Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Autoilu ja ilmastonmuutos

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Autoilu ja ilmastonmuutos

    Myös Mars-planeetan ilmasto on muuttunut voimakkaasti.

    http://www.timesonline.co.uk/tol/new...cle1720024.ece

    Kyllä nyt yksityisautoilua on äkkiä vähennettävä ja rankalla kädellä. ;>

  • #2
    Maailmanlopun enteitä, itse astun viherpiiperöiden riveihin ja asennan autooni katalysaattorin takaisin...ainakin kats. ajaksi:)

    Comment


      #3
      Itse ajelin töihin viime yönä Risalla ja oli pakkasen puolella keli. Mutta tuosta työmatka-ajosta johtuen aamulla oli jo plussalla lämpötila. Pitää vaihtaa Toyota Aygoon..

      Comment


      • #4
        Mä lopetan autoilun heti, kun lentoliikenne on kielletty liian saastuttavana liikkumismuotona.
        Yhden lomamatkan päästöt vastaa vuoden yksityisautoilun päästöjä.
        Lentomatkustamisen lisääntyminen koetaan kuitenkin ainoastaan positiivisena asiana, ainakin mediassa.. perin outoa.
        Minä en millään sähkömopolla rupea ajelemaan. *ugh*

        Comment


        • #5
          Miitit ja pidemmän matkan ajot käy kutosella ja kaupunkireissut hoituu bussilla. Eipä mitään parasta se bussilla matkaaminen, varsinkaan perjantai/lauantai yönä. Sellasta porukkaa välillä viereisellä penkillä että oksat pois. Mutta hyvä mieli silti jää ja löpöö säästyy veekutosen käynnistykseen!

          Comment


          • #6
            Mä lopetan autoilun heti, kun lentoliikenne on kielletty liian saastuttavana liikkumismuotona.
            Yhden lomamatkan päästöt vastaa vuoden yksityisautoilun päästöjä.
            Lentomatkustamisen lisääntyminen koetaan kuitenkin ainoastaan positiivisena asiana, ainakin mediassa.. perin outoa.
            Taitaa lentoliikenne kuluttaa kuitenkin vähempi mitä kuvitellaan:
            http://www.lentoliikennejailmasto.fi/paastot

            Jos autolla ajetaan yksin, niin flygarin kulutus/henki jopa pienempi mitä useimmilla autoilla.

            Comment


            • #7
              lentokone per henkikö/100km kuluttaa vähemmän kyllä,
              mutta jos esim meidän perhe lentää välimerelle 2 viikkoa, niin 4 hlö lasekennallinen kulutus on about 1000 litraa ja taas profiilin kolmosella me ajettais about 1/2 vuoden ajot sillä litramäärällä...
              notta taitaa se lentäminen sit kuitenkin hieman enemmän tuottaa päästöjä kuin henkilövaunulla ajelu

              Comment


              • #8
                Myös Mars-planeetan ilmasto on muuttunut voimakkaasti.
                No kasvihuoneilmiöhän se on Venuksenkin autioittanut.

                Totta on, että vähän turhauttavalta tuntuu täällä Suomessa sipistely näitten autoverojen ja päästörajojen kanssa, kun samaan aikaan intialainen autotehdas tuo markkinoille alle 1800 euroa maksavan auton, jolla tavoitellaan "kymmeniä miljoonia uusia autoilijoita". Eikä ole mikään sähköauto... Valmistajan mukaan "täyttää kansalliset turvallisuus- ja päästönormit" - sehän vakuuttaa...

                Juu, hiilivoimalat tulisi korvata tuuli- yms. sähköllä ja ydinvoimalla, lentomatkustamiselle kova ympäristövero, asuntojen energiankulutukseen tulisi puuttua tiukemmin, ja sitten miettiä yksityisautoilun päästörajoja.

