Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Hybridit

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Hybridit

    Ruvennut oikeastaan ensimmäistä kertaa kiinnostamaan millainen tuollainen uudehko hybridiauto olisi käyttöautona kaupungissa.

    Noita Priuksiakin rupeaa saamaan pari vuotta vanhoina, alle 50tkm ajettuina suht järkihintaan. Nettiauton tarjontaa 4/2012:

    http://www.nettiauto.com/listAdvSear..._find_agent&PN[0]=adv_search&PL[0]=advSearch.php?id=77085107@tb=tmp_find_agent&id_mo del=1963


    Käyttökustannuksiltaan ovat ilmeisen mielekkäitä. Nyt saksalaiset olivat jopa palkinneet juurikin Priuksen luotettavuudestaan, esim:

    http://www.iltasanomat.fi/autot/yksi...438105446.html

    Jokin aika takaisin Tekniikan Maailmahan kehui sitä jopa talviautona.

    Teho (tai sen puute) ja auton ulkonäkö tekevätkin sitten kaikkensa, etten vaan millään tuollaista hankkisi.

    Oikeastaan haluaisin nyt kuulla teidän, arvon foorumistien kehuja, kauhutarinoita, kuulopuheita, huhuja ja kaverin kaverin serkun turinoita oikeista ja keksityistä käyttökokemuksista. Kannattaisiko tuollaista ihan oikeasti harkita? Miksei jotain Hondan Insightia tai muuta hybridiäkin voi mainostaa/haukkua. Jos tiedät asiasta jotain, niin osallistu.

    Vakaa vaggilainen olen edelliset vuodet ollut, mutta miksei sitä voisi hetkeksi harhautua polultakin ;)

    #2
    Entiseltä Toyotan huoltoneuvojalta kuultua:
    Priukset on toimineet kuin junan vessat ( okei, vähän niitä on Suomessa) ensimmäisestä mallista alkaen.
    Viimeisin versio on jotenkin jo siedettävän näköinen omasta mielestä.

    Comment


      #3
      Kaveri on kova hybridifani joten jonkun verran tullut ongittua tietoa siltä.

      Uusi hybridi Yaris tulee heinäkuussa ja myynti on alkanut pari viikkoa sitten.
      Käsittääkseni kattavimmilla varusteilla (Style) uuden hinta n. 25k euroa.

      Comment


      • #4
        Onha tuo uuvempi koppanen pirus ihan kohtuu mukava ajettava, kuhan muistaa vaihtaa eco-modelta power-modelle. Varsinkin kun ite on tottunut siihen että kun kaasua painetaan niin tehoa tulee sitä mukaa, eco-modella tehoa tulee kunhan auto sitä haluaa ekologisesti luovuttaa -.-, sitten yhtäkkiä viimeisellä kaasupolkimen kymmenyksellä annetaan kaikki teho irti. Power-modella kaasupolin toimii sitten kuten normaalissa autossa. Tietysti täysin totuttelu kysymyksiä tuollaiset.
        Eco-modella tietysti vakionopeussäädinkin toimii ekologisemmin eli annetaan auton hyytyä ylämäkeen ja sitten vasta lisätään tehoa, saattaa antaa jopa 10km/h heittoa, ei hyvä.
        Ja olihan se vanhempi koppasessa sellainen vika että jos seisoi pitemmän aikaa niin 12V akku oli sen jälkeen finito.
        Tämä kaikki tieto siis todettuna kesätyöpaikkalla pyöriessä ja vuokra piruksella tullu kymmenisen kertaa ympäri kaupunkia juoksuasioita hoitaessa. Kertokkee muut jos tiiätte enemmän.

        Comment


          #5
          Käyttöautoa jos olet kaupunkipyöritykseen hakemassa, niin kannattaa katsoa myös Toyon Auriksen hybridit. Ovat halvempia, kuin nuo Priukset, mutta tekniikka on sama.

          Comment


          • #6
            No niin, hienoa että heti tulee vastauksia. Auris siis myös tarkkailulistalle. Miten kulutus muuttuu power-moodissa?

