Jotta voisit osallistua keskusteluihin, sinun pitää ensin rekisteröityä. Rekisteröityminen edellyttää sitoutumista foorumin käyttöehtoihin. Rekisteröidy täällä.
Jos olet ensimmäistä kertaa tällä foorumilla, ole hyvä ja tutustu ensin jo kysyttyihin kysymyksiin. Kysymykseesi löytyy mahdollisesti jo useita vastauksia. Hae vanhoja kysymyksiä ja vastauksia täältä.
Mistähän kuuluu suhinaa turbon seutuvilla. Kerran antoi vikakoodin korkesta ahtopaineesta. Videolla on N75 testi päällä. http://youtu.be/R2x4hMM-2aQ
Moottori on 2.5tdi 96kw
Viimeksi muokannut Mkurtti; 21.2.2015, 15:29.
Perustelu: Moottorin lisäys
Sammuta kone sammutusläpän vivusta ja katso pölläyttääkö pakokaasuja. Toi voi olla T5 2.5 TDI vakiovika, pakosarja.
Pakosarja vääntyy lämmöstä ja murtuu ykköspytyn hitsauksista. Vanhaa ei kannata korjata, ei kestä. Uuden saa saksasta kohtuuhintaan.
Tuossahan vuotaa pakosarja nelosen kohdalta (pultti poikki), mutta miksi suhina loppuu kun turbon siivet liikkuu? Laskeeko pakopaineet niin paljon että suhina loppuu?
Kannattaa vaihtaa kaikki kymmenen pinnapulttia uusiin. Ja poikkimennyttä porattaessa kannattaa olla suhteellisen tarkkana. Vesitila on seitinohuen alumiinin takana.
Comment