                - Mutta toisaalta, norsunkin syödään suupala kerrallaan; eli jos sittenkin veisin sen lottokupongin ensi kerralla jalkaisin ;) Pienistä puroista ne suuretkin virrat syntyy.

                edit:
                Unohdin listasta kokonaan suurimmat syntisäkit, eli puulla lämmittäjät.
                Viimeksi muokannut taski; 14.1.2008, 12:18. Perustelu: lisäys

                Comment


                • #9
                  Pienhiukkaspäästöillä on hyvin vähän tekemistä tuon ilmaston lämpenemisen kanssa (kasvihuonekaasut), joita tässä taas yritetään hillitä.

                  Comment


                  • #10
                    Totta, ketjun otsikko on "Autoilu ja ilmastonmuutos". Kannan vain huolta siitä, että sutta karkuun lähtiessä voi tulla karhu vastaan... Eli pelkkään ilmastonmuutokseen tuijottaminen voi aiheuttaa toisenlaisia, jopa pahempia ympäristöhaittoja.

                    Itse asiassa hiukkaspäästöt todella vaikuttavat lämpötalouteen, mutta lämpenemistä hidastavasti; itse asiassa puulämmittäjät ja dieselistit (ilman hiukkassuodatinta) taitavatkin olla niitä suurimpia sankareita ilmastonmuutoksen torjunnassa :D

                    Comment


                    • #11
                      Ketä tämä ilmastonmuutos jaksaa kiinnostaa, suosittelen tutustumaan aiheeseen laajemmin ja kritiikillä. Tekniikan Maailma, 9/2007-numerossa käsiteltiin aihetta vähän kriittisemmässä hengessä, siitä alkuun.

                      Eli osa tutkijoista ei allekirjoita CO2-teoreemaa, kun se ei vaan ole yhdenmukainen datan kanssa. Osa uskoo auringon vaikutukseen, sieltähän pallon energia on kotoisin, ja nämä Marsin ja Venuksen lämpiämiset tukevat tätä näkemystä. Ja tiedehän ei ole mikään demokratia, tuskinpa demokraattisesti olisi syntynyt montaakaan teoreemaa. Sinänsähän ilmasto ei koskaan ole ollut vakio, vaan on muuttunut ennenkin. Viime kädessä ilmastonmuutos on bisnestä ja politiikkaa. Myy lehtiä ja mahdollistaa uudet verot ja tuotteet.

                      Varoituksen sana saman tien: jos se ilmastojeesustelu alkaa tässä topiikissa tai tällä foorumilla, niin lukkoon napsahtaa. Liikenne tuottaa 14% CO2-ekvivalenteista kasvihuonekaasuista (sisältäen siis kaiken liikenteen). Meitä autoilijoita syyllistetään jo riittämiin muissa medioissa, 86% päästöistä on muualta kuin autoiluista tai lomalennoista. Eli vaikkapa täällä voi sitten viheriöidä: http://www.tiede.fi/keskustelut

                      Comment


                      • #12
                        liikuttavan yksimielinen Janin kanssa.

                        Tässä kun välillä tulee itsekikkin bensaa turhaan harrastuksen tiimoilla poltettua ja välillä siitä kommenttia saaneena ehdotan että kielletään jalkapallo, sen kaikkine johdannaisina varmasti tuo co päästöjä aika paljon enemmän kun koko auto/moottoriurheilu yhteensä.

                        Comment


                        • #13
                          Puhumattakaan jalkapallon aiheuttamista muista ympäristöhaitoista, taloudellisista rasitteista ja väkivallasta... Aivan eri mittakaavaa kuin kaikki moottoriurheilu yhteensä.
                          Viime kädessä ilmastonmuutos on bisnestä ja politiikkaa. Myy lehtiä ja mahdollistaa uudet verot ja tuotteet.
                          Varoituksen sana saman tien: jos se ilmastojeesustelu alkaa tässä topiikissa tai tällä foorumilla, niin lukkoon napsahtaa.
                          Eli täällä ei saa olla moden kanssa eri mieltä? No, tokkopa tämän on tarkoituskaan olla demokratia sen enempää kuin tiedeyhteisönkään... :D

                          Olen, oikeasti, tasan samaa mieltä siitä, että esim. tuo tiedefoorumi (tai vaikka suomi24) on sopivampi paikka väittelyyn. Tämähän on autokerhon foorumi. Täältä tähän.

