketjujen ajoituksen tarkistamisesta, eikä sitä kukaan ilmaisiksi tee. Eikä kuulu normaalin jakopääremontin työvaiheisiin.
                                                    Summasummarun ei herneitä. :)

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Päivän mittainen uurastus takana ja hymy herkässä. Nyt on jako laitettu kohdalleen merkkiliikkeen huollon jäljiltä. Pielessähän se tosiaan oli, vaikka kuinka marmorilla väittivät, ettei voi olla. Hävis kylmän koneen misfiret ja käynti tasoittu selvästi. Vetoja ei vielä tullu otettua ja muutenkin talvipulkan jäljiltä referenssi on varsin heikko.

                                                      Väittäisin, että hihnan vaihdon jälkeen on jäänyt kone pyörittämättä läpi ja uusintatarkastamatta, jolloin on päässyt muuttumaan.

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        Paljonko jako oli pielessä?

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          Toivottavasti otit edes kuvia ja reklamoit merkkaria.

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Alkutilanne: bank1 -12 ja bank2 -9. Nyt näyttää molemmat -6 ast. Johtuukohan tuo nykyinen arvo nokkaketjujen venymisestä vai miksi ei mennyt nollaan? Tehtaan toleransseissa kuitenkin nyt on ja käyntimurheet on poissa.

                                                            Kuvia en saanut kun oli kädet muutenkin täynnä ilman kameraakin :) Mutta suullista palautetta aion kyllä merkkarin suuntaan antaa.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X