            Ai niin ja täytyy muistaa toi Yariskin tsekata. Muuttuuko ulkonäkö vielä hirveämmäksi? Onko se edes mahdollista? ;)
            Viimeksi muokannut okkim; 7.4.2012, 17:23. Perustelu: Viestit yhdistetty, älä tee heti uutta perään vaan editoi vanhaa

            Comment


            • #7
              Miks ei vaan hanki Lupoa tai Audi A2:sta 3L tekniikalla. Kulutus on pienempi kuin hybridillä, osto- ja ylläpitokustannukset varmasti halvemmat kuin hybridillä.

              Comment


                #8
                Tai A2;sta ihan perus 1.4TDI koneella. Tosiaan kaikki kustannukset on pienemmät, ostohinnasta lähtien.

                Comment


                • #9
                  Liian pieniä. Takapenkille pitää mennä pari istuinkoroketta muksuille. Konttiin satunnaisesti muutama kassi.
                  Viimeksi muokannut okkim; 7.4.2012, 17:24. Perustelu: Automaattisigneeraus poistettu, muuta asetuksia.

                  Comment


                  • #10
                    A2 on jo iso auto, riittänee kaupunkiperheakvaarioksi.

                    Comment


                    • #11
                      Ettei pääse foorumin peruskohderyhmä unhoittumaan, niin Q5:n saa myös hybridinä. Mun seuraava auto on hyvin todennäköisesti A5 ja jos sitä parin vuoden päästä saa hybridinä, q:na, tomaatilla ja kunnon tehoilla, niin se on siinä.

                      Comment


                        #12
                        Auton paras ominaisuus unohtui vielä laittaa tuohon eli kesällä ilmastointi toimii ilman moottorin käyttämistä (kunhan ajoakussa on virtaa). Täydellä akulla about puoli tuntia. Tämä toimi ainakin Auriksessa ja Lexuksen CT:ssä.

                        Comment


                        • #13
                          Miksi joku haluaa maksaa Tojota Yariksesta 25k€ ja sitten sillä joutuu vielä ajamaan, kunhan vaan pohdiskelin.. ;)

                          Comment


                          • #14
                            Miksi joku ylipäätään haluaa maksaa autosta 25t e ?

                            Comment


                            • #15
                              Alkuperäinen kirjoittaja tunppi Näytä viesti
                              Miksi joku ylipäätään haluaa maksaa autosta 25t e ?
                              Kaikki ei välttämättä halua ajaa -00 lekasoralla?

                              Comment


                              • #16
                                Hybrideissäkin on nuo akut, niin mites niiden elinikä? Jossain vaiheessa ne joutuu vaihtaan ja kaikki akut menettää tehoaan vanhetessaan. Eli missä vaiheessa se hyöty menetetään?

                                Eli ostat sen 3-4v vanhan hybdridin, jossa on vielä akut ok kunnossa. 3-4v siihen lisää joutuu jo akut uusimaan.

                                Ja mitä maksaa korjata hybridiautoa, jos/kun takuu ei ole enään voimassa. Osa varmasti on samaa luokkaa kuin pelkällä polttomoottorilla varustettu, mutta miten noi erikoisosat? Suostuuko korjaamot korjaamaan/huoltamaan hybrideitä vai oletko merkkitiskin orja?

                                Comment


                                • #17
                                  Akut on varmaan ongelma ja käytetyissä akkupaketin hinta nousee varmaan merkittäväksi hintatekijäksi. Huoltoa saanee marmorin ulkopuolelta sitten kun nuo yleistyvät. Suurin osa tekniikastahan on samaa, vain voimalinja on sitten erilainen.

                                  Comment


                                    #18
                                    Muutenhan noita hybridejä huoltaa kuka vaan, mutta kun sähkömoottori puolelle tulee vika, ei siihen ihan kuka vain ryhdy. 400V järjestelmään en ainakaan minä ilman koulutusta koske.
                                    Varmaankin Bosch yms. ketjut kouluttaa mekaanikkojaan tuohon jossain vaiheessa.

