Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Talossa kummittelee

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Noihin magneetteihin yms hömpötyksiin, niin onhan ns. vaihtoehtolääkkeiden vaikutusta todettu vaikka kuinka usein lumelääkkeiden avulla. Pelkkä vitamiinitabletti parantaa yllättävän usein pitkäaikaisia vaivoja, jos potilaalle uskotellaan sen olevan jokin ihmelääke. Mieli temppuilee yllättävän paljon jos vain haluaa uskoa johonkin, etenkin jos on vilkas mielikuvitus, kummituksia, vainajia ja mietälie saunatonttuja ilmestyy. Eniten ihmetyttää, että jotkut uskoo näihin "tutkimuksiin" mitkä esitellään totuuksina, esim tietyn värinen kivi yöpöydällä tuo paremman suolen toiminnan jne taikauskoa.

    Comment


      #32
      Alkuperäinen kirjoittaja STP Näytä viesti
      Mutta entäpä jos nämä kolinat astiakaapissa ja ihme paikoista löytyvät linnunpöntöt yms. onkin vain glitchejä Matrixissa :-) Ei siis mitään hätää...
      http://www.mikropc.net/kaikki_uutise...laatio/a851363

      nythän se on "todistettu"...

      Comment


      • #33
        Kouluja käyneet tietävät että jos oma koulunpenkiltä imetty tieto ja kokemus ei riitä selittämään jotain ilmiötä, niin se on helpompi kuitata huuhaaksi kuin myöntää ettei täysin ymmärrä ilmiötä. Tästä on juuri kysymys kun puhutaan vaikkapa vesisuonista ja niiden vaikutuksista. Elämä on paljon helpompaa kun menee valtavirran mukana. Ei suuresta tietomäärästäkään ole mitään hyötyä jos sen soveltaminen käytäntöön ontuu.

        Oma olkapää ja tenniskyynärpää ovat tähän asti korjaantuneet laittamalla paikoiltaan olleet osaset paikalleen. Ei ole ollut magneettirannekkeille tarvista.

        Ps. Mielestäni en puhunut mitään uskonasioista, en ainakaan tahallani. Minua kiinnostaa enempi luonnontiede kuin uskonhöpinät.

        Comment


        • #34
          Ukki oli vuosia sitten sairaalassa aivokasvaimen takia. Yllättäen eräänä päivänä äitini soitti että haetaan mummo, tuli sellainen pakottava tarve lähteä ukkia katsomaan. Kun päästiin paikalle, oli ukki jo huonona ja kuolikin sitten muistaakseni jo alle tunnin sisään siitä kun saavuttiin paikalle. Kukaan ei äitilleni soittanut että pitäisi tulla, itse sai vahvan tunteen siitä.

          Sitä tosin pidän kyllä ennemmin sattumana että ukit kuolivat 10.7 ja 7.10, en muista enää oliko vuosi sama.

          Eikös jossain kerrottu ettei vieläkään tunneta ihmisaivoja kunnolla eikä niiden kykyjä. Sitten jossain muistan katsoneeni dokumentin, jossa aivoihin tiettyyn kohtaan johdettiin sähköä, jolloin "uhri" koki ruumiista irtaantumisen. Ja se pystyttiin jopa toistamaan eri ihmisille.
          Viimeksi muokannut LauriJT; 29.10.2012, 18:30.

