Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Käyttääkö kukaan talvella viimasuojaa?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts


    vesijohdon eristeestä sai ritilään sopivan maskin ja voi säätää paljonko viimaa pääsee maskista sisään.
    ei kannata kovalla pakkasella asennella kylmässä, sillä eriste jos jäätyy, niin muuttuu hauraaksi. Muuten kestää kyllä hyvin.

    ei pitäisi tarvita, mutta ilmeisesti termari tai pari on juminut, joten käy vähän kylmänä. Jospa huollossa saisivat vian pois ja ei tartte ajaa turkis päällä.

    Comment


    • Jo viime talvena oli ajatus hommata viimasuoja Allroadin keulalle, kun ei tuo nakkivedenkeitin oikein tunnu lämpeävän/pysy lämpimänä. Nyt kun etelässäkin oli kunnon pakkaset, niin hätäratkaisuna tuli askarreltua tuommoinen. Perus tarpeet: sakset, pahvia, jesaria & nippusiteitä ja voilà - hyvä tuli.

      Comment


      • Minulle lykättiin autoon (Q3 1.4 2015) mukaan iskemätön maskinsuoja kun sen ostin. Liekö edellinen omistaja käyttänyt sellaista vai oliko jäänyt matkasta. Onko tuo tarpeellinen nyt pakkasten alkaessa, haittaakaan siitä ei toki ole ja suojien kanssa pelaaminen tuli tutuksi Citroenin kanssa. Onko näissä huohottimen tai muuta jäätymisvaaraa meidän pohjoisemman Suomen pakkasissa?
        Viimeksi muokannut Killeri; 13.12.2024, 12:55. Perustelu: Auton tiedot viestiin.

        Comment


          Minä laitoin kanssa pahvin maskin taakse syylärin ja välijäähyn eteen 1.8TFSI A4 B8.5. Tämä sen jälkeen kun vaihdoin avoimemman RS-look maskin vakion tilalle ja lämmöt alkoi nousta hitaammin. Lisäksi juutuupista löytyy Kokkolan Autohuollon video Talviautoiluun liittyen, jossa ehdottomasti suositeltiin viimasuojan käyttöä talvella uudemmissa moottoreissa oli sitten bensa tai diesel- kyseessä.

          Comment


            Mie tuossa vähän aika sitte laitoin tuohon vitoseen muovit syylärin ja ilmastoinnin kennon väliin. Työ matka 25km ja ilman suojaa auto ei kerkeä nostaa lämpöjä normaaliin. Nyt suojan kanssa lämmöt nousee normaaliin.

            Comment


              Alkuperäinen kirjoittaja Audiowille Näytä viesti
              Minä laitoin kanssa pahvin maskin taakse syylärin ja välijäähyn eteen 1.8TFSI A4 B8.5. Tämä sen jälkeen kun vaihdoin avoimemman RS-look maskin vakion tilalle ja lämmöt alkoi nousta hitaammin. Lisäksi juutuupista löytyy Kokkolan Autohuollon video Talviautoiluun liittyen, jossa ehdottomasti suositeltiin viimasuojan käyttöä talvella uudemmissa moottoreissa oli sitten bensa tai diesel- kyseessä.
              Älykäs lämmönhallinta kierrättää vettä käsittääkseni pelkästään kannen ja turbon välillä (lohkossa vesi ei alussa kierrä), josta kiertoa hiljalleen laajennetaan lämmityskennolla ja vaihteiston lämmönvaihtimelle. Suurin lämpöhukka tapahtuu lämppärin kautta. En oikein jaksa uskoa, että tuota voisi juurikaan nopeuttaa ajoviimaa hillitsemällä. Pitäisi lämmetä ihan muutamissa minuuteissa, kun ajoon lähtee. Kabiinin esilämmitys nopeuttaa 60-90C väliä jonkun verran. Sen olen huomannut, että kovimmilla pakkasilla (alle -20C) saattaa lämmöt alkaa vähän notkahtelemaan, tuohon ehkä viimasuoja voi auttaa. Silti tuo lämmityssykli on tapahtunut aina nopeasti, ainakin ohjaamon ollessa esilämmitetty.

              Noissa vesipumppu-/venttiili-/termarimoduuleissa on ollut jonkin verran vikoja.


              SSP 606 kertoo näin
              Heating

              To warm up the engine, rotary slide valve 1 is moved into the 160°position. In this position, the lube oil cooler and main radiator return line connections on rotary slide valve are closed. Rotary slide valve 2 closes the connection to the engine block.The Climatronic coolant shutoff value N422 and the gearbox coolant valve N488 are initially closed. The coolant run-on pump V51 is not activated, with the result that the engine block is unable to circulate coolant. Depending on engine load and speed, coolant circulation is stopped up to a maximum temperature of 90 °C.

              Comment

              Working...
              X