Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audien alkuperäiset / maahantuojan lasien tummennukset historiassa?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audien alkuperäiset / maahantuojan lasien tummennukset historiassa?

    Pälkähti mieleen siis otsikon mukaisesti, että onko Audeihin ollut mistä asti saatavilla tehtaan tummennuksia tai onko maahantuojalta saanut niitä jälkiasenteisena ns. lisävarusteena?
    Google ei äkkiseltään antanut mitään valaisua aiheeseen lontoon kiellläkään.

    Osui silmään vaan poikkeuksellisen hyvin säilynyt alkupään A6 C4 avant ja siinä ei olisi museotarkastuksen estäänä äkkiseltään tutkailtuna kuin nuo takalasien tummennukset, mutta onko niitä saanut jo 90-luvun puolella suoraan tehtaalta tai maahantuojalta ns. lisävarusteena jälkiasenteisena? Museo tarkastushan teoriassa hyväksyy myös "valmistusajan mukaisia lisävarusteita" puhtaasti tehtaalta tulleen varustuksen lisäksi?

    edit: kiinnostaisi myös kokemukset kuinka kielteisen/tiukan linjan tarkastajat ovat ottaneet näiden vasta 30v. ikään tulleiden (90-luku?) autojen tarkastuksissa? Ilmeisesti hyvin tarkastaja/paikkakunta kohtaista tuo toiminta ihan vanhempienkin laitteiden kohdalla mitä yleisesti juttuja lueskellut. Äkkiseltään ei osunut foorumin projekteista silmään vielä 90-luvun Audien museo kilvityksiä...
    Viimeksi muokannut Mlaine; 1.12.2024, 20:20.

    #2
    Ymmärtääkseni tehtaan tummennukset eivät ole koskaan tehty kalvolla lasin pintaan vaan lasia värjäämällä. Siitä varmaan erottaa parhaiten onko jälkitummennukset.

    Comment


      #3
      Omassa vuoden 92 Coupessa on alkuperäiset värjätyt sävylasit takana. Näissä on lasissa merkintä 55 chrome, kun taas "kirkkaissa" laseissa on esg tinted. Näistä koodeista voi päätellä onko sävylasit vai ei. Toki ikkunan reunoista yleensä kyllä löytää tummennuskalvon rajan .

      Comment


      • #4
        Jees, noiden erottaminen tosiaan toisistaan tuskin ongelma.
        Löytyykö mitään havaintoa olisiko maahantuoja tarjonnut kalvotuksia aikanaan? Esim. Avant koreihin kun eivät ole mitään varsinaisia sportmalleja mutta tummennuksille tavallaan enemmänkin käyttöä takaosaston suojana?

        Comment


          #5
          Hiukan eri aikakauden vehje mutta 2009 vuoden A6 4F:ssä on tuulilasissa joku kupariin/violettiin taittava kalvo tehtaalta (lämpösäteilyn vuoksi?) ja sivuikkunat ovat tuplalaseja, niin näiden lasien välissä joku vastaava peilaava kalvo tummennuksen kanssa. Eli tuollaisiakin variaatoita on olemassa. Noita tuulilasikalvoja on tullut vastaan ajan saatossa ainakin jossain Ranskalaisissa vehkeissä.

          Comment

          Working...
          X