          Comment


          • #35
            Nyt kun ollaan tavallaan aiheessa, niin miten tämä maapallon ulkopuolinen elämä? Jonkin verran tullut seurattua dokumenttejä universumista ja muusta maailmankaikkeudesta. Yleensäkin kun näkee tuommoisia ohjelmia tulee väistämättä aika pieni olo omine "ongelmineen". Ajatus että ollaan vaan pienellä pallolla keskellä mustaa pimeää, mitä ympäröi älytön määrä käsittämättömiä asoita. Ja näitä UFO havaintojakin on varmana tietona arkistoitu jo vissiin vuosisata (lisäksi joku area 51 yms...). Onhan ne huvittavia ajatuksia lentävine lautasineen, mistä lie alkunsa saaneet. Helppo kai se on isoille pelloille tehdä aluksen jättämiä jälkiä jne. Mutta toisaalta ajateltuna onhan se jännä asia, että tuskinpa täällä kuitenkaan yksin ollaan. Sitten jos oikeasti joku on jotain joskus nähnyt, niin tuskin kukaan sitä oikeasti uskoisi. Päästään vialla tai muuten sekopää olisi varmasti ainut ja oikea diagnoosi.
            Tästä päästäänkin omaan kokemukseeni, jonka näin mopoikäisenä joskus 15-kesäisenä yöllä. Syksy oli pitkällä ja pimeä oli, ajelin siinä vonkaamaan erään tyttölapsen luokse kun näin taivaalla kaksi punaista pistetttä. Samanlaisia kuin jossain linkkitorneissa on. Se vaan pisti silmään, kun ne punaiset pisteet ei pysyneet paikallaan vaan meni miten sattuu. Sitä kesti ehkä muutamia sekunteja, ennen kuin hävisi näkyvistä. Ei siinä mitään, mutta siellä suunnalla ei ollut yhtään linkkiä mihin oisi valot voinut sekoittaa. Tuon kun tajusi niin alkoi vähän jännittää, enkä muista edes että sainko!

            Comment


              #36
              Yhtä pelottava ajatus että ollaan yksin maailmankaikkeudessa, tai että ei ollakkaan yksin...

              Comment


              • #37
                Oma mielipide tohon on se, vaikka en erityisemmin mikään ufofanaatikko olekkaan, että olisihan se aika itsekkäästi ajateltu, että me olisimme yksin täällä maailmankaikkeudessa. Onhan tämä kuitenkin niin järjettömän kokoinen systeemi, ettei ihminen sitä pysty edes tajuamaan.

                Comment


                • #38
                  Ihmettelen hiukan, että jos ketjun aloittaja haluaa keskustella talossa kummittelemisesta, niin tähän vedetään kaikki TV-shopin huuhaa-tuotteet ja eksistentialistiset pohdinnat mukaan. Aika paljon vähäisempiäkin hairahtumisia on ylläpito viime aikoina korjaillut. Kyllähän topicin aloittajan aihetta voisi huuhaana pitää, mutta pakkoko on suolata aihetta vetämällä mukaan ketjuun kaikkea aiheeseen liittymätöntä roskaa maan ja taivaan väliltä?

                  Comment


                  • #39
                    Ketjun aloittaja laittakoon toiveensa modelle jotta aiheeseen kuulumattomat viestit poistetaan. Tai sitten otsikko kuvaavammaksi tyyliin "paranormaalit / yliluonnolliset ilmiöt / asiat/ ajatukset. Tämä nyt vaan on vähän sellainen aihe mistä porukalla äkkiä poikii kaikennäköistä ajatusta mitä haluaa tuoda ilmi. Ollaan sentään Esson baarin puolella =)

                    Comment


                    • #40
                      Omasta mielestä hyvinki mielenkiintosta luettavaa :) Aina kiinnostanu kaikenmoinen "outo" tai yliluonnollinen. Aikamatkustamiseen liittyvät elokuvat myös :)

                      Comment


                      • #41
                        Kerro Hannu toki lisää tenniskyynärpään parantumisesta omin avuin...
                        Nimim 2v vaivannut ongelma, joka omassa lihanleikkaajan ammatissani vaivaa.
                        Kuinka ne osaset laitetaan paikalleen;)

                        Comment


                          #42
                          Ketjun aloittajan talossa kummittelee, jos sen kestää ja jatkaa lukemista niin antaa palaa vaan ufot ja alienit samaan rahaan :) Kuten aiemmin todettu, aihe on kiinnostava ja keskustelua herättävä.

                          Comment


                          • #43
                            Siksi kirjoitinkin... Alien asuu mun kyynärässä ja Hannulla olisi siihen ratkaisu:)

                            Comment


                              #44
                              Jos joku kaipaa banneja, niin helpoiten sellaisen saavuttaa alkamalla sitten mollaamaan muita henkilökohtaisesti osoittamalla... Ihan noin vinkiksi.


