Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Huohottimen poistaminen imusarjasta

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Huohottimen poistaminen imusarjasta

    Huohottimen jäätymisestä on täällä juttua kovasti. Mullekin se ny sattu ja öljyt tuli pihalle. Huohotinputki oli lisäksi haperoa ja hajosi käsiin.
    Samalla tyhjäkäynti on huonoa, kun saa ylimääräistä ilmaa rikkinäisestä h-putkesta

    Nyt mietin jospa venttiilikansista tulevan h-putken vain johtais jonnekin alas moottoritilan kylkeen ja tukkis ne huohottimelta tulevat päät.

    Sitten ei varmaan enään jäätyis tai olis ainakin helpompi putsata. Toimiskohan toi

    Auto: 2.8 v6 -98

  • #2
    Seossäätö menee jonkin verran pieleen, kun mitattua ilmaa menee moottorin läpi huohottimesta ulos ulkoilmaan. Lisäksi tuohon saattaa katsastusmies puuttua, mutta ei siitä enempää.

    Comment


    • #3
      Mitäs mitattua ilmaa se tuo 2.8 V6 pukkaa ulkoilmaan jos huohottimen tukkeaa? 2.7 bi-urbo pukkaa ainakin hiukkasen.

      Laitat tuommoisen huohotin säiliön niin ei kellään pitäisi olla mitään sanomista viranomaispuoleltakaan.

      Comment


      • #4
        Kaikki moottoriin menevä ilma on maffissa mitattua. Määrä ja sen lopullinen vaikutus on sitten eri asia. Huohotinsäiliökään ei auta, jos huohotus menee kuitenkin lopulta ulkoilmaan.

        Comment


        • #5
          Eikös se huohotin poista kampikammiosta tulevaa ilmaa / painetta joka syntyy kampikammioon? Vai imetäänkö tai painetaanko sinne kampikammioon ilmaa jotenkin joka on Maffilla jo mitattu?

          Comment


          • #6
            Mitä foorumia olen selaillut, vaikuttaa siltä että tämä Bi-turbo on erityisen herkkä jäädyttämään huohotuksen. Äkkiseltään tulee mieleen, että ilmiö johtuu siitä että bensaturbojen öljyt kuumottavat vapareita ja diisseleitä enemmän, jolloin kuin useimmat käyttää samaa litkua mitä vapareissakin, niin öljyn lisä-aineet palaa nopeammin kuin vapareissa, mikä tarkoittaa enemmän kuonaa ja tukkeutumista.
            Uudet öljyt verraten vanhoihin on jokatapauksessa parempi tilanne kun ei huohotu niin paljoa vesihöyryä ja kuonaa mitä vanhoissa öljyissä on. Se mikä käytännön ero uusilla ja vanhoilla öljyillä tilanteeseen on olisi mielenkiintoista tietää. Äksidentin kokeneet voisivat jakaa montako kilsaa öljyjä oli poltettu ennen puklausta. Omassa pelissä on luultavasti huohotin aika räkäisessä kondiksessa, auton kilometrit yms. huomioiden. Muttakun moottorin pintaa oli vähän purettuna juuri enpä tajunnut alkaa huoharia räpeltämään eikä nyt viitsisi kun on huolella uudet öljyt ja suodinkin vaihdettu.

            Comment


            • #7
              Eikös se huohotin poista kampikammiosta tulevaa ilmaa / painetta joka syntyy kampikammioon? Vai imetäänkö tai painetaanko sinne kampikammioon ilmaa jotenkin joka on Maffilla jo mitattu?
              Joo. Maffin läpi se on kerran imetty, joka vuotaa mäntien ohi kampikammioon ja sieltä sitten huohottimeen. Eihän se tyhjästä sinne kampikammioon se ilma tule.

              Comment


              • #8
                Meinaatko että se vuotaa niin paljon ohi mäntien sitä ilmaa sinne kampikammioon?
                Miks hydrauliikka säiliöissä on huohotin?

