En minkään ymmärtänyt logiikkaa omien kohdalla. Sen voin sanoa kuitenkin, ettei huoltoliike siihen voinut mitenkään vaikuttaa. Toki jos kustannuksia jaetaan esim. maahantuonnin kesken ja auto ei ole maahantuojan myymä, niin osuuutta tuleekin asiakkaalle, koska turhaan maahantuoja makselee korjauksia kun ei ole autoakaan myynyt.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
A6 4F ruoste
Collapse
X
-
Vieras
-
Saivat sitten maalatessa särettyä pissapojan säiliönki. Lisäksi eka kerran kurkkasin auton pohjaa, aikas hauskan näköinen kun helmat maalattu ilman suoausta. Nyt on sitten koko pohja helmojen värissä. Pitäisiköhän soittaa maahan tuojalle , tuskin siihen merkkiliikkeeseen enään menen. Voi jeesus että on laadukasta tämä Audin takuu korjailu...
Comment
-
Onko teillä muilla kellä ruosteet korjattu ovien listojen alta, jätetty kivenisku teipiä tai jotain muuta vastaavaa listan ja oven väliin?
Mulla teippi tulee 2-3mm listan yläpuolelle, estää kuulemma listan hankaamista oveen, ettei maalit kulu??
Tämä on kuulemma maahantuojan ohje, että teipit sinne laitetaan.
Comment
-
takaovi maalattu jumiin, liekkö maalipölyä saranoissa vai mitä. Todella onnettoman alaarvoista takuu korjausta Oulussa. Valittaessani aikoivat pestä alustan. Innolla oottaen tulosta, josko se sitte kelpaisi vaihdossa johonkin. Takuu korjauksen jälkeen ilmoitti auto liike ettei ota tollaista autotallissa töhrittyä kasaa vaihdossa, ei kuulemma kelepaa kellekkään. OUJEE
Comment
-
Mulla -07 A6 Allroad ja oikeanpuolen oven alta kurkkii pieni ruostekupla.
Kävin näyttämässä sitä Audi Airportissa ja sieltä tuli nyt maahantuojan vastaus :
Vastaantulo 70%,maalataan molemmat ovet.
Eli jos kylkilistat lähtee ehjänä irti ja voidaan laittaa takaisin mulle jää maksua 420€.
Jos listat pitää vaihtaa maksan 700€.
Mä olen tyytyväinen tähän, onhan jo kuitenkin iäkäs auto kyseessä.
Keväällä maalattiin vasen kylki ja konepeltisamassa liikkeessä pienen kolarin takia, joten kohtahan mulla on uusi maali koko autossa..:D
Comment
-
Lasketaanpa nyt oikein, eli oikeanpuoleisten etu- ja takaovien maalaus, jost 30% omavastuu 420,-. Tämä siis tarkoittaa että marmorin hinta maalaukselle 1.400,- per kaksi ovea. Kallista, ehkä, mutta silti asiakkaalle maksettavaa 420,-.
Aikaisemmin kyllä on ollut niin, että kylkilistat vaihdetaan automaattisesti uusiin näiden ruostevauriokorjausten yhteydessä. Tämä siksi, että vanha listojen konstruktio aiheuttaa korroosiota, tästä on täällä palstalla tietoa.
Comment
-
Vieras
Comment
-
Maalamisen hinta koostuu monesta asiasta.
-Tarvikkeiden hinta (pohjamaalit, värimassat, lakat, kovetteet, ohenteet, hiomatarvikkeet, kitit, rasvanpoistoaineet...)
-Työn hinta (Auton valmistelut, purku, peittelyt, peltityöt, kittaamiset/pohjien teko, tartuntahionta, rasvanpoisto, maalaus, lakkaus, häivytys, kasaus, viimeistelyt.
-Ei ne maalausuunitkaan ja muut maalausvälineet ihan ilmaisia ole.
Hintaa saadaan toki laskettua, käyttämällä halvempia välineitä, ja jättämällä tiettyjä työvaiheita tekemättä. Esim pohjien teossa valitetttavan usein uusi maali vedetään vain puhdistetun vanhan maalin päälle niiltä osin, kun kittejä ei tarvita. Ongelmana tässä on että ilman tartuntahiontaa ja rasvanpoistoa uusi maali ei tartu vanhaan maaliin kiinni, vaan irtoaa myöhemmin yhtenä kalvona.
Itse kyllä väittäisin, että 200€/ovi ei kyllä sisällä juuri muuta kuin värin vedon ja lakkauksen (reunat teippirajoilla). Tuosta ei kyllä kovinkaan paljoa tuntipalkkaa jää jos ruvetaan ihan oikeasti purkamaan ovea niin, että uuden maalin rajat saadaa piiloon/suojaan eikä jätetä teippirajalla listojen reunaan. Paikkamaaluksena ja häivyttämällä tuo voisi onnistua fiksusti tuohon hintaan jos vaurio on ollut paikkamaalukselle otollinen.
