Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Etupään nivelet / tukivarret Saksasta

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Onko kaikki B6:ssa tukivarret muuten ihan samannäköisiä kuin B5:ssa? Periaatteessa tuollaiset voisin ottaa hyllyyn mutta liekö käy ässään?

    Onko ne kaikki alemmat tukivarret siis liian isoja kartioltaan?

    Comment


    • #32
      Ihan vaan vinkkinä, asensin rasvanipat niveliin ja sisään vetoakselirasvaa. Nivelet on kaikki alkuperäiset ja tiiviit, nipat tuli 146 tkm:ssa, nyt ajettu 160 tkm. Ohjaus palauttaa mahtavasti verrattuna edellisen kutosen uusiin niveliin.

      Rasvaa ei saa vaan laittaa liikaa, että kumi repeää, jos kumi alkaa pullottamaan, on painetta laskettava esim. pienellä ruuvarilla kumin juuresta.

      Itse asennus ylimmäisiin on aika iisiä, kun vaan kattoo suunnat että pystyy vielä saamaan prässin kiinni ja tietysti ettei ota kiinni minnekään. Ylimmäisiin asensin nivelen sivuun.

      Alimmaisissa, takimmaisen paikka löytyi aika helposti, mutta etummaiseen ei ole oikeastaan kuin yksi paikka, jossa se voi olla ettei ota kiinni.

      Itse asennuksessa, porasin ensin 5 mm terällä hiukan matkaa, sitten 2 mm terällä läpi niveleen, sitten taas 5 mm terällä sen verran että 2 mm reikäseinämää jää n. 2 mm. Kannattaa ensin kokeilla ja hakea oikeat syvyydet vanhoilla romunivelillä. Sitten 6 mm kierre ja nippa lukitteella kiinni. Eli rasva menee niveleen siitä 2 mm reiästä. Nippoina kannattaa käyttää laatunippoja kunnon kartiokierteella, halpahalleissa on myös myynnissä nippoja suoralla kierteellä, jotka ei kiristy kunnolla.

      Asennus on parasta tehdä nivelet irrotettuina.

      Comment


      • #33
        Onko ne kaikki alemmat tukivarret siis liian isoja kartioltaan?
        Taaimmaiset alavarret kyllä meni, mutta ei ne etummaiset. Muuten alavarret identtiset b6 mallissa. Ylävarret meni heittämällä kans mutta jotain kosmeettisia eroja oli. Saattaa johtua eri valmistajastakin. Orkkis S4 osat vissiin tilataan eri numerolla?! mutta varmasti menee paikallensa.Olisko puslissa eroa esim jäykemmät.paha sanoa varmuudella.

        Comment


        • #34
          Nyt tulee risuja tuolle autoteile.cc firmalle.

          20.9 tehty tilaus A8:n tukivarsisarjasta Meyle 116 050 0021/S, maksettu samana päivänä.
          29.9 paketti saapui kuriirilla kotiovelle, paketissa sarja 116 050 0029/S joka ei sovi.
          2.10 paketti lähetetty takaisin omalla kustannuksella
          13.10 paketti toimitettu vastaanottajalle Saksassa
          20.10 lähetetty tiedustelu että missä viipyy ja pyydetty korvausta rahtikuluista,
          20.10 vastaus että faksaa postin kuitti heille, numeroon joka ei toimi Suomesta
          23.10 vastaus että toimitus viivästyy, arvioitu 24.10, nyt saatiin sentään normaalihintainen puhelinnumero johon voi soittaa (klo 13-16) myös täältä
          26.10 eli tänään, lukuisten puhelinsoittojen jälkeen päästiin läpi ja kuultiin että saavat tavaraa vasta ensi viikolla
          tarina jatkuu ...

          En tule ihan helposti enää tästä puljusta tilaamaan yhtään mitään enkä voi suositella muillekaan.
          Noin, tänään toi DHL mulle uudelleen samanlaisen paketin, siis väärän. Nyt loppui kärsivällisyys tuollaisten idioottien kaupankäyntiin. Kai se on helppoa vedättää meitä tyhmiä kun en edes tilannut ebayn kautta niin ei pääse antamaan palautetta.

          Comment


          • #35
            Joo ei voi kehua juurikaan tota Autoteile.cc:tä. Kuukausi sitten laitoin mailia ja tänään tuli tällainen vastaus kun kysyin myyvätkö tiettyä Meylen sarjaa S4:seen (116 050 0038/S tai 116 050 0039/S) ja mikä olisi ko. sarjan hinta Suomeen toimitettuna. Vastauksena tuli siansaksaa ja pyyntö soittaa heidän maksulliseen numeroon. Jos englannin kielen taito on tätä luokkaa niin tuskin jaksaa nähdä vaivaa soittaa tohon maksulliseen numeroon ja saada itsensä ymmärretyksi saati saada vielä oikeaa tavaraa tilatuksi.

            ************************************************** ****************************
            Sehr geehrte(r) ,

            vielen Dank für Ihre Anfrage/Mitteilung.

            You can find the on the web: www.autoteile.cc , we deliver the HD version. Vielen Dank !

