Paljon näkyy kadulla joka päivä C4 koppasia. Sekä aitoja että kiinan omaa valmistetta. Myös vanhempaa koppaa on liikkeellä paljon. Kopiona paljon käytetty esim taksina Shenzhenissä. Yllättävän hyvässä kunnossa on vielä suurin osa laitteista. Voin yrittää joku päivä nappailla vähän kuvia "kiinan audista". Jostain pitää löytää vain hosti kuville. Myös VW jettaan oisi tarjolla mielenkiintoista faceliftiä ;)
Jonkin verran näkyi myös Pekingin katukuvassa noita kopio audeja. Lähinnä olivat "pitkän matkan" takseina. Jettaa taas oli paljon normaali taksina Hyundain lisäksi. Xialit (Applausen kopio) oli hävinneet puolen aikana katukuvasta liki kokonaan.
Katukuvassa oli myös paljon A6 audeja ja muuta bränikka A4 audikin näkyi liikenteessä. VW oli sitten vaikka millä mitalla, Passat, Golf, Bora, Jetta, Polo, Gol. Suurin osa konsernin tuotteista oli 1.8T koneella ja mustia. Ei tarttunut mullekaan filmille yhtään kuvia noista.
Eilen tekniikan maailman mallivuoden 2006 autot liitettä kaveri selasi ja repesi nauruun kun sieltä tuli mingshi vastaan :) Tommoset takavalot ois aika pop ;)
Istuskelin tollasen typ44 Hongqin kyydissä taas vaihteeksi.
En ole koskaan typ44 ite omistanu, joten en osaa sanoa miten tarkasti kaikki on kopioitu.
Varmaan menisi aika moneen täydestä, jos olis Audin merkit. Sisällä en huomannut muita eroja kuin ratin logo ja mittariston fontti erilainen.
Audit on tosiaan räjähdysmäisesti lisääntyny Pekingissä siitä kun viimeksi kävin. A6 näyttää olevan yleisin. C5 on ihan normiversio mutta 4F:t melkein kaikki langia.
Q7:aa en ole nähny. Muutama Q5, A4, A8 ja TT on tullu bongattua.
Myös Mersut, BMW:t, Porschet (Cayenne lähinnä) yleistyneet.
Jonkin verran näkyi myös Pekingin katukuvassa noita kopio audeja. Lähinnä olivat "pitkän matkan" takseina.
En ole koskaan typ44 ite omistanu, joten en osaa sanoa miten tarkasti kaikki on kopioitu.
...eihän Kiina-Audit (siis Hongqi) ole koskaan mitään varsinaisia kopioita ollutkaan, niiden valmistaminen on alusta asti perustunut Audin ja kiinalaisen FAW:n (First Auto Works) väliseen sopimukseen. 80-luvulla osia kelkottiin ensimmäisiin sarjoihin Saksasta ennen paikallisen lisenssivalmistuksen käynnistymistä.
Comment