                Comment


                • #9
                  Kyllä meinaan.
                  Vaihteistossakin on huohotin, mutta siellä taas ei käytännössä juuri mitään liiku. Estää vain paineen kertymisen esim lämpötilamuutoksien johdosta.

                  Comment


                  • #10
                    Sulla Jani tais olla huohotus pihalle? Huomaatko käynnissä/toimivuudessa mitään eroa?

                    Comment


                    • #11
                      Eiks sitä painetta voi tulla sinne kampikammioonkin lämpötilamuutoksien johdosta?

                      Itse olen ajanut toista tuhatta jo ulkoilmaan huohottavalla josta 530km yhtämittaista matka-ajoa. Mitään eroa en ise huomannut toiminnassa ja kulutuskin oli mittarin mukaan ihan sama kuin kierrättävällä huohottimella.

                      Siksi tässä tätä pohdiskelenkin ääneen. Kohtahan se ei enää pelaa tietenkään :)

                      Comment


                      • #12
                        Kyllä sinne kampikammioon männänrenkaiden ohi palokaasuja vuotaa hyvinkin huomattavia litramääriä. Läppä selällään varsinkin tuota tapahtuu.

                        Huohottimen jäätyminen estää tuon hengityksen ja paine kampikammiossa kasvaa niin paljon että lopulta öljy alkaa poistumaan yleensä ahtimen laakerin välistä suoraan pakosiivelle (BTDT). Vaihtoehtoisesti voi myös korkata kampuran stefan.

                        Comment


                        • #13
                          Ohivuodon takia sitä tavaraa sinne kampikammioon muodostuu varmaan noin miljardi kertaa enemmän kuin lämpötilamuutoksen takia. Absoluuttinen määrä riippuu tietysti tasan moottorista jopa yksilötasolla kunnon mukaan.
                          Laajakaista- ja nakuanturiohjatussa ME7-ruiskussa homma saadaan kyllä kompensoitua, mutta vanhempien kanssa ei moinen ole kyllä säätämättä suositeltavaa. Sen huohotusroinan tilalle kun menee raikasta ilmaa eli täytös on suurempi, joka muodostaa tarpeen isommalle polttoainemäärälle ja mahdollisesti pienemmälle sytytysennakolle.
                          Höyhenkaasulla maantiellä ei määrät ole toki suuria, mutta lapa lattiassa tilanne muuttuu merkittävästi.

                          Comment


                          • #14
                            Näyttäis se pelaavan ilman huohotusta imuilmaan, mutta huonoon tyhjäkäyntiin ei mitään vaikutusta. Huohottaa alussa bensahöyryjä, mutta ei pitempään enään. Ehkä täytyy se alkuperäinen sydeemi laittaa kuitenkin takaisin.

                            Kun öljyt tuli pihalle ja ö-paine valo sytty jouhtui ajamaan tommonen puolikilsaa ja jotain kolinaa oikealta puolelta kuulu, joka sittemmin öljyn lisäyksen jälkeen hävisi.

                            Tossa työpaikan pihalla kun nappasin pari tulpan johtoa irti (eri aikaan) oikealta puoliskolta pois (puolan päästä) ei näytä vaikuttavan tyhjäkäyntiin vaikka kipinää tuli (puolan päästä ainakin). Siis jotain hämminkiä on. Seuraavaksi kun pääsee kotiin pitää avata venakoppa ja tehdä silmämääräistä tarkastelua.
                            ei vikakoodeja

                            Comment


                            • #15
                              Porkkis: eikös tuon huohotuksen vaikuttaminen koneen näkemään ilmamäärään vaatisi sitä että ohivuoto tapahtuisi palamattoman seoksen ollessa pytyssä? Eikai palotuloksen ohivuoto vaikuta enää seoksen laskentaan mitenkään (miinus joku minimaalinen vaikutus lambdaan)?

