Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Uusi Audi Magazine 1/2006

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Uusi Audi Magazine 1/2006

    Sain kotiiini uuden suomenkielisen Audi Magazine lehden numero 1/06.

    Se on Audi Q7:n erikoisnumero.

    Jos ette ole saaneet, niin Audi myyjät varmaan mielellään antavet lehdestä kappaleen

    Niin, ja ainakin täällä pääkaupunkiseudulla mennellä viikonlopulla oli Audi myymälöissä Q7 esittelyt.

    (En ikävä kyllä päässyt käymään niissä.)

  • #2
    Eikös tuo tule kaikille Audin omistajille? Ois niitä Q7:n esittelyjä ollut täälläkin päin vkl:na, mut en käynyt.

    Comment


      #3
      Alkuperäinen kirjoittaja O.J
      Eikös tuo tule kaikille Audin omistajille?
      Minulla on ainakin liian vanha auto, että tulisi mitään konsernin tuotteisiin liittyvää postilaatikkoon pyytämättä.

      Comment


      • #4
        Meikälle tuli viime syksynä heti tuon nykysen biilin ostamisen jälkeen joku lehti, mut eipä oo sen jälkeen kuulunu. Eipä silti, saahan noita liikkeestä aina samalla ku käy osia ostamassa (jos kiinnostaa). Jos ne on niin aatellukki että vanhojen omistajat voi ottaa lehden mukaan tiskiltä, mut uudempien omistajille pitää lähettää postissa.

        Edit: Jaa, näky olevan puhe eri lehdestä. Meikäläinenkös näistä selvän ottaa.

        Comment


        • #5
          Siinä näkyy olevan irtonumerohinta 9.50?.

          Ostaako joku 7? sis. postikulut? :-))))

          Comment


          • #6
            Taitaa tulla ainoastaa semmoisille joilla on audi tullut suomen maahantuojan kautta.

            Comment


              #7
              Tuli näemmä myös Mersun M-sarjan omistajalle, jolla ei kyllä ikinä ole Audia ollut :)

              Comment


              • #8
                tännekki tulee vaik audi on taivaassa :) konserni tuote on alla joktap

                Comment


                  #9
                  Lehden sivulla 5 lukee, että osoitteet on saatu AKE = Autorekisterikeskuksesta.

                  Olen oman Audini ostanut ei-Audi liikkeestä käytettynä. Auto on nyt rekisteröity nimiini.

                  Lehti alkoi tulla sen jälkeen automaattisesti kotiin, en siis ole sitä tilannut. Audi ilmeisesti lähettää sen AKE:lta saamiin Audi -omistajien (haltijoiden?) osoitteisiin.

                  Jouduin, muuten, tänään käymään Audi-liikkeen huoltotiskillä. Kas kun edellinen omistaja ei ollut laittanut kesärenkaiden mukaan (tai jättänyt muualle autoon) sitä alu-vanteiden erikoisavain-osaa.

                  Audi varaos tiski osasi auttaa. Auto halliin, jostain haalivat pari-kolme "laatikkoa" joissa jokaisessa oli noin 20 erikoisavain-osaa. Siinä sitten niitä kokeiltiin, kunnes löytyi sopiva.

                  Sen avulla huolto irroitti minun "lukko" pultit. Sitten Audi myi minulle uuden "lukkopulttisarjan" jonka mukana tuli sitten uusi avain. Hinta oli 30 Euroa.

                  Muuten, noiden "laatikoiden" päällä luki: VAG ja kaikki VAG yhtiön automerkkien nimet. Eli taitaa sama systeemi olla käytössä kaikissa VAG firman autoissa.

                  Samalla tapasin siinä tuttua Audi-myyjää. Kysyin, miten oli Q7 näyttely mennyt? Kertoi, että hyvin oli yleisöä piisanut, mutta kuulema kaikki tänä vuonna tehtaan lupaamat Q7:t on jo myyty aikoja sitten. Mutta he ovat saaneet nyt jonkin verran lisäautoja tehtaalta. Niitä nyt myydään.

                  Kysyin, mikä on myydyin versio, vastaus: Q7 ja diesel koneella. Esitettä heillä ei ollut antaa. (Oli myyjällä vain pari kpl jäljellä ja halusi ne pitää "tosi-ostajalle". (Hän tiesi, että olin äskettäin ostanut käytetyn Audin ja en nyt vähään aikaa aio autoa vaihtaa.) Hän kuitenkin kertoi, että Q7 esitteitä on heille tulossa lisää myöhemmin. Sitten saan esitteen.

                  Comment


                    #10
                    noita sanotaan ihan lukkopulteiksi ja se "adapteri" on lukkopultin avain. niitä käytetään kaikissa VAG autoissa.

                    kaikissa VAG varaosissa merkistä riippumatta on samat laatikot, siksi nuo logot/nimet niissä.

                    Comment


                      #11
                      ---> Lare

                      Missäs kävit muuten poistattamassa pultit? Ihan vaan mielenkiinnosta kun kaverilla on hiukan sama tilanne just menossa Mondeonsa kanssa.

                      Comment


                        #12
                        tossahan se mainittiin, Audi huollossa, eli mondeon kanssa kannattaa varmasti mennä Ford huoltoon kun eri merkeissä voi olla eroja noissa pulttien malleissa jne.

                        Comment


                          #13
                          Lähinnä meinasin että missä Audin huollossa. Audia kun huoltaa pk-seudulla mm. stokka autot ja sama lafka hoitelee myös fordeja. Eivät vaan kyseisessä paikassa olleet kovinkaan halukkaita ottamaan Mondeota sisään, joten nyt on menossa muualle.

                          Comment


                            #14
                            Kävin lukkopultishown tekemässä Espoossa Suomenojan Audi-huollossa, joka on entinen Stoccan paikka, en nyt muista, kuka sen osti kun Stocca myi pois. Siinä paikassa huolletaan vain Audeja. (Se Espoon ex-Stoccan Ford myymälä on eri paikassa Niittykummussa, en muista kuka sen osti Stoccalta.)

                            Comment


                              #15
                              Näyttäis Espoon Audilla olevan palvelu ihan kohillaan mitä olen lueskellu. Täytyy pitää korvan takana.

                              Comment

                              Working...
                              X