                                    Comment


                                    • #19
                                      400V järjestelmään en ainakaan minä ilman koulutusta koske.
                                      Kerran se vain lyö näpeille, tyhminkin ropaaja tajuaa sen jälkeen ettei siihen kohtaan kosketa :)

                                      Comment


                                        #20
                                        Alkuperäinen kirjoittaja mremonen Näytä viesti
                                        Akut on varmaan ongelma ja käytetyissä akkupaketin hinta nousee varmaan merkittäväksi hintatekijäksi.
                                        Pari tonnia maksaa tuo paketti merkkarilta.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Itse olen katellut lähinnä 2010 ja uudempia versioita. Ja tuntuu, että ei mulla oikeen mikään kärry yli kahta vuotta pysy.

                                          Itse asiassa miten on, mahtaisko hybridin jälleenmyyntiarvo pysyä normipolttosta vehjettä parempana jos (ja kun) bensan hinta kiipeää entisestään?

                                          Mitä nyt jostain noista akuista luin, niin aika hyvin ilmeisesti ovat kestäneet. Tosin moni tuota perustetta oston esteenä kyllä käyttää. Eikä siinä mitään, onhan jo pari tonnia iso raha auton huoltoon. Vieläkö löytyy muita ihmisiä, jotka hybrideillä kaupungissa ajelevat?

                                          Comment


                                          • #22
                                            noh, audin V kone hihnaversiona syö sen tonnista kahteen töineen jakopäärempassa, onko tuo akuston vaihto nyt sittenkään niin iso kuluerä?

                                            Comment


                                            • #23
                                              Miten ois puhdas sähköauto:
                                              http://www.raceabout.fi/era/

                                              Tosin ei tonne tietysti perhettä laiteta sisälle.
                                              Viimeksi muokannut Ilkka L; 11.4.2012, 14:27. Perustelu: typoja taas korjailtu

                                              Comment


                                              • #24
                                                Aika miellyttävät teho/vääntölukemat ;) Taitais lompakko hyytyä aika pahasti kesken hankintaa.

                                                Ja gedu, näinhän se on. Ex-kutosen kohdalla mainittu pari tonnia meni vuositasolla pajatöihin ja osiin.

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Aika miellyttävät teho/vääntölukemat ;)
                                                  Mielestäni vääntölukemat ei ole mitenkään ihmeelliset. Jeesuksenaikaisessa Audissanikin on 6500Nm...

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    Jeesuksenaikaisessa Audissanikin on 6500Nm...
                                                    On muuten todella komeat vääntölukemat:)

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Kysymys varmaan kuuluukin, millä vaihteella? ;)

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        :D

                                                        Ilmeisen vähän taitaa vielä ihmiset (ainakin Audistit) ajella hybrideillä. Ajattelin, että täällä muutama olis esim. rouvalle kauppakassiksi ostaneet. Pitäis käydä varmaan koettamassa ajaa, että millainen se oikeasti on. Valaisis varmaan aika lailla asiaa!

                                                        ps. Naapurin pihaan oli ilmestynyt ruskea B7 s-line oikein näteillä kesävanteilla, eikä kyllä saamari sen jälkeen ole taas Nettiauton hybridihakua selailtu ;)

                                                        Comment


                                                          #29
                                                          Alkuperäinen kirjoittaja Minkkiviita Näytä viesti
                                                          :D
                                                          Pitäis käydä varmaan koettamassa ajaa, että millainen se oikeasti on. Valaisis varmaan aika lailla asiaa!
                                                          Kannattaa käydä kokeilemassa ehdottomasti. Meillä audin piti vaihtua Lexuksen RX:ään, mutta lopulta jouduttiin toteamaan auto ikävä kyllä liian pieneksi meidän tarpeisiin. Auto itsessään olisi ollut juuri se mitä oltiin hakemassa. Nyt sitten kärvistellään Land Cruiserilla. Ehkäpä meilläkin joku päivä saadaan tuollainen isompi hybridi myyntiin. Junttilassahan tuota RX:n kanssa samaa tekniikkaa jakavaa autoa myydään Toyolla Highlanderina ja auto on kooltaan about LC:n kokoinen.

                                                          Aja nyt ainakin Auris, Prius ja CT. Tekniikkahan noissa ei muutu, mutta autot itsessään ovat aika erilaisia. Auris näyttää eniten "normaalilta".

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Kiitti Jarkko! Käyn tsekkaamassa.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X