Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Miten pitkälle voin hinauttaa autoni?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Miten pitkälle voin hinauttaa autoni?

    Eli kuinka pitkän matkan voin hinauttaa täyskaskolla? Autopalveluplus kuuluu vakuutukseeni...tarkoitus olisi hinauttaa Vantaalta-Mäntsälään laatikon vaihtoon
    Viimeksi muokannut Marko84; 29.4.2008, 14:28. Perustelu: tekstin muokkausta

  • #2
    Vakuutus korvaa hinauksen lähimpään merkkihuoltoon.

    Comment


    • #3
      saa poistaa

      Juu homma tulikin tuossa jo selväksi, saa poistaa

      Comment


      • #4
        Se korvaa, vaikka hinauttaisit kotiin.
        Ei tartte siis merkkihuoltoon hinauttaa.

        Eli tuon kuvailemasi matkan se kyllä korvaa.

        Comment


        • #5
          Netissä sanotaan kyllä Fennian ja Ifin sivuilla, että tuo korvaa hinauksen lähimpään hyväksyttävään korjaamon, kun matka keskeytyy ajoneuvon vaurioitumisen tai vian vuoksi.


          Mistä tuo tieto on että hinaus kotia asti on ilmainen?

          Comment


            #6
            Kannattaa kysyä vakuutusyhtiöstä niin ei tarvitse ihmetellä enempää.

            Minulla jäi kerran auto omaan pihaan, hinautin sen kaverin pajalle jossa korjasin sen itse. Hinausvakuutus maksoi, varmistin etukäteen.

            Comment


              #7
              Ainakin joskus joissain vakuutuksissa hinausta ei ole korvattu, jos auto on hajonnut omaan pihaan. Olisikohan ollut Pohjolan vakuutus joskus noin. Pitäisi työntää auto pari sataa metriä pihasta pois ennen ilmoittamista.

              Comment


              • #8
                Alkuperäinen kirjoittaja jasso Näytä viesti
                Ainakin joskus joissain vakuutuksissa hinausta ei ole korvattu, jos auto on hajonnut omaan pihaan. Olisikohan ollut Pohjolan vakuutus joskus noin. Pitäisi työntää auto pari sataa metriä pihasta pois ennen ilmoittamista.
                -Sehän on vakuutuspetos!

                Comment


                  #9
                  Jos yritti työntää sen käyntiin. Luuli, että lähtee, mutta hetken päästä vasta tajusi, ettei lähdekään. Hajosi siis tielle :)

                  Comment


                  • #10
                    Kannattaa tosiaan soittaa omaan vakuutusyhtiöön.

                    Mutta oma kokemus on parin kuukauden takaa ja yhtiönä Tapiola.

                    Golf simahti ratsastustallin pihaan kun olin tytärtä hakemassa, eikä millään käyntiin.
                    Hinausauto paikalle ja pyysin kotiin. Merkkihuolto olis ollu matkan varrella.

                    Soitin seuraavana päivänä vakuutusyhtiöön ja homma oli heille ok.

                    Vikana autossa oli lopulta EGR-venttiilin joku alipainehässäkkä, joka alipaineen ja vivuston avulla hoitaa venttiilin toimintaa.
                    Muoviklipsu oli tärinästä? pettänyt, mutta eipä osannut sitä siellä paikan päällä etsiä.
                    Korjaus maksoi 0e ja pääsi "ilmatteeks" takastuloreissun, joskus hyötyä vakuutuksistakin.

                    Comment


                      #11
                      Ainakin IF:ssä hinaus onnistuu sinne mihin ite haluaa. Ei ole pakko viedä merkkihuoltoon vaan voi vaikka viedä oman duunipaikan pihaan/halliin niinkun minä tein. (Ex-akka kuluttanu akun loppuun eberillä ja kiukuttelee että auto on aivan paska ja rikki ja mä oon ostanu itelleni paskan auton mitä se ei enää viitti käyttää ja kaikkee ja menkat on päällä ja töissäkin on rankkaa ja leipäkään ei enää maistu leivältä ja lunta sataa ja suksi ei luista jne...)

                      Comment


                      • #12
                        kuullostaa aikamoiselta löydöltä :) ei siis autos vaa....

                        Comment


                          #13
                          Hinausautokuskitkin aika hyvin tuntevat eri vakuutusyhtiöiden korvauskäytännön. Kaikilla vakuutusyhtiöillä kun ei ole 24/7 -päivystystä eikä vika/vahinko aina katso virka-aikaa.

                          Itselläni muutama vuosi sitten kävi hinuria vaativa vahinko Alastarolla. Paikallinen hinuri ei halunnut lähteä kuskaamaan pk-seudulle koska pelkäsi ettei saa maksua kyydistä koskaan. Espoosta sitten tuli hinuri hakemaan ja kuskasi vehkeen täkäläiseen merkkiliikkeeseen. Paikallinen hinuri olisi vienyt lähimpään merkkiliikkeeseen. Halusin pk-seudulle koska näin pääsin sitten helpommin hakemaan korjattua kulkinetta takaisinkin, sekä halusin olla itse paikalla kun vakuutustarkastaja vahinkoja tutki. Samalla sain sitten itsekin hinurikyydin kotiseudulle.

                          Vakuutusyhtiö Turva laskutti minulta erotuksen joka oli lähimmän korjaamon ja haluamani korjaamon hinausmaksun erotus. Yritin tuloksetta perustella että ratkaisuni tuli kokonaisuutena halvemmaksi mutta läpi ei mennyt. Vaihdoin sitten vakuutukset yhtiöön josta saa puhelinneuvontaa viikonloppuisinkin. Totesin että halvin ei aina ole paras, etenkään vahingon sattuessa. Ja vahinkoja vartenhan vakuutuksia otetaan...

                          Comment


                            #14
                            Juu on noita fiksujakin hinauskuskeja. Velipojalta hajosi perästä takakelkka kesken ajon. Sai nilkutettua omaan pihaan, soitti hinauspalveluun, kuski tuli paikalle ja kysyi että "asutko tässä...(kyllä)... no joskos hinataan sitten tosta naapurin pihasta..." ;D

                            Comment


                            • #15
                              Alkuperäinen kirjoittaja -V- Näytä viesti
                              Vakuutusyhtiö Turva laskutti minulta erotuksen joka oli lähimmän korjaamon ja haluamani korjaamon hinausmaksun erotus. Yritin tuloksetta perustella että ratkaisuni tuli kokonaisuutena halvemmaksi mutta läpi ei mennyt. Vaihdoin sitten vakuutukset yhtiöön josta saa puhelinneuvontaa viikonloppuisinkin. Totesin että halvin ei aina ole paras, etenkään vahingon sattuessa. Ja vahinkoja vartenhan vakuutuksia otetaan...
                              Tuo erotuksen laskuttaminen on ihan yleinen tapa.. todennäköisesti valtaosa yhtiöistä käyttää tuota.

                              Tuo vahingon kokonaiskustannuksen laskeminen on vähän niin ja näin, linja on vedetty siihen että lähin merkkikorjaamo niin tuosta poikkeaminen tietää vain lisätöitä käsittelypuolelle kun ruvetaan yksilöllisesti tutkimaan jokainen hinaus.

                              Lisäksi nykymaailmassa ei aina katsota kokonaiskustannuksia, vaan jaetaan eri osiin ja tarkkaillaan niitä yksilöinä. Halventuneet korjauskustannukset mutta lisääntyneet hinauskulut... toisessa numerot näyttää hyvältä ja toisessa taas ei.

                              Comment

                              Working...
                              X