Tuo 70% vastaantulo on nyt vain eräänlainen markkinointikeino. Sama kuin urheiluliikkeiden -XX% alet itsekin ostin kerran takin -30% alennuksella hintaan 129€ n. kuukauden päästä sama takki oli myynnissä samassa kaupassa -60% tarjouksessa hintaan 134€. Olis varmaan pitänyt odottaa tuo kuukausi niin olis saanut takin kovemmilla alennuksilla. =)
Comment
-
Vieras
-
Päivitellään tähän ketjuun vähän oma kokemuksia, eli autona tuo 4F 3.0TDIQ ja kuplaahan se rupesi kuskinpuolen oven listanreunaan puskemaan, käytätin tänään Joensuun Laakkosella ja huomenna olisi tarkempi tutkimus tiedossa.
Ei ole kuulemma ensimmäinen mikä olisi korjattu. Kolmesta paikalla olevasta työnjohtajasta 2 tiesivät ongelmasta jo kun mainitsin sanat 4F ja ovi-lista. Katsotaan miten menee ja kenen piikkiin, itseäni ei huvittaisi maksaa yhtään vasta ostetusta autosta ruosteen paikkauksia joten toivotaan että menee takuuseen. Autohan on siis 2005 vuosi mallia ja mittarissa 277tkm ajettu. Tosin autoa on huollettu yli oman tarpeen ja vieläpä marmorilla...
Comment
-
Tuomio tuli ja se oli 0% vastaan. Sanoivat että vuosimalli 09 on semmonen kipuraja missä yleensä maahantuoja tulee vastaan hyvinkin kustannuksissa ja siitä vanhemmaksi sitten on jo lähes varma että eivät tule vastaan.
Onneksi vain löytyi yhdestä paikkaa sinkkikuplaa ja ruostetta ei juuri löytynyt. Pitää vielä purkaa listat ja katsoa sieltä kun on aikaa mutta päälle päin näyttäisi että ei isompia.
Kannattaako tuota käyttää useammassa liikkeessä näytillä (esim audicenter, VV-auto.) Vai ovatko yksinomaan samaa mieltä niin kuin tuo laakkosen työnjohtaja oli mieltä että vaihtamalla ei parane?
Comment
-
Kyllä tuohon -05 B7:kaan sain 70% vastaantulon. Toki en maahantuojalta vaan tehtaalta. Ottivat audilla kuvat ja mittasivat maalin paksuuden ja lähettivät tehtaalle kyselyn. Tosin maksettavaa jää silti saman verran mitä pienemmällä maalarilla maksaisi. Tosin kyseessä oli ihan ruoste jo, ei sinkkikupla.
Comment
-
Näissä on vaan 12 vuoden koritakuu, eli ei korvaa...
07 allroad, 290tkm mittarissa, vuosi sitten tästä kinasin. Etuovet oli ruostessa ja takaovet kupli, takaluukku oli korjattu jo edellisen omistajan aikana.
Omaan piikkin meni. Ammattimaalari otti 250€/ovi, sisälsi purun ja kasauksen.
Comment
-
Periaattessa siis tarkoittaa että mun pitäisi saada auto ruostumaan tämän vuoden puolella niin pahasti että tulee läpi, jolloin tehtaan on PAKKO korjata koritakuun vuoksi. Aika perseestä minun mielestä että sitä ei voi korjata jo ennen kuin ruostuminen tapahtuu vaan pitää odottaa että se ultimaattinen pahin skenaario tapahtuu ja hinta on viittä vaille v***** :D
Comment
-
A6 4F ruoste
Niinno, voihan sen korjata aikaisemminkin mutta omaan piikkiin menee.
Nuo 12 vuoden puhkiruostumattomuustakuuthan on ihan shaibaa ja pelkkää markkinointijargonia.
Monikohan nykyauto ruostuu puhki 12 vuodessa ja niin että ruostuminen alkaa sisältäpäin. En usko että löytyy yhtään. Ja jos löytyy niin aina löytyy selitykset jotta ei tarvi korvata, vaikka se että öljynvaihto on tehty jossain muualla kuin merkkiliikkeessä.
Comment
-
No sittenhän tässä on 4F yksi hyvä esimerkki missä näin tapahtuu ovissa, sitä en tiedä lasketaanko se puhkiruostumiseksi kun listat rupeavat paukkumaan irti kun eivät pysy ruuvit kiinni enää ruosteessa.. Kuvien perusteella kyllä näin katsoisin.
Ja aivan oikeassa Buzz on, markkinointi kikkahan se luultavasti on mutta olisi kiva saada joku oikeasti asioista päättävä vastaamaan näistä luksus merkkien virheistä ja toteamaan että kyllä tehtaan vika. Ketuttaa käydä maahantuojalta anelemassa vaikka asian pitäisi olla toisin päin, me autojen omistajinahan ollaan niitä asiakkaita.
