Kaukonäön leikkaukset taitavat olla vielä aikas riskikkäitä? Nm. noin +5 molemmissa silmissä.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Silmälaserleikkauksesta
Collapse
X
-
Itse leikkautin silmät Femotolasik menetelmällä Kuopion Mehiläisessä viime syksynä noin 9kk sitten. Operaatio sujui hyvin ja tyytyväinen olen ollut, kun näkö oli noin vähän päälle -6 molemmissa silmissä. Leikkauksen jälkeen oli mukava odotella lopputarkastusta kupillisen kahvia, pullan ja konjakkilasin kanssa :)
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja tpv! Näytä viestiKonjakkilasillisen??? Tää vaatii jo tarkennusta... Kohta tällä menolla kaikki on silmälaserissa... ;)
Comment
-
Itellä ei oo ollu vielä ongelmia tuon näön kanssa, mutta kaksi sukulaista on käyneet tuossa laserleikkauksessa ja molemmat ovat olleet todella tyytyväisiä.
Toisella oli niin huono näkö, ettei ilman laseja nähnyt kättä pidemmälle. Näkö on nyt kuulema todella hyvä.
Toisella oli myös huonohko näkö, mutta sinnitteli ilman laseja, kun ei niistä pitänyt.
Molemmat ovat kehuneet operaatiota ja harmitelleet, että tuntuu pieneltä tuo raha jälkeenpäin, kun huomaa miten hyvin voi ihminen nähdä leikkauksen jälkeen.
Huomionarvoinen seikka on, että molemmat peloteltiin optikolla ettei missään nimessä kannata mennä leikkaukseen. Kaikenlaisia mahdollisia skenaarioita kertoivat mikä voi mennä pieleen, mutta positiivisia asioita ei sitten ollutkaan.
Noh taitaa tässätapauksessa olla optikoilla/silmälääkäreillä oma lehmä ojassa. Ei meinaan töitä kovin kauaksi aikaa riitä jos kaikki alkaisi käymään leikkauksessa.
Comment
-
Noh taitaa tässätapauksessa olla optikoilla/silmälääkäreillä oma lehmä ojassa. Ei meinaan töitä kovin kauaksi aikaa riitä jos kaikki alkaisi käymään leikkauksessa.
Joo, silmälasikauppiaat valkoisissa takeissaa antaa lääkärin lausuntoja ja heittää kauhuskenaariot seinälle.
Comment
-
Leikkauksen jälkeen oli mukava odotella lopputarkastusta kupillisen kahvia, pullan ja konjakkilasin kanssa :)
Comment
-
2003 syksyllä multa leikattiin molemmat silmät halvimmalla PRK-menetelmällä. Hintaa kertyi kaikkinensa 1600€ ja hetkeäkään en ole kadunnut. Itse leikkaus oli kivuton ja nopea. Inhottavinta (ei kuitenkaan kipua) oli kun ennen laserointia "harjattiin" silmän uloin epiteelikerros pois (se uusiutuva kerros). Sitten vain käryteltiin silmää ja voila! Suojaavaa piilaria 3vrk joka vähän ilkeesti hiersi silmäluomen sisäpintaa, mutta ei mitään kauheaa.
Kipua oli eka vuorokauden mutta siihen auttoi kipulääkkeet. 6kk pidin arskoja aina kun vähänki auringonpaistetta, sillä tämä vähentää huomattavsti riskiä saada ns. Haze-ilmiötä silmiin, joka on eräänlaista valon hajoamista pimeällä. Kostutusgeeliä käytin jotain 2 viikkoa/silmä.
Hassuinta koko hommassa oli ne tutkimukset joissa mitattiin silmien paineet jollain ihme laitteella. Luulin että se laite tekee pienen reiän silmään (ei siis tee reikää) ja menetin tajunnan joka kerta, yhteensä 5 kertaa siis :D Hiemanhan sitä aristelee noita silmiä edelleenkin, kun ne ovat kuitenkin aika heiveröiset verrattuna muihin kehon osiin.
