Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 ajovalot ei toimi

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A6 ajovalot ei toimi

    Lakkasi A6 vm. 2000 farkustani ajovalot toimimasta. Parkit, pitkät ja sumarit toimii normaalisti.

    Polttimot vaihdoin, tarkistin sulakkeet. Mittailin myös valokatkaisijasta eri piikkejä ja ajovaloasennossa se kytkee yhteyttä joidenkin piikkien välille. Mitään ilmoituksia ei tule ajovaloista mittaristoon.

    Ongelma lienee jossain ajovalojen ohjausmoduulissa tai releessä tms? Osaisiko joku sanoa mistä semmonen löytyy tai mistä muualta vikaa kannattaisi alkaa etsimään?

  • #2
    Tuossa vuosimallissa ei tietääkseni ole ajovalojen ohjausmodulia.
    Todennäköisimmät vikakohteet siis valokatkaisija tai virtalukonpohja.

    Ilman kytkentäkaaviota en luottaisi "kytkee yhteyttä joidenkin piikkien välille" -diagnoosiin.

    Comment


    • #3
      Maavian voinee sulkea pois, kun noissa valoissa on sama maa, joten jos pitkät toimii niin pitäisi lyhyetkin toimia. Joten vika on jossain syöttävässä virrassa. Sekin varmaan on katkaisija->valo välillä.

      Mun ääni menee katkaisijalle, jos kerta molemmat puolet pimeenä ja sulakkeet ehjät (viallinen katkaisija voinut sulakkeet polttaa).

      Comment


      • #4
        Valokatkaisija kaputt, ei muuta kun uusi tilalle ja toimii taas.

        Comment


        • #5
          Sain purettua valokatkaisijan. Sieltä vika löytyikin. Oli kahdesta paikkaa sulanu niin, että pintojen väliin mennyt sulaa muovia. Rapsuttelin muovit pois ja taas käy ja kukkuu :)

          Koskaan ei ollu automaattivalotkaan toimineet ja nyt toimii nekin!

          Comment


          • #6
            Saako automaattivalot koodattua päälle tai pois?

            Comment


            • #7
              Ei tuonikäsessä. Ei ole minkään älyn takana.

              Comment


              • #8
                Kuuluiskohan C5 ässässä sitten olla moinen varuste vai onko se(kin) ollut lisävaruste? Ei ainakaan omasta nimittäin löydy.

                Comment


                • #9
                  Eikös se ole vain johdotusmuutos tai maksimissaan releen lisäys. Eiköhän se ole ollut "lisävaruste" pohjoismaihin.

                  Comment


                  • #10
                    Releen lisäys ja muutaman johdon muutos, marmorilta saa valmista retrofit-kittiä ohjeineen. Ei ollut paha homma.

                    Comment


                      #11
                      Samaa ongelmaa täälläkin. Kumpikin ajovalo pimeä, sulakkeet ehjät, polttimot ok. Otin sitten asiakseni ja vaihdoin ohjainreleen (393), apua ei kuitenkaan tullut. Täytyypä seuraavaksi kääntyä tuon katkaisimen suuntaan.

                      Off-topic: Täältä kyllä tuntuu löytyvän apu asiaan kuin asiaan! :)

                      Comment


                      • #12
                        Uhri: Audi A6 C5 korimalli vm 1999
                        Valokatkaisin: 4B1 941 531 C / 4B1941531C

                        Oireet: Parkit ja etusumuvalot toimii, ajovalot ja pitkät ei toimi. Mittaristoon syttyy valojen merkkivalo kun valokytkimestä kääntää. Mittaristoon ei syty pitkien ilmaisinvalo vaikka valoviiksen kääntää "pitkille".

                        Valokytkimen irroitus:
                        [ame]http://www.youtube.com/watch?v=gGm2gctu5_I[/ame]


                        Eli Off-asennossa painetaan kytkin pohjaan, käännetään oikealle ja vedetään kytkin pois.

                        Kytkimeen tulee valojen sähkö pinniä Xz pitkin ja lähtee pinnistä 56. Pinnien numerointi näkyy valokytkimen liitinkannan "pohjasta". Jos em. pinnien välillä ei ole yleismittarilla testattaessa yhteyttä kun kytkin on On-asennossa, on kytkin paskana.

                        Omassani oli käynyt kuten ketjun aloittajan kytkimessä, muovia oli sulanut kytkimen sisään. Toivottavasti tästä on vähän apua vianselvityksessä.

                        Huom! Jos oireet eivät täsmää edellä kuvattua, voi vika olla myös kytkimen muiden pinnien välissä. Eli vaikka pinnien Xz<->56 välillä sähkö kulkisikin, ei se tarkoita että kytkin olisi muilta osin kunnossa.
                        Viimeksi muokannut peiponen; 29.8.2012, 09:25.

                        Comment

                        Working...