            Besuchen Sie doch auch einmal unseren grossen Auto- und Motorenteile online Shop: www.autoteile.cc

            Gerne beantworten Ihnen alle Fragen auch persönlich unter:

            0900-1905805 1,24Eur/Min.


            Mit freundlichen Grüssen

            Ihr Team der
            MKG Motoren Köln GmbH
            Lülsdorferstrasse 48
            53842 Troisdorf-Spich

            Hotline: 0900-1905805 1,24Eur/Min.

            www.autoteile.cc - Der grösste Autoteile online Shop im Internet !
            www.motorensuche.com
            ************************************************** ****************************

            Comment


            • #36
              Minun osaltani asia alkaa olla nyt järjestyksessä. Tavoitin puhelimella englantia puhuvan kaverin joka aidosti ymmärsi mistä nyt on kyse. Kuriiri toi tänään etummaiset ylätukivarret jotka eroavat kasissa noista muista malleista, väärin toimitetut saan pitää.

              Pari kuukautta on rahoja makuutettu toisten tilillä, vielä kun korvaavat ekan sarjan palautusrahtikulut niin case closed minun puolestani. Tuli ne kuuluisat kaksi kauppaa tehtyä heidän kanssaan kerralla: ensimmäinen ja viimeinen.

              Comment


              • #37
                Meylen tukivarsia miettiville pieni varoituksen sana:

                Muutaman kuukauden näillä ajaneena alkoi ilmeisestikkin apukuskin puolelta jokin tukivarsista narisemaan - tai paremminkin paukkumaan (narinaa se vielä on, mutta kovaäänistä). En ole vielä tarkemmin asiaa tutkinut, mutta jos osoittautuu siksi mitä epäilen eli tukivarreksi niin eipä kyllä laatu vakuuta (vaikka ovatkin huomattavasti vahvempia kuin originaalit). Ko. mallia ei tosin enää Meylen sivuilta löydy - mahtaakohan tällä olla vaikutusta asiaan..

                Comment


                • #38
                  Paju, hyvä että ilmoitit asiasta. Samaa olen ihmetellyt itsekin kun olen metsästänyt Meylen settiä tohon omaan kulkineeseen. Meylen sivulta ovat kokonaan kadonneet tukivarsien korjaussarjat S4:seen. Kuukausi sitten olin yhteydessä Meyleen ja silloin vielä kovasti vakuuttivat laadun olevan "exceeds OE quality".

                  Jos narinan aiheuttaja tosiaan on toi Meylen setti niin eipä voi kehua laatua silloin!

                  Comment


                  • #39
                    Itsellä olisi kanssa ton tukivarsipaketin hankinta edessä, ajattelin tota slamit.netin pakettia tai sitten motonetin vahvistettua. Onko kyseisistä paketeista tullut porukalle enempää kokemuksia. Samaan syssyyn aattelin laittaa powerflexin puslat. Muuten alustana on KW:n variantte 2

                    Comment


                    • #40
                      Mulla alkoi alkuperäinen nivel (ajettu jotain 110tkm) "natisemaan" pyöriä kääntäessä. Avasin suojakumia, ja siellä oli vaseliini sellaisina kovina kokkareina. Poistin kumin, pesin vaseliinit pois, ja laitoin paremmat vaseliinit tilalle => Kumi päälle ja kovaa ajoa. Ei ollut ehtinyt väljistymään vielä tuo kohta...

                      Comment


                      • #41
                        Pitää vielä käydä varmistuttamassa asia. Mikäli näin on niin katsotaan mitä Meyle vastaa asiaan. Hieman epäilen, että uutta settiä sieltä saisi, mutta katsotaan. Ellei uutta tule niin sitten pitää vakavasti harkita (itseasiassa joka tapauksessa) rasvausnippojen laittamista varsiin. Kun näyttää kerran siltä, että niin originaalit kuin Meylen "paremmat" eivät tuppaa kestämään.

                        Comment


                        • #42
                          Ajattelin nyt lähiaikoina tilata tuon Slamit.netin vahvistetun tukivarsipaketin. Onko tietoa, että sisältääkö tuo kaiken sälän mitä tarvitsee ja kannattaa vaihtaa, kun kerralla koko etupään kuntoon laittaa. Esim sisältääkö nuo sarjat uudet puslatkin, tosin olin aatellut vaihtaa samalla powerflexin puslat.

                          Comment


                          • #43
                            Puslathan on kiinni tukivarsissa ja tulevat siis mukana uusissa varsissa.

                            Slamitin sarjaa kattelin niin siinä näyttää tulevan myös sisemmätä raidetangonpäät. meylen sarjassa oli vain ulommat.

                            Comment


                            • #44
                              tosin olin aatellut vaihtaa samalla powerflexin puslat.
                              Etummaiseen alavarteen ei saa powerflexiä. Jotkut on vahvistanut puslaa tuulilasi liimalla.

                              Comment


                              • #45
                                Mikähän mahtaa olla tänä päivänä tilanne kunnon tukivarsien kanssa? Slamit.net tarjoaa vahvistettua sarjaa ok hinnalla ja motonet myös... Miten ovat asentamanne sarjat kestäneet, KOKEMUKSIA?