Visus on vasemmassa jotain 1.2 ja oikeassa 1.4 eli pääsin todella hyviin arvoihin, kun lähtöarvot oli -5 molemmissa (nyt siis 0 molemmissa) ja hajataittoa. Suosittelen kyllä leikkausta, eikä nuo riskit Suomessa taida olla mitään verrattuna esim. ihan perinteisiin pienkirurgisiin leikkauksiin. Riskit on kaikissa leikkauksissa, mutta uudet laitteet ja pätevät lääkärit kyl huolehtivat siitä että riskit ovat minimaaliset. Omassa tuttavapiirissä PRK-leikkauksia tiedän 5 kpl ja kaikilla onnistuneet hyvin ja ovat tyytyväisiä lopputulokseen.
LASIK-menetelmää en halunnut sillä aristelin sitä läpän tekoa aivan liian paljon, ja mikäs tässä kun puolet halvemmalla sai saman, ellei paremman, lopputuloksen.
Comment
-
Mä taas aristelen tuota prk menetelmää. Siinähän tulee silmän kaikista kriittisimpään kohtaan arpikudosta. Lisäksi parantuminen hitaampaa ja ainakin kuvauksesi perusteellä epämiellyttävämpää. Toisaalta -50% ei oo huono alennus jos lopputuloksesta tulee sama. Kyllämä taidan silti tuohon femtolasikkiin kallistua. Siinähän tuo läppä tehdään kaiketi laserilla?
Comment
-
Lasikissa läppä tehdään mikrokeratoniterällä (muistaakseni), ei siis laserilla. Femtossa tehdään läppä laserille. Minut leikannut kirurgi sanoi ainakin toistaiseksi tuon Lasikin olleen luotettavampi tuossa läpän teossa kuin Femton.
Itse ihmettelen tuota puhetta leikkauksen riskeistä, toki kaikissa leikkauksissa on aina riski se pitää muistaa. Esim. tämä minut leikannut kirurgi leikkaa n. 3000 silmää vuosittain, niin itse ainakin luotin että kaveri osaa hommansa. Jokainen toki tekee itse päätöksensä, mutta en kauheasti luottaisi näihin optikkoliikkeiden puheisiin leikkauksista.
Comment
-
Omat silmät leikattu sekä Femtolasikilla, että tavallisella Lasikilla. Alkuperäinen suunnitelma oli, että molemmat silmät leikataan Femtolla. Oikea silmä menikin femtolla, mutta vasemman silmän kohdalla ilmeisesti kone teki Femtolla liian pienen läpän ja silmä jäi sillä kertaa leikkaamatta. Oli mielenkiintoista odotella kuukauden verran uutta leikkausta, kun toisessa silmässä oli vielä -10 ja toinen oli lähes 0. Noh, kuukauden odottelun jälkeen vasen silmä leikattiin Lasikilla ilman ongelmia.
Tällä hetkellä omat silmät ovat: oikea silmä (Femto): -1,25 ja vasen silmä (Lasik) -0,5 joten ihan täydellinen näkö jäi saavuttamatta. Tarkoitus olisi vielä joskus mennä korjauttamaan näkö täydelliseksi.
Comment
-
Nuo on kuulemma hyviä hommia. Pari samassa huoneessa olevia työkaveria on käynyt ja sanoneet, että hyvä tuli. Rouva taas on lääkäri, ja sanoi, ettei itse mene vaikka lasit onkin, kun sitä pitkäaikaisvaikutusta ei vielä tiedetä.
Jos itellä olis tarvetta (ei ole koskaan ollut laseja), saattais vaikka mennäkin, näkis ahtovuodot ja kardaanien sekä vetarien välykset paremmin ja sitten jo melkein harmitti että meni leikkaukseen =)
Comment
-
En minä tiedä, mikä se pitkäaikaisvaikutus on. Minä olen opettaja, en minä tajua mistään mitään.
