Maaseutujakelua Pohjois-Savon alueella täysperäyhdistelmällä. Kyydissä niin elintarviketta kun kappistavaraa.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audifinnsin Rahtarit
Collapse
X
-
Lähinnä elintarvikkeita tullut ajeltua kärryineen/ilman. Viimeiset 5 vuotta mennyt tosin opiskelun ohessa lähinnä viikonloppuisin ja arkisin satunnaisesti. Kesällä saa sitten keräillä niitä tunteja ihan urakalla :)
Varsinainen rahtarit-jäsen olen ollut vasta pari vuotta.
Ennen tuli ajeltua "lehmäautoja" ja nykyään lähinnä noita "pirkka-autoja".
Vähän hurjaan suuntaan on tämäkin ala ollut menossa.
Comment
-
Vähän hurjaan suuntaan on tämäkin ala ollut menossa.
Comment
-
Täällä kun näköjään rahtareita riittää, ni kysynpäs alan asiantuntijjoiltah:
Paikallisen aikuisopiston koulutuslistalta tuli bongattua yhdistelmäajoneuvokuljettajan-tutkinto, edellytyksinä mm. kuljettajalta vaadittava terveys.
Osaattekos sanoa mitä tuo virallisesti tarkoittaa? Onko esim silmälasien vahvuudella jotain merkitystä??
Comment
-
Ei nyt rahtariksi voi itseään kutsua, mutta kuorma-autolla tulee töissä ajeltua lähes päivittäin.
Kaivinkonetta, maa-aineksia ja työhön liittyviä materiaaleja (kaapelikeloja, kaapeliputkia yms) tulee kuskattua.
Alkuperäinen kirjoittaja TTH-80 Näytä viestiOsaattekos sanoa mitä tuo virallisesti tarkoittaa? Onko esim silmälasien vahvuudella jotain merkitystä??
Näöntarkkuuden ilman silmälaseja tai lasien kanssa on oltava toisessa silmässä vähintään 0.8 ja toisessa vähintään 0.5. Mikäli vaadittu näöntarkkuus saavutetaan lasien kanssa pitää kuljettajan korjaamaton näöntarkkuus olla kummankin silmän osalta vähintään 0.05.
Lisäksi näkökentän tulee olla normaali.
Näöntarkkuuden ja näkökentän lisäksi vaatimuksissa ei ole muita rajoituksia esimerkiksi kontrastiherkkyydelle tai hämäränäölle.
Nämä näkövaatimukset koskevat 1.7.1996 jälkeen myönnettyjä ajokorttilupia. Tällöin muuttuneet vaatimukset eivät ole esteenä ajo-oikeuden säilymiselle, mikäli henkilö täyttää yhä ajokortin myöntämishetkellä olleet näkövaatimukset.
Comment
-
Jos en väärin muista, niin diabetes on nykyään este luvan/kortin saamiselle. Eräs tuttu nimittäin joutui kiirehtimään kortin hakemista, että ehti vanhojen säädösten mukaisesti saada. Muuten olisi edellä mainitusta syystä ilmeisesti jäänyt saamatta.
En tiedä onko tämä ihan paikkansa pitävää, mutta näin muistelisin ainakin kuulleen.
Comment
-
Täälläkin on rahtitaustaa. Armeijassa tuli kortti suoritettua vuonna -99 ja siitä lähti kuljetusura käyntiin. Ensin pari vuotta Kemppaisella Tampereella vaihtolavaa, täys- ja puoliperää ajellen paperiteollisuuden ajoissa, sitten alkoi kärryt ja viikonlopputyöt kyllästyttämään ja siirryin toiseen, nykyisin jo ison pörssiyhtiön nielaisemaan firmaan arkihommiin vaihtolavojen maailmaan.
Siellä tulikin oltua yli 8 vuotta jokapaikan luutana ja yleismies jantusena ja kaikkien tuuraajana ja touhuttua pääasiassa silkan paskan kanssa, eli jätehommia sekä pakkuriautolla että vaihtolavojen ja -konttien tyhjennyksien muodossa. Pilkkihommiakin tuli jonkun verran kokeiltua, samoin trukin ajo tuli hyvinkin tutuksi välillä kappaletavara-ajossa ollessa. Viimeisinä parina vuotena tuli sielläkin taloon puolikas jota silloin tällöin tuli vedettyä, mutta oikeastaan muutaman viimeisen vuoden tuolla töissä ollessani olin jo hiukan erkaantunut kuljetushommista. Touhusin suuren osan työajasta hissien purkutöiden parissa, johon firman toiminta oli laajentunut. Aika tarkkaan 2 vuotta sitten jätin koko kuljetusalan ja siirryin ihan muihin hommiin automaation pariin.
Enkä ole päivääkään katunut ajohommien lopettamista.
Comment
-
Jos en väärin muista, niin diabetes on nykyään este luvan/kortin saamiselle. Eräs tuttu nimittäin joutui kiirehtimään kortin hakemista, että ehti vanhojen säädösten mukaisesti saada. Muuten olisi edellä mainitusta syystä ilmeisesti jäänyt saamatta.
Comment
Comment