Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 1.8t -02, kannattaako tuoda?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 1.8t -02, kannattaako tuoda?

    Muutto Suomeen edessa Yhdysvalloista. Toinen auto on tulossa mukana, nyt mietityttaa kannattaako tuoda omalla kustannuksella myos kakkosautona ollut A4 1.8t -02, jolla ajettu 120000 mailia.

    Lahinna kysymys on kai siita, minka arvoinen tuollainen auto jenkeista tuotuna Suomessa on. Kyseessa on jotakuinkin kaikilla herkuilla oleva punainen automaatti, jonka maalipinnassa on kuitenkin huomattavasti korjattavaa. Historia on tuntematon, paikallisella Carfax raportilla saanen tarkeimmat menneisyydesta irti, jos paatan tuoda. Yli puoli vuotta on joka tapauksessa toiminut moitteettomasti ja on erinomaisen mukava ajettava.

    Taalla saanen autosta max 5000 dollaria.

    Kommentteja? Luulen ettei tilanteeseen ole yksiselitteista vastausta.

  • #2
    Nettiautoa selaamalla kyseisten autojen realistiset hinnat on siinä 6-9t. € kieppeillä. On mahdollista että joutuu jumppaamaan valojen kanssa enneunkuin saa leimattua Suomen liikenteeseen. Tähän päälle kun laskee rahdit kontissa mikä on 2-3t. € ja autovero päälle niin ei minun mielestä kannata. Varsinkin jos auto ei ole ihan priima.

    Comment


      #3
      muokattu
      Viimeksi muokannut Vieras; 8.12.2012, 09:09.

      Comment


      • #4
        Vaikea kysymys. En usko, että auton tuonnilla pääsee nettoamaan kovin paljoa ja on siitä vaivaakin. Toisaalta, on siitä käytetyn auton myymisestä USAssakin oma vaivansa.

        Joutuuko kyseisestä Audista maksamaan autoveroa, kun tulee muuttoautona? Tämä vaikuttanee oleellisesti homman kannattavuuteen.

        Comment


        • #5
          Eikös noita muuttoautoja saa tuoda 1 kpl/täysikänen. Eli jos puolison kanssa liikkellä, molemmat saa tuoda yhden ja ko. A4 jää helposti veroiltaan muuttoautovähennyksen sisälle -> vero = 0 €.

          Comment


          • #6
            Yksiselitteinen vastaus mun mielestä on ettei kannata tuoda. Tuontiin hukkautuu kaikkineen helposti kome tonnia. Sit ku ostat siihen sisätilalämmittimen ja johtosarjan, sekä eu-valot yms niin samalla rahalla ostaa täältä valmiiks suomeen sopivan auton.

            Tuo Sijoittuu suomessa huoltohistoriattomana harmaatuontina myyntihinnaltaan automaattisesti hinnaston ja haluttavuustilaston alapäähän, erityisesti kun on mailimittarit ja muut amerikan herkut.

            Lisäks sulla tuskin on letkulämppäriä, onko edes penkinlämmittimiä?

            Comment


            • #7
              Kiitos Repo/promo kommentista. Penkinlammittimet kyllakin loytyvat, jopa takapenkilta! On tosiaan fully loaded yksilo.

              Kiitos muillekin kommenteista, taitaa jaada Audi Amerikkaan.

              Comment


              • #8
                -01 loppuvuodesta käyttöön otettu S4 tuotiin vuonna 2005 Suomeen muuttoautona. Jouduin asennuttamaan parkkivalot eteen. Koska parkkivaloille ei ollut paikkaa, pujoitettiin valot umpion sivusta siten että ne ei edes suoraan edestä päin näkyneet, mutta valo loisti kuitenkin. Se riitti katsastusmiehelle.
                Rahti autolle on n. 2000 dollaria ja kannattaa huomioida vielä se että Suomessa on myös joku huolintaliike joka veloittaa sitten n. 300 € lisää.

                Nettiauton hintoihin ei paljon kannata perustaa. Vaihdossa saatiin 130 tuhatta mailia ajetusta S4:sta 12000 €. Jälkikäteen suosittelisin tuomaan jotain muuta kuin Audin. Jostain -05 GT Mustangista saat omasi monin kerroin omasi pois vielä parin vuoden päästä.

                Comment

                Working...
                X