                          Comment


                          • #14
                            kyllähän se on niin että tämän 5 miljoonaisen kansan on AIVAN turha miettiä sitä miten ilmastonmuutos onnistutaan kotikonstein estämään.

                            400km päässä on Pietari jonka talous-alue alkaa olla about 10 milj. asukasta ja tuottaa kaikkineen päästöjä monta kertaa enemmän kuin meidän lintukotomme, muusta maailmasta puhumattakaan.

                            jos suomessa loppuisi KAIKKI päästöt tänään, kiinan talous palauttaisi tilanteen heti ensi viikon alussa.

                            ja tämän telluksen ilmakehä on kuitenkin yhteinen eikä tuo ilma kunnioita maiden rajoja

                            Comment


                            • #15
                              Kun tuli tuo autourheilu mainittua, niin tässä poiminta PWC:n vuonna 2005 AKK:lle tekemästä "Autourheilun hiilidioksidipäästöjen arviointi" -dokumentista:



                              [COLOR=black][COLOR=black]Useimmissa lajeissa on havaittavissa, että päästöistä valtaosa syntyy huolto- ja kotimatkoista. Ralli ja rata-ajo ovat lähinnä lajeja, joiden kilpa-autojen päästöillä on merkitystä koti- ja huoltomatkailuun verrattuna. Tämä on luonteva tulos, koska näissä lajeissa ajetaan kilpailuvauhtia suhteellisesti eniten.[/COLOR]
                              [COLOR=black]Koko otannasta kokonaispäästöjen osalta lajeina nousevat esille ralli ja jokamies-luokka. Tämä johtuu lajien suuresta suosiosta, mikä näkyy osallistujamäärissä. Toisaalta pienoisautoilu osoittautuu tässä mielessä ekotehokkaimmaksi lajiksi, joka suuresta osallistujamäärästä huolimatta saa pienimmät ominaispäästöt kilpailijaa kohden. Tulos selittyy sillä, että kilpailuautojen päästöillä ei ole siinä merkitystä.[/COLOR][COLOR=black]Katsojien matkustuksen osuuksia ei saatu laskettua, mutta niiden osuus autourheilun kokonaispäästöistä on hyvin huomattava etenkin suosituissa lajeissa.[/COLOR]

                              [COLOR=black]Jos kokonaisuutta verrataan muuhun inhimilliseen toimintaan, voidaan vertailukohdaksi ottaa esimerkki vaikkapa hiilidioksidin päästökaupan jakosuunnitelmasta. Au-tourheilun kilpailutoiminnan (pois lukien autoslalom ja jäärata) hiilidioksidipäästöt vuodessa vastaavat jota kuinkin sitä määrää, mikä on myönnetty päästöoikeuksina Tampereen Sähkölaitoksen Sarankulman lämpökeskukselle (4881 tn CO2 /vuosi)1. Kyseinen lämpökeskus on yksi seitsemästä, pääasiassa maakaasua käyttävästä, tamperelaisesta lämpökeskuksesta, jotka yhdessä tuottavat noin 5 % Tampereen Sähkölaitoksen kehittämästä kaukolämmöstä2. Sarankulman osuus vastaa keskimäärin noin 15 GWh:n energiamäärää, joka riittäisi noin 730 omakotitalon lämmittämiseen vuodessa.[/COLOR]
                              [/COLOR]
                              Mulla on tuo koko dokumentti koneella pdf:nä, jos jotain kiinnostaa. Käytettiin tätä liitteenä nyt syksyllä, kun haettiin ympäristölupaa Raahen UA:n moottoriradalle.
                              Viimeksi muokannut msippala; 29.5.2008, 15:23.

                              Comment


                              • #16
                                Pyörittelin edellisen perusteella hieman lukuja. Toivottavasti ei mennyt pahasti pieleen.

                                Jos hyvänä vuotena voisi ajaa esim. 500 km rataa, esim. tuplakulutuksella normaaliin nähden, kertyy tästä tuhatta normaalia ajokilometriä tai vaikkapa 200 kiloa CO2:ta vastaava ylimääräinen harrastepäästö.