                              Onhan noita kummitustaloja siellä sun täällä. Järvenpäästä tulee heti mieleen kaksi, joista molemmat on tosin jo "vallattu" takaisin :)

                              Tämä talo oli vielä pari vuotta sitten remppaamatta eikä ympäristöäkään ollut rakennettu. Ei katuvaloja tai muutakaan mainittavaa valaistusta paikalla ja risut kasvaneet viereisilläkin tonteilla pahenteisesti. Sellainen harmaa hylätty vanha huvila, josta maalit rapisseet pois. Tuosta kun käveli pimeällä ohi, niin etualan eteisen ikkunoiden takana seurasi vanhan naisen hahmo. Siellä se saattoi kävellä hissukseen ikkunoista katsoen. Alueen huvilat kuuluivat aikoinaan kauppiastataareille. Suht karmaiseva oli silloin kävellä tuon ohitse. Yllättäen tuo ei enää näytä yhtään kummittelevalta.

                              Tässä talossa puolestaan oli ainakin aikoinaan ikkuna, jossa istui usein vanha nainen, mutta ei huonetta kyseiselle ikkunalle. Öisin talossa kuuli usein, kuinka nainen käveli huoneessaan. Sitä huonetta ei kuitenkaan siis talossa ole.

                              Sitten yksi viereisestä pitäjästä. Lahden moottoritien tuntumassa oli vielä jossain vuosituhanteen taitteessa Pohjois-Mäntsälän tietämillä eräs autiotalo, joka näkyi moottoritielle. Sijaitsi itäpuolella vähän sitä aikoinaan ollutta strutsitarhaa pohjoisempana. Täysin yksinäinen hylätty ränsistynyt maatalo korkeahkon mäen päällä, josta oli hakattu kaikki puut nurin. Täydenkuun aikaan asettui sellaiseen klassiseen kauhukuvan sommitelmaan näkymä sinne taloon. Muistan vieläkin, että hitto se oli pelottava kun tuli istui mökkimatkalla illalla/yöllä auton takapenkillä. Joskus sen talon ikkunoista saattoi kajastaa vieno öljylampun kajo. Ehkä talon, maat ja henkensä alta ryypännyt isäntä joi murheeseensa aina täydenkuun aikana...

                              Comment


                              • #45
                                Pistä kuule jasso banni jos tuntuu siltä.
                                Olen kyllä oikeasti kiinnostunut millä ed. Mainittu henkilö on kys.vian hoitanut...
                                Joten näyttää taas että tuo tuo tunkki on tuos eteises paketis käärittynä jollekin...

                                Comment


                                  #46
                                  Come on... Peace, peace, pax, pax.

                                  Comment


                                    #47
                                    Eikö täällä vasta ollu topicci yliluonnollisista jutuista?

                                    Comment


                                    • #48
                                      Jep! "Yliluonnolliset" ilmiöt

                                      Comment


                                      • #49
                                        Eli tuo tenniskyynärpääoire syntyy, kun kämmeneen menevä hermokimppu jää jumiin kyynärpäässä luun pään taakse. Korjaus on sellainen 20 s homma kun tekijä sen osaa tehdä. Siinä operaatiossa pitää toisella kädellä venyttää kättä eteenpäin ja toisen käden sormet ohjaavat piuhat kulkemaan oikealle paikalleen. Olen kerran onnistunut tekemään tuon korjauksen itselleni. Tuo käden samanaikainen venytys on vain hankalaa jos käytössä on yksi käsi.
                                        Jos tenniskyynärpää on vaivannut pitkään, on hermokimppu yleensä jumissa myös muista kohdista rannekanavan ja kaularangan väliltä ja se on käytävä läpi myös siltä väliltä jotta käden toiminta normalisoituu. Leikkaushoito jota tuohon vaivaan tehdään on usein turhaa, koska silloin vain tehdään tilaa ärtyneelle ja turvonneelle hermokimpulle.

                                        Tenniskyynärpää syntyy helposti jos epähuomiossa kuormittaa kättä takaviistoon kämmenpuoli ulospäin.

                                        Comment


                                        • #50
                                          Kiitos näistä... Mistähän noita tekijöitä löytyis?
                                          Alkaa jo hermoakin kiristää tämä vaiva, haittaa työntekemistä jo kovin.
                                          3 kertaa piikkiä= puoli vuotta hyvä, sen jälkeen samanlainen...
                                          Lääkäri vain kohauttelee olkapäitänsä.