                              Comment


                              • #16
                                No sitä ohivuotoa se kaikenkaikkiaan on se uudelleen kiertoon palaava tavara. Kertaalleen palanut palaa huonosti.

                                Taas löytyi näemmä foorumilta yksi henkilö, jonka mielestä öljynpainevalon palaessa ajaminen on ihan ok....

                                Comment


                                • #17
                                  MAF mittaa koneeseen menevän ilmamassan ja annostelee sen mukaan polttoainetta. Jos nyt osa ilmasta häviää ulkoilmaan ennen lambdaa menee seokset keturalleen. Sillä ei ole merkitystä että kiertääkö se ilma kampikammion kautta ja menee uudestaan kiertoon vai ei, ilmamassa kierrossa pysyy mitatun mukaisena. Toista on sitten jos jo kerran mitattua ilmaa päästetään harakoille.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Niin se männänrenkaiden ohi vuotava ilma kun on mitattua niin samallahan se on jo poltettuakin?
                                    Eiks pakokaasutkin ole mitatun ilman ja palamisen seurauksen tulevaa jätöstä? Nekin vois ohjata sinne imuilmaan? EGR?
                                    Dumppihan noissa vehkeissä päästää mitatun ilman ulkoilmaan joka voi aiheuttaa seoksien sekoilua varsinkin jos se on tyhjäkäynnillä auki. Tietty sekoileehan ne kyllä revitellessä kun se painaa ahtoilmaa taivaan tuuliin. Kavrin Subaru alkoi paukuttaan mukavasti kun vaihtaa vedättäessä.
                                    Jos sinne kampikammioon vuotaa ilmaa reilummin niin menee sinne samalla myös polttoainettakin? Ohivuoto mittauksella tuon vuotoilman voi testata.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Mä kyllä luovutan nyt tässä kohtaa. Joku muu saa jatkaa. :)

                                      Comment


                                      • #20
                                        Oli se ilma poltettu tai ei, jos se päästetään harakoille muuta kautta kuin lambdan nähtäväksi menee seokset sekasään noin ranskalaisittain.

                                        Lopputulemana koko hökötys MAF:in ja viimeisen lambdan välillä tulisi olla ilmatiivis.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Tämä kannattaa lukea ajatuksella:

                                          Sen huohotusroinan tilalle kun menee raikasta ilmaa eli täytös on suurempi, joka muodostaa tarpeen isommalle polttoainemäärälle ja mahdollisesti pienemmälle sytytysennakolle.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Kai me kaikki ollaan siitä yhtä mieltä että huohotuskaasut ovat pääsääntöisesti palotapahtuman tuloksia aka pakokaasuja? Vai olenko täysin pihalla?

                                            Lisäys: nyt saatoin tavoittaa porkkisen ajatuksen. Huohotuskaasuthan juoksevat siellä imuputkistossa mukana ja vie tilaa tuoreelta ilmalta. Mutta tämähän tietysti näkyy MAF:lla siten että yhtä paljon raikasta ilmaa ei mahdu mukaan jos huohotus on kovin suurta. Tällöin jos muutetaan huohotus ulkoilmaan pitäisi MAF:in arvot nousta. Mutta miten tämä "kuollut" kaasu sitten vaikuttaa palotapahtumaan muuten kuin syrjäyttämällä tuoretta ilmaa niin sitä en tiedä. Porkkis ilmeisesti tietää :-).
                                            Viimeksi muokannut rehto; 12.2.2010, 12:53.

                                            Comment


                                            • #23
                                              Ja mun auto toimii vielä toistaiseksi ainakin vaikka huohotuskaasut menevät harakoille :) Tietty imuputkiston pisteet on tukittu ettei mene mittaamatonta ilmaa koneeseen.

                                              Pasin teksti on ainakin oikein.

