mutta tottakai kannattaa ensin katella että ei komponenteista löydy se vika.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Tietokone sammuilee
Collapse
X
-
Lainaan topikkia,
Eli windowsin uudelleen asennuksen ja backup tiedoston laiton jälkeen ei ole CPU-Z enään suostunut näyttämään core voltage arvoja. Ainoo ohjelma mikä suostuu antamaan kyseisen arvo on Asus PC Probe 2.
Mistähän mahtais johtua? googlettamalla ei löytynyt oikeen mitään.
Comment
-
Kosahti kone taas, luulin että oli kovalevy mikä sanoi poks. En kuitenkaan pääse edes biossiin jää vaan valinta ruutu ja entering setup ruutuun.
Onko mulla nyt sitten emo kypsänä vai miten tän selvitän?
Pitäiskö biossiin päästä silti jos repii kaikki kovalevyt ja dvd aseman irti, kokeilin toisella powerillakin ja ihan sama homma.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja quattro20v Näytä viestiKosahti kone taas, luulin että oli kovalevy mikä sanoi poks. En kuitenkaan pääse edes biossiin jää vaan valinta ruutu ja entering setup ruutuun.
Onko mulla nyt sitten emo kypsänä vai miten tän selvitän?
Pitäiskö biossiin päästä silti jos repii kaikki kovalevyt ja dvd aseman irti, kokeilin toisella powerillakin ja ihan sama homma.
Yks juttu mitä voi tehdä niin ota biosin patteri pois pariks tunniks ja laita takas ja testaa.
Comment
-
Joskus auttaa ei auta tuo puolisen minuuttia. Itsellä joskus meni kellotteluiden yhteydessä kone totaalisen jumiin ja olin jo varma että emo meni uusiksi, koska ei tuolla patterin irottamisellakaan elpynyt. No seuraavana päivänä huvikseen koitin kun oli patteri ollut yön pöydällä, ja niin se vaan hurahti käyntiin. Tiedä sitten, mikä siinä loppujen lopuksi elvytti koneen.
Comment
-
ööö, räpläsin vähän tota konetta ja jos laitan sata väylään jotain kiinni niin että laite saa virtaa. Niin tämän jälkeen en pääse biossiin.
Jos mitään ei ole kiinni niin pääsen biossiin, pystyn jopa scannaamaan hp omalla ohjelmalla prosessorin ja muistit jotka ok.
Kaikki konkat näyttää silmäpelillä ihan ok:lta.
?
Comment
-
Tuohon Riston mainitsemaan juttuun; emolevy saa myös powerista virtaa kunnes powerin konkat tyhjenee vaikka virtajohto ei seinässä olisikaan. Powerissa mahdollisesti oleva virtakytkin katkaisee (yleensä?) vain ensiöpuolen, joten sillä ei ole asiaan vaikutusta. Tyhjäksi nuo saa kun nappaa virtajohdon seinästä (tai powerin kytkin nollille) ja yrittää konetta virtanapista käyntiin.
Tuolla tempulla pitäisi viimeistään muisti nollaantua, olettaen että myös paristo on irrotettu.
Comment
-
Ellei systeemi mene BIOSsiin asti tarkoittaa se että POST tarkistus ei mene läpi eli joku osa on rikki, joskus siitä saa jopa tuollaisen ilmoituksenkin. Tuossa taannoin itselläkin alkoi tekemään samaa, käynnistyi milloin sattui, joskus muutaman kerran peräsinkin ihan moitteetta, sitten sotki kiintolevyäkin ja uskoin vahvasti johtuvan piirisarjasta ja tuli se viimeinenkin "pimeys" sitten ja matka elektroniikkaromuun.
Muuten ihan mukavasti 3 vuoden takuukin oli jo puolen vuotta ummessa että hyvin oli palvellut...
Comment
-
Joo, ei auttanut ilman virtaa käynnistely. Patteri oli kanssa poissa ja jotain vilahti alussa että käytetään jotain bios versiota koska on päivitetty bios tai jotain. Kuitenkin kun hp:n ruutu tulee näytölle niin siihen jää.
Kait se on ostettava uus emo sitten. Prosessoria en ole ikinä joutunut vaihtamaan, kait sekin opeteltava sitten.