                                          Kait ny tämäkin kuuluu aiheeseen talossani kummittelee;)

                                          Comment


                                          • #51
                                            Alkuperäinen kirjoittaja _--Ville--_ Näytä viesti
                                            Oma mielipide tohon on se, vaikka en erityisemmin mikään ufofanaatikko olekkaan, että olisihan se aika itsekkäästi ajateltu, että me olisimme yksin täällä maailmankaikkeudessa. Onhan tämä kuitenkin niin järjettömän kokoinen systeemi, ettei ihminen sitä pysty edes tajuamaan.
                                            Tuohon systeemin kokoon liittyen, tämä antaa ajattelemista:

                                            http://htwins.net/scale2/

                                            Rationaalisena ja skeptisenäkin henkilönä voin myöntää, että uskon tuohon asioiden laajuuteen mahtuvan jos jonkinlaista outoa, josta osan tiede osaa selittää, osaa ei - ainakaan vielä. Mielenkiinnolla seuraan tapahtumia. Lisäksi tähän teemaan sopii hyvin myös seuraava kuuluisa lausuma ;)

                                            “[T]here are known knowns; there are things we know that we know.
                                            There are known unknowns; that is to say there are things that, we now know we don't know.
                                            But there are also unknown unknowns – there are things we do not know we don't know.”

                                            —United States Secretary of Defense, Donald Rumsfeld

                                            Comment


                                            • #52
                                              Paras todiste maan ulkopuolisen älyn olemassaolosta on se, etteivät ole ottaneet meihin mitään yhteyttä.

                                              Comment


                                              • #53
                                                Alkuperäinen kirjoittaja Mezza9
                                                Tuohon systeemin kokoon liittyen, tämä antaa ajattelemista:

                                                http://htwins.net/scale2/
                                                Tuossa näkyy arvio universumin koosta. Mitäs tuollaisen ulkopuolella sitten on? Jos haluaisi tuon ulkopuolelle, törmääkö kupoliin vai tippuuko reunalta alas. Noh, ei ehkä tartte hetkeen kokeilla ;)

                                                Mutta on kyllä isoja mittakaavoja, yksi ihminen on oikeasti melko pieni. Joten sekaan mahtuu varmasti paljon asioita, joita ei vielä todellakaan edes osata tieteen voimin selittää. Mutta paljon on jo viimeisen sadan vuoden aikana tullut uutta tietoa.

                                                Comment


                                                  #54
                                                  Minuakin häiritsi animaatiossa ollut arvio maailmankaikkeuden koosta: "The Estimated Size of the Universe". Kun sitä klikkaa, niin tulee selitys:

                                                  Universe
                                                  At least 160 billion light-years
                                                  1.6 * 10^27 meters
                                                  Siis vähintään 160 miljardia valovuotta. Tuossa on siis arvioitu äärellisen maailmankaikkeuden minimikokoa. Oikea koko on todennäköisesti ääretön, mutta tästä ei ole varmaa tietoa.

                                                  Kerrotaan nyt, että maailmankaikkeuden metriikka lasketaan Einsteinin kenttäyhtälöistä. Tämä metriikka määrää, mikä on avaruuden kaarevuus. Jos kaarevuus on positiivinen, niin maailmankaikkeus on äärellinen. Jos kaarevuus on nolla tai negatiivinen, niin maailmankaikkeus on ääretön.

                                                  Äärettömällä avaruudella ei tietenkään ole mitään reunaa.

                                                  Entäpä äärellisellä avaruudella? Mitä tapahtuu, jos maailmankaikkeus on äärellinen ja joku matkustaa sen reunalle? Tilannetta on helpoin havainnollistaa jollakin yksinkertaisemmalla mallilla. Otetaan malliksi maapallon pinta. Ajatellaanpa, että maapallon pinta on 2-ulotteinen äärellinen maailmankaikkeus. Tutkimusmatkailija X asuu päiväntasaajalla ja lähtee tutkimaan maailmankaikkeuttaan. X matkustaa pyörällä, laivalla, junalla, kamelilla, millä vain keinolla pitkin päiväntasaajaa, kunnes saapuu "maailman reunalle" eli tasan toiselle puolelle maapalloa. Jos X jatkaa matkustamista samaan suuntaan, niin silloin hän itseasiassa alkaa lähestyä kotiaan, mutta vastakkaisesta suunnasta. Jos X lähti kotoaan itään, niin ennenpitkää hän tulee takaisin kotiin lännestä. Järkevää? Sama logiikka toimii äärellisessä maailmankaikkeudessa myös silloin, kun avaruus on 3-ulotteinen.

                                                  Comment

                                                  Working...
                                                  X