Comment
-
Tuo ovien ruostuminenkin on takuun kannalta vähän kinkkinen juttu. 10V vanhassa autossa voi monesti olla vaikea selvittää vian alkuperäistä syytä. Takuuhan ei korvaa ulkopuolisista tekijöistä aiheutuneita vaurioita (eli vaikka paikkaamattomast kiveiskemästä liikkeelle lähtenyttä ruostumista). Jos taas on selkeästi osoitettavissa, että kyseessä on valmistusvirhe (sinkkikupla), niin hyvinkin tehdas voi vielä tulla vastaan tuossa.
Se että ovi näkyvältä osalta puhkiruostunut on myös osoits huollon puuttesta, ja on lähes varma peruste takuukorvauksen eväämiselle. Jos taas liikkeeseen menee näyttämään vanhaakin autoa, jossa on vielä ehjän maalipinnan alla näkyvissä kupla, niin aika hyvin voidaan arvioida että kyseessä on valmistusvika. Jos taas maalipinnassa näkyy kuplan kohdalla reikä (esim. kiveniskemä) niin syy ei välttämättä ole "tyyppiviassa" vaan mahdollisesti ulkopuolisessa tekijässä.
Eli siis Latten tapauksessa postauksien perustella on käytettynä hiljattain ostettu 11V vanhan auto jossa on ovissa ruostevikaa. Nyt sitten olisi tarve saada nämä ruosteviat jonkun muun maksettavaksi sillä perusteella, että nettikeskustelujen mukaan samankaltaisia vikoja on korjattu takuuseen aikaisemmin (vaihtelevilla omavastuuosuuksilla). Jos auto on hiljattain hankittu, niin miksei ruostetta ole huomioitu jo ostaessa? (Ei se ruoste siihen nyt ihan yhtäkkiä ilmesty) Onko ne vauriot ihan oikeasti todettu olevan tämän tyyppivian mukaisia, vai onko kyseessä vaan auton käytöstä aihutunutta kulumaa (onko ruostumine tapahtunut maalipinnan alla, vai maalipinnan rikkoutumisesta)?
PS. Ihan omasta kokemuksesta voin sanoa, että jos 4F sinkkikuplan puhkaiseen ja rapsuttelee "irtonaisen" maalin pois, ei pelti tule puhkiruostumaan vielä moneen vuoteen. Jos taas jättää kuplan ehjäksi, niin vesi jää maalin alle muhimaan ja ruostuminen voi edetä. Tällöin ruostevautio on aiheutunut valmisteviasta, mutta puhkiruostumienn johtuu puhtaasti huollon laimilyönnistä. Turha siis tuossakaan tilanteessa odottaa täyttä korvausta. (Piilossa oleva ruostekohta on sitten asia erikseen)
Comment
-
Abauttia näin mutta autossa ei ole siis ruostetta niin kuin varmaan väärin ymmärsit vaan pelkkä 2x2mm sinkkikupla kuskinpuolen listankiinnitys ruuvin kupeessa, ei näy ellet mene kyykkyyn ja irroittele sen verran kiinnitystä että paljastuu.
Tähän kohtaan ei ole mitenkään ja millään ilveellä mahdollista osua kivi tai mikään muukaan.
Autosta huoltohistoria tallessa ja merkkihuollossa huollettu. Pomminvarmasti on viimeisen päälle huollettu ja pesty. Ovien listojen alle en ole vielä kurkkinut kun en viime kerralla hallilla käydessäni uskaltanut käyttää voimaa ja repiä irti. Tietääkseni noiden listojen irrotus ja oven purku EI kuulu normaaliin huoltoon?
Näistähän se taitaa monesti alkaa eli nuo kiinnityspaikat listoissa ovat se heikkolenkki ja ei huomaa ellei revi listoja veke. (ja itsekkin vasta auton ostettua kuulin kyseisestä ''viasta'')
Ja kyllä, mielestäni jos selkeästi on kyse ns tyyppiviasta joita on useampia korjattu tehtaan, maahantuojan ja liikkeen piikkiin, vanhempia autoja, ja jopa 100% maahantuojan/tehtaan piikkiin.
Rassaa vain tätä lankaa luettuani että hyvinkin eri lähtökohdista on autoja korjattu ja paikattu mutta sitten kun se omalle kohdalle sattuu ja kuitenkin kyseessä vielä minimalistinen vaurio aika selkeästi tehtaan puolelta niin ei välttämättä edes suostuta autoa kuvaamaan vaan muutaman hiiren kliksuttelun jälkeen sanotaan että 0% vastaan koska ei ruostetta.
Tosin voihan olla että liike haluaa karhuta isommat rahat sillä että sitten kun sitä ruostetta löytyy (luultavasti kun lista pullistuu) Ja selkeästi ns sisältä alkanut niin sitten maalataan ja paljon = hyvät rahat liikkeelle.
Comment
-
Vieras
Maahantuoja maksaisi ekalle omistajalle melko varmasti korjauksen, koska sama henkilö on ostanut auton ja maahantuoja on siitä saanut rahaa, luultavasti myös huoltojen muodossa. Seitsemäs omistaja ei ole luultavasti antanut pennin jeniä maahantuojalle, joten intoa tuskin on maksaa korjaustakaan.
Comment
Comment