Comment
-
Eipä toi ole tossa kuin takuuajan umpeen pyörinyt, en millään viiti pistää taas tonnia uuteen koneeseen. Pari uutta kovoa jo ostin.
Comment
-
Jos sattuisi vaikka olemaan joku vanha videokortti niin kannattaa koettaa silläkin ja kaikki irroitettavat kortit vek kokeiluajaksi ja jos on useampi muistikampa niin nekin kannatta testata yksitellen ja myös näppäimistön liittymä olisi suositeltavaa olla kunnossa, onhan noissa jopa yksilöllisiäkin eroja eri valmistajien emoissa...
Comment
-
Minulla on yksi emo, jossa kaksi dimm paikkaa on temppuillut jo pitkään ja lopulta lakkasivat toimiasta ilman todella rajua alikellotusta, aikaisemmin riitti väylän tiputtaminen 800->533. Kahdessa paikassa muistit toimivat mainiosti. Kaikki konkat näyttävät olevan kunnossa.
Toinen kone pimeni yhtäkkiä ja sen virtalähteen sisältä löysin pari pullahtanutta konkkaa. Purin virtalähteen ja toisen konkista jo irroitin, mutta totesin, että liian pirunmoinen vaiva hommassa ja päätin, että otan siitä talteen helposti irroitettavat komponentit ja loppu elektroniikkaroskiin. Tuo kyseinen kone muuten oireili siten, että kovalevyt välillä starttailivat uusiksi, ilmeisesti jännite vaihteli 12V väylässä tms.
Kannattaa siis aina tosiaan kokeilla, kuten Pende sanoi, irroittamalla kaikki kortit ja muistit ja lisäilemällä yksi kerrallaan. Ja aina testata myös virtalähde.
Comment
-
Itsellä oli pari vuotta sitten samantapainen vika , kone starttasi itsensä vähän väliä uudelleen ja välillä ei käynnistynyt ollenkaan , toisinaan pomppas vaikka kakkoskovalevylle. Ajelin kaikkia ohjelmia läpi , mutta mitään vikailmoitusta ei tullut. Lopulta vein koneen Arisoftille, missä sielläkin sanoi , ettei diagnostiikkaohjelma näyttänyt mitään vikaa. Viaksi lopulta paljastui viallinen prosessori, mikä ei enää tukenut kuin yhtä muistia eli vähän sama tapaus, kun tuossa yllä. Kone korjattiin silloin laittamalla yksi iso muisti. Myöhemmin teetin siellä kokonaan uuden koneen vanhoihin kuoriin, samalla otettiin vanhasta kovalevystä klooni, tosin Wordi ei toimi kloonattuna tai siis uudella emolevyllä, mutta lähes kaikki muut ohjelmat toimivat.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja quattro20v Näytä viestiEipä toi ole tossa kuin takuuajan umpeen pyörinyt
Jossain koneissa kun on vähän tyyppivikojakin, niiden osalta takuuaikoja on useasti pidennetty. Valmistajan tukeen soitto voi tuottaa tulosta tai sitten ei :)
Comment
-
lopulta paljastui viallinen prosessori, mikä ei enää tukenut kuin yhtä muistia eli vähän sama tapaus, kun tuossa yllä. Kone korjattiin silloin laittamalla yksi iso muisti.
Paremmin emossa tai muistisloteissa vikaa.
Ja tuskin emolevy on syynä wordin toimimattomuuteen.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja Puuhapete Näytä viestiKuulostaa vähän hassulta, että prossussa olisi vikaa?
Paremmin emossa tai muistisloteissa vikaa.
Ja tuskin emolevy on syynä wordin toimimattomuuteen.
OEM Wordi ottaa kaiketi koneesta jonkun tunnisteen, uudella emolevyllä pyytää aktivointia. Aktivointi ei onnistu, koska herjaa, että ko. ohjelma on jo käytössä toisessa koneessa. Lukea voi mutta ei kirjoittaa. Asia oli juuri niinkuin tietokonekorjaaja sanoi, muuta en tiedä.
