Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

R U Faster than a Redneck?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • R U Faster than a Redneck?

    Voi hyvänen! Kävin tuossa juuri jenkeissä ja kanukeissa reissussa ja sanoin siellä kolleegalle omaavani yhden hauskan S4 B5:n. No pari päivää ehdin tässä olla kotosalla ja tämä kaveri laittoi mailia muustakin kuin työaiheista.

    Eli jenkeissä on pyörinyt täysin turha, normaali höpö höpö sarja, joka kantaa yllä olevaa nimeä. Siellä oli sitten S4 piipahtanu. Ehkä koko jakso löytyisi verkosta, mutta kaveri teki asian yksinkertaisesti: nauhotti pätkän omalla kamerallaan ja uploadasi YouTubeen.

    Ensin pikku esittely pätkä sarjasta:
    https://www.facebook.com/photo.php?v=854278068400

    Ja sitten kaverin kuvaamana pätkä tuosta jaksosta Pearl Whiten kanssa:
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=uNJEQ90_wFk

    Siis eihän tuo nyt oikeaa kisaamista ole, mutta kyllä mie hymyilin parissakin otteessa. Varsinkin, kun juuri kävin virkistämässä muistoja Redneck-kulttuurin kehdossa...

    Asiasta kolmanteen: Paljonko muuten kustantaa auton maalaaminen kauttaaltaan? On tuo valkoinen vaan niin.... valkoinen. No katon varmaan jättäisin mustaksi :) No varmaan tätäkin voi katella käyttämällä hakua, mutta samalla oli tarkoitus myös kysellä immeisten mielipidettä tuosta valkoisesta. Maksaakohan tuo "Pearl White" sitten yhtään sen enempää kuin "normi white"?

  • #2
    Se enin työ maalauksessa tehdään edelleen pohjustus sekä valmistelytöissä ja maalauksen loppusumma on suoraan verrannollinen siihen, miten tarkkaan auto puretaan ja maalataan.

    Jonkun suht uuden auton päällemaalaus, jossa purkutöitä ja lommojen ja ruostekohtien paikkausta ym. on vähän, tulee edullisimmaksi. Monessa tapauksessa tämmöinen maalausurakka on ainoa jota on järjellistä teettää nykyään. Vanhempia rytöjä jos maalaa, niin monesti homma tulee suhteessa auton arvoon järjettömän kalliiksi jos ei itse tee suurinta osaa töistä.

    Comment


    • #3
      A station wagon, pearl white no less.. Hah. Itekki miettiny maalauttamista joko yli mustaksi tai vaihtoa valkoiseen, plastidippikin käynyt mielessä, tuo valkonen on älyttömän hieno väri B5 korissa, luultavasti harvinaisuutensa vuoksi.

      Comment


        #4
        Että onkin saatu tehtyä niin stereotypinen kuva jenkeistä tuossa sarjassa kun olla ja vaan voi :D

        Comment


          #5
          Onhan tuossa vähän käsikirjoituksesta havaittavissa tietty suunta pikkurillieuropillerit vs. miehekkäät jenkkikasit, USA, USA, USA! :)

          Comment


          • #6
            Nuo jenkkiautot on nimenomaan rakennettu kilpa-autoiksi ja sitten tulee about vakio audi ja pesee ne.

            Comment


            • #7
              Hehe, hyvin on joo käsikirjootettu, että tuo S4 hakkasi mennen tullen. Vakioltaki taisi näyttää konepellin alla ainaki.

              Katoinpa vähän etiäpäin tuota maalaamista. Näyttäs olevan kaikkea väliltä 2000 - 4000€ Eli taidan vähän aikaa ajella mustalla :)

              Comment


              • #8
                Alkuperäinen kirjoittaja miserable
                Katoinpa vähän etiäpäin tuota maalaamista. Näyttäs olevan kaikkea väliltä 2000 - 4000€ Eli taidan vähän aikaa ajella mustalla :)
                Ootko etelästä haarukoinu? Itse käytin pari vuotta sitten Artelli-Autoa ja ihan hyvä maku jäi. Ei tosin ylimaalaukseen, mutta koritöihin.

                Comment


                • #9
                  Pistetäänpä muistiin toi. Ei ainakaan hinnaston perusteella voi edes verrata Suomen hintoihin.

                  Comment


                  • #10
                    Aivan mahtava pätkä! Mitenhän olisi käynyt vakio Mustangin kanssa :) Kyllähän tuollaisesta Fastbackista saa nopean, mutta rahaa ja aikaa se vaatii, jopa hieman ammattitaitoa.

                    Comment


                      #11
                      [ame]http://www.youtube.com/watch?v=TCp_cPulcr8[/ame]

                      Bongasin koko jakson karsintoineen tuubista. Ladatkaa talteen jos kiinnostaa, noi ei yleensä kauan pysy nähtävillä.
                      Mjaha. Ei pysy linkkinä mokoma. Ei voi mittää :P

                      Comment


                        #12
                        Miten toi näytti siltä, että mustangilla ehkä pari kertaa painettiin oikeasti kaasua ja auto hyökkäs heti melkein ohi, kurveissakin näytti enimmäkseen menevän aika hölläämällä. Tuo siis lie täysin käsikirjoitettua?

                        Comment


                          #13
                          En heti uskois että jenkit antais tahallaan importtien jyllätä. Noi jenkit nyt ei vaan sovellu noin vanhoina nopeaan rataetenemiseen.

                          Comment

                          Working...
                          X