Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Reittilento vs lomalento

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    #31
    Juuso: olet varmaan oikeassa. Kyseessä ei varmaan ollut lomalento vaan lomalentokone. Henkilökunnaltakin sain tämän tiedon. Se varmaan selittää miksei laskeutumisessa taputettu :-)

    Comment


    • #32
      Lomalennolla joskus kauan sitten:

      Eno istui koneen keskirivissä ja selitti (kusetti) kovaan ääneen ja vakavalla naamalla että pitää sitten taputtaa kapteenille onnistuneesta laskeutumisesta.
      Ja että juuri ennen kun lentokoneen renkaat osuvat kiitoradalle pitää nostaa jalat ilmaan lentokoneen lattiasta, avittaa laskeutumista.
      Porukka (ilmeisesti ekoja kertoja koneessa) vierellä kuunteli korvat tarkkana ja kun tuli laskeutumisen aika koko keskirivi nosti yhtä aikaa jalkansa oikeen kunnolla ilmaan.
      Oli pikkasen naurussa pitämistä, porukka vaan katteli että mitä ne nyt oikeen nauraa. :)

      Comment


      • #33
        Tuore kokemus B757:sta vuodenvaihteen lomareissusta Karibialle. Lennot mennessä 8+4 ja tullessa 1+4+7 tuntia. Tosi ahdasta 197 pitkälle, polvet tiukasti kiinni edessä istuvan penkissä. Jos etupenkki kääntää selkänojaa tai nostaa käsinojan, niin ei tunnu kivalta. Istuintaskun yläreunan rautalanka osuu tasan keskelle polvilumpiota. Syöminen siinä tilassa oli melkein yhtä tilavaa kuin hampurilaisaterian nauttiminen pikkuautoa ajaessa.

        Netti kertoo, että istuinväli turistiluokassa on seuraavasti: MD11 81cm, A340 ja A300E 79 cm, A321 76 cm ja lomalennoilla käytettävissä B757 74 cm. Tuo 74 ei siis ole lähellekään riittävä minun mittaiselle. Ensi kerralla on vakavasti harkittava exittiä.

        Nyt siis ei sellaista ollut, hinnasta en ole ihan varma, mutta yksi matkalla ollut puhui 100€ hinnasta, en huomannut kysyä oliko se per nuppi vai yhteensä kahdelta. Finnairin nettisivuilta en löytänyt vahvistusta, mutta koneen lehdykässä sanotaan alkaen 19€ per suunta riippuen lennon pituudesta. Alle 5, 5-8 ja yli 8 tuntia ovat hintaryhmät.

        Finnairin lehdessä sanotaan edelleen, että asiakaspalautteen perusteella kysyntä tilavampiin paikkoihin on ollut suurta ja siksi ne on hinnoiteltu. Eihän se palaute piru vieköön sitä tarkoita, että kun on ahdasta, niin laitetaan muutamalle tilavammalle paikalle lisämaksu. Kai se nyt tarkoittaa sitä, että tilaa pitäisi lisätä kautta linjan.

        Palvelu oli ihan kohtuullista. Miehistöjä oli matkan aikana neljä ja kyllä niiden välille eroja löytyi. Anteeksi ikärasismi, mutta happamimmat olivat vanhimmat. Paluumatkan jälkiosalla kun yritin nukkua käytäväpaikalla puoliksi poikittain, jalat osittain käytävän puolella, niin kanssamatkustajat osasivat kyllä väistää, mutta henkilökunta ei päässyt kai kertaakaan ohi osumatta. Tarjoilussa positiivista se, että kerrankin Finnairin lennolla osui kanaruokaa, jopa paluumatkan molemmilla aterioilla.

        Me on suosittu lomalentoja siksi, että silloin on ainakin olevinaan varmempi olo siitä, että kaikki toimii, kuin itse varatessa. Omatoimisuuttakin on kokeiltu Euroopan kaupunkilomakohteissa. Tuttu matkatoimisto on yleensä hoitanut pidemmät matkat ja kun homma toimii, niin toimikoon.

        Jokunen vuosi sitten oltiin Malesiassa kattomassa formuloita ja lomailemassa. Silloin Finnairilla Helsinki-Amsterdam ja Malesian Airlinesilla Amsterdam-Kuala Lumpur. Palvelussa ja tarjonnassa aivan järkyttävä ero. Malesian Jumbossa lyötiin ruokalista käteen, että valitse tuosta mitä haluat syödä, vaihtoehtoja oli kolme. Juomat luonnollisesti maksuttomia. Viski oli ihan kohtuullista. Koko ajan joku henkilökunnasta lähistöllä jos joku sattuisi jotain tarvitsemaan. Tilaa ei ollut hirveästi enempää kuin Finnairin koneessa, mutta penkkien muotoilussa merkittävä ero. Jumbossa sain jalat suoraksi edessä olevan istuimen alle, mikä auttoi löytämään lentokoneeksi hyvän nukkuma-asennon.