                                Tämän voisi kompensoida päivittäisissä työmatkoissa esim. asumalla kaksi kilometriä työpaikkaa lähempänä tai pienentämällä keskimääräisen omakotitalon energiankulutusta kolmella prosentilla.

                                Jotta ruiskutusajat levälleen vaan.

                                Comment


                                • #17
                                  Meikäläinen on ainakin menettänyt toivon sen suhteen, että jos suomalainen ajaa vähemmän tai käyttää julkisia säästettäisiin maapalloa jollain tavoin. Kinkit rikastuu päivä päivältä ja ostaa vidusti autoja saastuttaen x-kertaa enemmän kun suomalaiset. Ei siinä paljoa enää Mika-pojan ecointoilu auta.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Tuli jotenkin väistämättä mieleen tuosta: "ilmasto ei kunnioita maiden rajoja" kommentista... http://fi.wikipedia.org/wiki/T%C5%A1...alaonnettomuus

                                    Comment


                                    • #19
                                      suurin ongelma tällä telluksella on metsien ja varsinkin sademetsien katoaminen, milloin laidunmaiksi, milloin viljelysmaaksi tai muuten vain ihmisen tarpeisiin. tästähän seuraa lämpenemistä ja siitä edelleen aavikoitumista ja siitä edelleen lämpenemistä..

                                      sitäpaitsi öljyhän loppuu tunnetuilta kentiltä näillä näkymin 30 vuodessa, niin sitten tämäkin autoilun päästö asia korjaantuu itsekseen

                                      Comment


                                      • #20
                                        Mitenkä paljon kuormittaakaan ympäristöä uusien, vähäpäästöisten autojen valmistaminen ja millainen ympäristökuormitus aiheutuu, kun vanha, saastuttava, jossa on perin vähän kierrätettävää materiaalia, pistetään paaliin?

                                        Jossakin lehdessä vilahti silmään, että on ympäristöteko ostaa uusi, vähän saastuttava auto. Auton käyttöiäksi lehden mukaan kerrottiin 20 vuotta. En oikein usko, että nykytekniikalla valmistetut autot ovat enää 20 vuoden päästä ajokunnossa.

                                        Menee samanlaiseksi vouhotukseksi kuin digikeskustelu, jonka seurauksena valtava määrä hyväkuntoisia ja laadukkaita putkitelkkareita kiikutettiin Kuusakoskelle (vast.) ja tilalle hankittiin litteä näyttö, jonka käyttöikä on huomattavasti lyhyempi kuin vanhan mallisen.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Alkuperäinen kirjoittaja Jari Lukkarinen
                                          valtava määrä hyväkuntoisia ja laadukkaita putkitelkkareita kiikutettiin Kuusakoskelle (vast.)
                                          Kuusakoskella niistä putkitelkkareista saa sentään ongelmajätteet ja muut ympäristömyrkyt talteen, jotkut ovat pitäneet hupinaan heitellä niitä kivilouhikoihin... :)
                                          http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...7&postcount=35

                                          Comment


                                          • #22
                                            Näin on tullut tehtyä. Edellisellä vuosikymmenellä poltettiin vielä juhannuskokossa autonrenkaitakin. Vastarannalla asuneet kuorma-autoyrittäjät saivat isommista renkaista paljon komeammat savut.

                                            Comment


                                            • #23
                                              Alkuperäinen kirjoittaja Jari Lukkarinen Näytä viesti
                                              Mitenkä paljon kuormittaakaan ympäristöä uusien, vähäpäästöisten autojen valmistaminen ja millainen ympäristökuormitus aiheutuu, kun vanha, saastuttava, jossa on perin vähän kierrätettävää materiaalia, pistetään paaliin?
                                              Eikös vanhat Autot ole lähes kokonaan kierrätettäviä, koska eivät ole mistään kierrätyspaperista tehtyjä.

                                              Uusissa autoissa taitaa kohta lukea, "käytön jälkeen voidaan hävittää polttamalla".

                                              Comment

                                              Working...
                                              X