Comment
-
Juu no uusi rauta ja vanha käyttis voi kyllä riidellä keskenään, mutta emolevy ei siinä yksistää ole syynä. Ennemmin sanosin, että CPU on syypää noissa uudelleen aktivointijutuissa.
Yhtälailla jos heität vmware imagen aivan eri raudalle niin joutuu aktivoimaan winkkarin uudestaan.
Comment
-
Kysytäänpäs täältäkin, elikkä koneen päivityksen jälkeen on tullut seuraava oire. Konee menee totaaliseen tilttiin, eikä siis reagoi mihinkään muuhun kuin powerista virrat pois suoraan (virtapainikkeen pitkä painallus). Tarpeeksi kauan jos odottelee, niin ruutu menee mustaksi ja tulee ilmoitus "NTLDR is missing".
Tämän jälkeen jos painaa resettiä tai CTRL+ALT+DEL, jää koneen käynnistys POST-ruutuun (siis siihen, missä oletuksena näkyy kuva jossa on emon tietoja). Tästä ei mene mihinkään ilman että painaa virrat pois ja virrat takaisin. Tämän jälkeen käynnistyy ja toimii normaalisti.
Ja ongelma siis ei ilmene läheskään päivittäin. Ennemminkin 2-6 kertaa kuukaudessa. Ja tätä ennen kone on toiminut täysin normaalisti.
Kokoonpano on seuraava:
Asus M4A88T EVO emo
AMD 1090T prossu
SSD Corsair Force3 120 giganen (käyttis)
HD4850 näyttis
2x2 + 2x4 gigaa muistia
1 teranen kovo + 500 giganen kovo
Käyttiksenä Win7 Ultimate ja asennuksen tein niin että oli vain SSD levy kiinni koneessa ja asennuksen jälkeen laitoin loput kovot kiinni. Onko esimerkiksi voinut sekoittaa pakkaa kun vanhalla kovolla oli viellä edellinen win7 asennus jonkin aikaa jotta sain kaiken oleellisen talteen sieltä ja nyttemmin olen jo formatoinut tuon osion?
Googlea olen käyttänyt ahkerasti ja mm. levyjärjestykset on kunnossa. Ei vain jaksaisi asennella uudestaan windowsia, mutta jos se on ainoa millä tuo lähtee pois, niin kai se on jossain vaiheessa vaan tehtävä.
Comment
-
Äkkiseltään tulee mieleen, että oisko siellä kiintolevyllä se aikaisemman asennuksen boot loaderi kummittelemassa? Se, että miksi se ei tee sitä joka kerta on kyllä mysteeri... Katsoppas näkyykö siellä levyllä pieni osio? Jos windows ei sitä näytä (pitäisi kyllä näyttää), niin laitaile vaikka Gpartedin .iso ja boottaa siltä cd-levyltä http://gparted.sourceforge.net/livecd.php
Comment
-
Minulla muutama tuollainen M4A88TD joissa 1100T prossu päällä sekä SSD-levy. Vaikuttaa siltä että SSD on vähän liian nopea boottia ajatellen. Joskus BIOS jotenkin kompastuu noihin niin, että joku toinen levy onkin ekana. Viimeksi eilen joutui koppa auki boottailemaan pari muuta levyä irtiotettuna että grub löysi sen oikean levyn ekana.
Koita pitää sitä virtaa pois päältä sen 10 s kokonaan, jos se sillä tokenee. Tämä ehkä vain auttaa siihen buuttiin, ei välttämättä kaatumisiin. Olethan ajanut memtestiä?
BIOS kannattaa päivittää myös.
Comment
-
Mikähän mahtaa olla vikana ku kone sammuilee ihan itekseen ja välissä myös näyttö pimenee ja tulee teksti että, " näytönohjain lakkasi toimimasta mutta palautui". Sitten vielä semmosta, että en saa konetta sammutettua normaalisti vaan pitää virtanappulaa pitää pohjassa, että sammuu? Eikä tuon seurauksena lähe päällen normaalisti? Prkl romut! Konehan on ollu jo 3 kertaa huollossa ja kovalevyjä on menny muistaakseni 4 kpl, takuuseen kaikki!
Kone on: Acer aspire 5741G
Comment
Comment