        Comment


        • #34
          Kappas Hannu, taidettiin olla samassa koneessa. Erona muuhun porukkaan oli että oltiin ilmeisesti ainoita reppumatkailijoita koko koneessa. Huomasitko, takas tullessa Punta Canasta nousun jälkeen mentiin aika kauan 4000 jalan korkeudessa ja suht hiljaa? Mikähän mahto olla syy?

          Jos haluaa omatoimisesti reissailla äkkilähdöillä niin kannattaa kyllä soittaa matkatoimistoihin ja kysellä pelkkiä lentoja. 5pv ennen lähtöä varatut lennot Dominikaaniseen Tasavaltaan maksoivat 595€, ja pääosin LonelyPlanetistä bongatut hotellit jossa asuttiin olivat luokkaa 30-64$/yö/huone. Tähän rahaan sai ilmaistoidun kahden hengen huoneen, kalliimmissa oli uima-altaat ja aamupalatkin. Itse maasta sen verran, että monet tuntuivat haukkuvan sen lyttyyn foorumeilla, mutta ihmekös jos on 2 viikkoa samassa hotellissa, syö samaa ruokaa eikä tee edes retkiä. Pimeelläkin turvallista liikkua kun jättää sen rommin vähän vähemmälle ja välttelee niitä reikäpäisimpiä mopokuskeja. Busseilla kannattaa reissata paikasta toiseen, tosi halpaa. Kaupunkeja, joita voin suositella on Cabarete (kitesurf-mesta), Bavaro (huikeat rannat, muuten pieni paikka, paljon resortteja) ja pääkaupunki Santo Domingo. Las Terrenaksessa ja Samanassakin käytiin, mutta siellä iski trooppinen 3 päivän myrsky, joten en osaa paikasta sanoa juuri mitään. Tutustuttiin myös siellä asuvaan suomalaiseen, voin välittää yhteystiedot kiinnostuneille.

          Ruoka sen sijaan ei ollut kovin ihmeellistä. Kannattaa suosia pikkusen sivummalla olevia mestoja, jossa on ihmisiä kuitenki syömässä. Sieltä löytää edullisimmat ja parhaimmat sapuskat.

          Lentoyhtiöistä sen verran, että Malesian Airlinesiä kannattaa suosia aina kun mahdollista. Yllä mainittujen lisäksi selkänojissa oli ainakin v. 2004 jokaiselle henk. koht. Super Nintendo :D
          Viimeksi muokannut T.E.; 18.1.2008, 19:23.

          Comment


          • #35
            No peijakas, en tullut huomanneeksi :-p

            Se Punta Canan jälkeinen matalalento oli joko siksi, että väistettiin pahempia ilmavirtauksia (tosin siinä ylemmäs noustessa heilutti harvinaisen paljon kuitenkin) tai sitten joku liikennerajoituksiin liittyvä juttu.

            Olisikin pitänyt kysyä kun kakkospilotti oli tuttu mies korispiireistä vuosien takaa. Kalle Klotz joka teki jonkun levynkin. Soitteli jotain balladeja puolitosissaan. Olen aina kuvitellut, ettei lentäjiksi valita kuin lyhyitä, mutta Kalle nyt on kuitenkin jotain 190.

            Comment


            • #36
              Maanantaina pitäisi lähteä Thaimaahan ja löllö paska kun olen niin tälläistä. Alunperin oma idea: Reittilento Vietnamiin, siellä n. viikko Ho Chi Mihn cityssä, sieltä lento Thaimaaseen, siellä n. viikko ja sieltä finskin 12.35 koneella Helsinkiin, ettei tarttis notkua hotellista pihalle lennettyä koko päivää jossakin. Kaikki suunnittelu pelas pirun hyvin, kunnes muijan systeri kuuli reissusta ja alkoi kampeamaan mukaan. Sillä on hiton kova ääni, englanti on tasolla yes or no, kärsivällisyys nolla(hot. ei papiljotteja-tää on paska maa) No, mä kelasin, että vastoin kaikkia kokemuksia: kokeillaan ensikerran(10v)matkatoimistoa, Tjaereborgia, että toinen uskaltaisi lähteä edes kerran jonnekin. Netistä matka Pattaya:aan. Varasin matkat sinne(1280?/turpa) kesto 16pvä, 4-tähden hotelli jne. Reittilennoilla lennot n. 900-1000?, hotellin voi itse varata(10-100?/yö) riippuen lähinnä nimestä(Hilton). Normaali 3-4 tähden hotelli on n. 20?/ huone. Rahaa olisi mennyt saman verran, mutta: oltaisiin käyty Vietnamissa, Thaimaassa missä vaan, takaisinlähtö olisi ollut päivällä jne. No varattu mikä varattu ja parasta on, että akan systeri peruutti matkan, koska Pattaylla ei ole opasta mukana(ns. omatoimiloma) Miten niin suku on persuuksista? Ainoa lohtu on, että se on reittilento Bangkok:iin.
              Viimeksi muokannut Hilakitkutin; 19.1.2008, 10:15.