Ei sitä pitkäaikaisvaikutusta tiedä vielä kukaan muukaan, kun noita leikkauksia ei ole tehty vielä 50 vuotta sitten. Ei sitä tiedä lääkäritkään. Se voi olla, että mitään vaikutusta pitkällä välillä ei ole olemassa ja ne on hyvät. Tai sitten se voi olla, että silmän tiivisteet menee pehmeiksi ja ahtopaineet vuotaa niistä pihalle. Kun puoleen tai toiseen ei ole näyttöä, niin silloin ei voida sanoa, että jotain vaikutusta on tai ei ole = silloin sitä ei tiedetä.
Comment
-
Unohtunut tänne kirjotella. Noin kuukausi takaperin kävin ensimmäisessä kontrollissa eli kuukausi leikkauksen jälkeen. Näön tarkastuksen mukaan nyt ihan nolla näkö, mikä oli tavoitteenakin, eli tyytyväinen täytyy olla. Silmän paineet ihan normaalit ja topografiakin otettiin, eikä siinäkään mitään erityistä.
Kostutustippojakaan ei ole tarvinnut juurikaan enää kuukauteen käytellä, muutamia päiviä lukuunottamatta, kun olen tehnyt töissä pitkää päivää ja tehdassalissa on aika voimakas ilmastointi joka on kuivattanut silmiä.
Comment
-
Tämä mielenkiintoinen ketju on vaipunut täysin unholaan.
Alkais omakin näkö vaatimaan toimenpiteitä. Kahvipöytäkeskusteluissa saa niin ristiriitaista tietoa ettei voi mitään päättää suuntaan tai toiseen. Sama juttu lehtiartikkelien kanssa. Ite en ole laseja pitänyt kun riittävän hyvin pärjää ilmankin, paremminkin voisi nähdä. Huomaa aina kun joku paremmilla silmillä käskee katsomaan jotain tai kysyy että huomasinko jotain?
Jos nyt ajattelee että aika myöhään olen tähän asiaan heräämässä (pian 32v taulussa). Toiset väittää että hanki lasit koska näkö kuitenkin kohta muuttuu vanhuuttaan ja tarvit lukulasit kuitenkin. Eikös lukulasit ole pääsääntöisesti halvempia ja jos muuten näön saa kuntoon ilman apuvälineitä niin onhan se nyt mukavampaa. Mitä kustannuksiin tulee niin lasit maksanee sen 200-300 ja siitä maun mukaan ylöspäin? Parin vuoden välein uusittava eli ~20 vuotta menee leikkauksen kuolettamiseen. Toisaalta tiedän ja tunnen itseni. Laseja en ole hommannut enkä kuitenkaan saa aikaiseksi hankkia joten näön korjaus jää tekemättä jos en leikkaukseen mene.
Täällä varmaan löytyy väkeä jotka ovat silmiään leikkauttaneet jo vuosia sitten. Kertokaa nyt onko ollut korjausleikkauksen tai kuitenkin lasien tarvetta? Nyt kun jossain oli jo mainostettu että leikkauksen saisi osissa maksaa niin ei olisi enää edes taloudellista jarrua vastassa.
Comment
-
Jeps, 12v sitten leikattiin molemmat. Toiseen (vasempaan) jätettiin 0,25 ikävaraa . Ei ole ollut ainuttakaan ongelmaa joten enemmän kuin tyytyväinen olen ollut. Otin aikoinaan elinikäisen korjaustakuun eli jos muutoksia tulee niin uusintaleikkaus on ilmainen. Maksoi jonkin verran ja eipä ole tuota vielä tarvinnut, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Olen käynyt tuolla Silmälaserilla (Nykyinen Terveystalo) noin 2:n vuoden välein tarkastuksessa ja hyvin on pysyneet silmät "säädöissä"...Viimeksi muokannut Jari74; 31.1.2012, 15:05.
Comment
Comment