                                MISTÄ nyt elokuussa 2008 saisi etupään Audi-ongelmaan parhaan korjaussarjan hinta-laatusuhteeltaan???

                                Comment


                                • #46
                                  Itsellä alla slamitin setti(poislukien sisemmät päät), ajettu nyt n.1000km, muutamalla nivelellä hiukka enemmän. Ei ainakaan vielä valittamista(ei pitäisi kyllä ollakaan noilla kilometreillä). Setti sisältää kaikki nivelet sekä yläpään tukivarsien pultit ja alempien tukivarsien mutterit. Sisemmät raidetangon päät olis muuten joutavana.

                                  Comment


                                  • #47
                                    Pistäkää ne Febit ihan suosiolla, maksaa ebaysta vajaa 400 ja Tepolta kai joku 450€?

                                    Ei tarvi noita roskia täällä sitten kirota...

                                    Comment


                                    • #48
                                      Ei-klubilaisen hinta Febin sarjalle oli halvempi kuin tuo 450€. Klubilaiselle varmaan vielä edullisempi.

                                      Omaan autoon Febin sarja asennetaan viikolla 39. Tukivarret ja puslat ovat "hieman" laadukkaamman oloiset kuin paikallisten varaosaputkien tarjoamissa halpissarjoissa.

                                      Comment


                                      • #49
                                        sitä suuremmalla syyllä, miks ihmiset tuota schaissea laittaa autoonsa kun febit ei maksa paljoa enempää??

                                        Comment


                                        • #50
                                          Ebaystä löytyi OEM, Fcp ja Meyle:n 13 osan sarjoja (Arms KIT) aika halvalla (300-500 dollaria, eli 210-350€), mutta ei febiä... laitoin myös viestiä Tepolle, siltähän nuo varmaa nopeasti sais.

                                          Comment


                                          • #51
                                            Voisikohan näitä tukivarsi-threadeja jotenkin yhdistellä?

                                            http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=35020
                                            http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=52667

                                            Comment


                                            • #52
                                              Pistäpäs ebay.de hakuun, 320€/satsi

                                              Comment


                                              • #53
                                                Ylätukivarret/urheilualusta

                                                Itsekkin suunnittelen tilaavani eBay:stä Fabin sarjan 310 eurolla vuoden -98 A6 C5:een, mutta jäi vielä arvelluttamaan noiden ylätukivarsien sopivuus. Autossa on tehtaan urheilualusta ja Lemförderin katalogista (http://www.webcat.zf-trading.com/%5C...01D__AUDIZ.pdf) saa sen vaikutelman että sportfahrverk vaatisi eri ylätukivaret ja raidetangon päät. Tietääkö joku mitä eroa noissa osissa mahdollisesti on? Muut lähteet ehdottavat että urheilualustan osat eroaisivat vasta 06.01 lähtien.

                                                Comment


                                                • #54
                                                  Vahva usko ettei eroa mitenkään. Miksi niiden pitäisi erota? Nyt voi olla että olen ihan pihalla, mutta tuntuu turhalta laittaa jotain järeämpiä ylätukivarsia sporttialustan vuoksi tehtaalla

                                                  Comment


                                                  • #55
                                                    Motonetissä on tuo vahvistettu sarja jo 269e

                                                    Comment


                                                    • #56
                                                      Motonetissä on tuo vahvistettu sarja jo 269e
                                                      tarkoitat kai "vahvistettu" =D

                                                      Comment


                                                      • #57
                                                        Tuosta motonetin "vahvistetun" sarjan huonoudesta on täällä paljonkin palautetta.

                                                        Comment


                                                        • #58
                                                          Motonetin myyjältä kuultua: Tänä vuonna kun myyvät yhden sarjan niin ovat ensi vuonna ostamassa uutta satsia.

                                                          Ilmeisesti ei oikein ko. palikoiden kumi pusslat oikein kestä niin hyvin pitäisi.....

                                                          Comment


                                                          • #59
                                                            Motonetin sarjoista ajattelin pysyä kaukana, mutta harkinnassa on vielä OE-alatukivarsien (TRW) hankinta sieltä, mikäli noissa ylätukivarsissa on jotain oleellisia eroja.

                                                            Osaako joku vahvistaa onko ylätukivarsien mitoissa eroa tehtaan urheilualustalla verattuna normaaliin vuoden -98 A6:ssa? Tai onko muuten tietoa miksi Lemförderin katalogi tarjoaa erimallisia varsia sille?

                                                            Comment


                                                            • #60
                                                              Tarkoitus olisi tilata Ebaystä tukivarsisetti (Febi, TRW tai Lemförder)vuoden -98 A6:een, mutta vähän hankaluuksia hakusanojen kanssa. Mitä se olisi saksaksi tai onko jollain valmiita linkkejä laittaa? Motonetin sarja kesti alle vuoden eikä tarvitse toista kertaa sieltä ostaa. Vai onko jollain kokemuksia tuosta Motonetin MOOG tukivarsisetistä?
                                                              http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/177167/2[COLOR=#22229c]http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/177167/2[/COLOR]

                                                              Comment

                                                              Working...