                                              Mitatkaa paljonko tulee "ilmaa " huohotuskanavista ulos. Jos sitä tulisi paljon niin pienen putken mahdollistama poistuma ilman imua ei riittäisi joten kampikammioonhan tulisi ylipaine joka mahdollistaisi jopa jonkun tiivisteen ulos pullauttamisen.
                                              Mulla sitä ei ainakaan paljoa näytä tulevan.

                                              Comment


                                              • #24
                                                Vapaasti ulos huohottava kone saattaa karstoittua normaalia enemmän, kun imu puuttuu.
                                                Muutenkaan en näe mitään perusteltuja syitä sille, että auton pitäisi ulkoilmaan huohottaa. Ja katsastuksessahan tuommoisesta seuraa automaattisesti hylkäys.

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Vapaasti ulos huohottava kone saattaa karstoittua normaalia enemmän, kun imu puuttuu.
                                                  Joskus kuullut myös pakoputkeen vedetyn huohotuskaasut. Turbokoneissa nakutusherkkyys parannee, kun öljykäryt pois palotilasta.

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    Joskus kuullut myös pakoputkeen vedetyn huohotuskaasut.
                                                    Kannattaa tuossa vaiheessa varmistaa, että ei ole vastapainetta putkistossa. :)

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      http://www.fordmuscle.com/forum_imag...Case/pic16.jpg

                                                      Jotain tollasta. Tiedä sitten kuinka toimii jos "ei piippu vedä". Tuleeko hirveä paine tyhjäkäynnillä tai matalilla kierroksilla kampikammioon, kun on nuo takaiskuvenat tossa.

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        Vaikka täällä on arvovaltaisesti on oltu eri mieltä, sanoisin ettei huohotuksen ulos laittaminen juuri mitenkään muuta koneen käyntiä, jos siis imupuoli muuten pidetään tiiviinä. Huohotinkaasut ovat pääasiassa jo poltettua ilmaa vähän samoin kuten EGR. Maffin ei tarvitse niihin reagoida mitenkään. Huohotinkaasujen seassa oleva öljy kyllä karstoittaa ihan kaiken , onhan se nähty, mutta lakia pitää noudattaa .
                                                        Muuten aika hienoja öljyseparaattoreita on noissa Scanian busseissa, on pitänyt työn puolesta niitä viime aikoina laitella.

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          Minä olen käsittänyt, että ei ne MAFin ja lambdan arvot mitään absoluuttisia systeemin tilan täydellisesti kertovia vielä ole. Ei vain voi asettaa jotain yleispätevää teoreettista algoritmia johon lukea paria muuttujaa antureilta ja kone säätä itse itsensä käymään parhaalla mahdollisella tavalla puhtaasti antureiden avulla.

                                                          Anturit antaa hyvän suunnan mitä tulee ja mitä lähtee, mutta eivät kykene vielä kertomaan kaikkea. Säädöt sitten tehdään antureiden arvojen ja konekohtaisten erilaisten "kokeellisten korjaustermien" avulla käymään parhaiten.

                                                          Nyt jos tilanne muuttuu niin, että sinne sisään imetään jotain muuta mille kartat suunniteltu, ei se kone käy enää parhaiten. Anturit mittaa toki jatkuvasti, mutta nyt ne korjaustermit pitäisi sovittaa uudelleen.

                                                          Tämä tälläisenä pohdintana, kokemuspohjaista tietoa ei ole. Ja kokemuspohjaiselle tiedolle kyllä minä ainakin joudun antamaan hieman enemmän painoarvoa ohi teorian.

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Itellä näytti tossa juuri hommatussa projektiurssissa olevan huohotinsuodatin suoraan venttilikopassa kiinni. Kantsisko tuosta venakopasta viedä putki kerääjäsäiliöön ja siihen sit tuo suodatin päähän? Onko tosiaan niin et huohotin ei saisi hengittää ulkoilmaan?

                                                            Comment

                                                            Working...