Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Kokemuksia ja ehdotuksia hyvästä friteerauskeittimestä?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Kokemuksia ja ehdotuksia hyvästä friteerauskeittimestä?

    Frittikeitintä on tehnyt jo pitempään mieli ostaa ja nyt sen ajattelin hankkia. Nyt kaipaisin vinkkejä ja kokemuksia eri laitteista, että tulisi hommattua kerralla järkevä kone ettei tarvitsisi montaa ostaa. Ja siis ihan kotikäyttöön ja silloin tällöin tapahtuviin herkutteluhetkiin se olisi tarkoitus hankkia, eli mitään suurtalous/metoksen ammattilaisvehjettä en ole hakemassa.

    Puhdistettavuus lienee yksi kohtuullisen tärkeä ominaisuus mikä tulee mieleen. Samoin termostaatin paikkansapitävyys ja lämmön tasaisuus. Joissain koneissa näyttää olevan myös käytetyn öljyn suodattimet jolloin öljyn saa talteen ja uusiokäyttöön. Mihinkäs muuhun tulisi kiinnittää huomiota?

  • #2
    Kokemusta löytyy sellaisesta, missä öljysäiliö oli integroitu keittimeen. Ei hyvä. Varsinkin, jos esim. jotain kalajuttuja friteeraa, alkaa öljy haista ja maistua nopeasti ja liemet joutuu uusimaan useammin. Seuraavaksi meille tulee friteerauskeitin, missä öljysäiliö on erillinen ja helposti puhdistettavissa, merkkiä ei olla vielä päätetty.

    Comment


    • #3
      Mulla on Tefalin kone joka menee ihan osiin. Tuommoinen about http://www.keittiovaline.fi/Tefal-Ea...iteerauskeitin

      Comment


      • #4
        Tuo vaikuttaa ihan asialliselta. En ole vielä ehtinyt käydä liikkeissä tutustumassa noihin tarkemmin, mutta josko ensi viikolla menen.

        Comment


        • #5
          keitin

          itsellä tollanen http://www.obhnordica.fi/Default.asp...ProductID=1728
          voin kehua ainakin, edellinen oli lidlin keitin, pelas kyllä mutta toi obh ei kyykkää lähellekään yhtä nopeasti vaikka tekis vähän isommallekin porukalle, tokikaan ei ihmeisiin pysty.

          Comment

          Working...
          X