              Comment


              • #37
                "Olen aina kuvitellut, ettei lentäjiksi valita kuin lyhyitä, mutta Kalle nyt on kuitenkin jotain 190."

                Pikkusen mutua, mutta taitaa liittyä koneisiin joissa saatetaan joutua käyttämään heittoistuinta. Ilmailuopistoon hakevien pitää olla vähintään 165cm, ylärajaa ei ole mainittu.

                Comment


                • #38
                  respectiä finnairille

                  Joopajoo, ekat 2kpl humalassa ollutta lensivät koneesta pihalle noin 5 minuuttia sisään kapuamisen jälkeen. Lomalennollakaan ei tarvi henkilökunnan kaikkea sietää.

                  Vaikka piti odottaa ½ tuntia niiden matkalaukkujen ulos - poisjoukosta - loput takas ruumaan rulianssia niin silti ihan OK minun mielestä. Eipähän jostain syystä kukaan matkalla humaltunut häiritsevästi.

                  Ja asiaan: reissussa kannattaa vuokrata auto, pienelläkin kirpulla pääsee ihan OK tunnelmaan kun pimeässä on vastassa serpentiinitietä 50km ja parhaissa ulkokaarteissa satojen metrien rotko siinä olemattoman kaiteen takana. Vänkäriltä jäi tosin parhaat rekka vastassa kurvit näkemättä.

                  Comment


                    #39
                    Tuli alkukuusta kokeiltua ensimmäisen kerran pakettimatkaa (Aurinkomatkat, Goa). Aiemmin on lomamatkoillakin tullut käytettyä vain reittilentoja. Selvitin jo etukäteen, että mikä konetyyppi on kyseessä ja minkä verran siinä on penkkejä. Kyseessä oli se pahamaineisin, eli 757-200, jossa 227 istumapaikkaa. Noille Finnairin lomalennoille pystyy onneksi varaamaan (=ostamaan) netin kautta haluamansa istumapaikat.

                    Tuli sitten ostettua exit-paikat, mikä kustantaa 35e/suunta/pää yli 8h lennolla. Aika halpaa siis ottaen huomioon että tällainen 199-senttinen saa silloin pidettyä jalkojaan suorana. Minun mielestäni tuo exit-paikkojen maksullisuus lomalennoilla on hyvä asia. Pienellä panostuksella saa enemmän jalkatilaa. En olisi todellakaan halunnut istua tuota 10.5/h/sivu ahtautuneena tavalliseen penkkiväliin. Jo Vsa-Hki (ja Vsa-Tkh) välillä sekä Finnairin että Blue1:n reittilennoilla on polvet kiinni edessä olevassa penkissä, vaikka istuinvälin pitäisi reittilennoilla olla kelvollinen. 757-200:ssa lomalennoilla se on naurettavaa luokkaa.

                    Lennot olivat sekä tullessa että mennessä myöhässä 2-3 tuntia, eli ei liiemmin voi kehua. Lomalentojen maksullisesta juomatarjoiluista on mielestäni aika turha valittaa. Vaikka minulla olikin vähän ennakkoluuloja seuramatkoja kohtaan, niin tuo oli ok, eli paikan päällä sai olla omatoimisesti ja tehdät aivan omat retkensä. Siltikin pidän enemmän siitä, että saa itse varata täsmälleen haluamansa lennot ja hotellin. Reittilentojen edut verrattuna lomalentoihin ovat jo tässä keskustelussa tulleetkin esiin aika hyvin.
                    Viimeksi muokannut irk; 24.1.2008, 14:20.

                    Comment


                    • #40
                      Jos joku ei viellä tiennyt, niin SAS lentää suoraan nykyään Tukholmasta Bankokiin. Reittilentona. Airbussilla ja laatu jotain ihan muuta, kuin Finnair.

                      Comment


                      • #41
                        Onkos se välillä ollut lentämättä ? Väittäisin että 2003 teimme ekan Thaimaan reissumme Tukholman kautta SAS:lla.

                        Tuota reittiä jos haluaa käyttää niin valitsisin Thai Airwaysin. Kuuluu samaan allianssiin, lentää hieman vanhemmalla 747:lla mutta palvelu on jotain muuta kun näillä pohjoisen yhtiöillä.

                        Tällä kertaa itse valitsimme Finnair - Etihad yhdistelmän kuten viime talvenakin. Viime vuonna se oli ylivoimaisesti halvin, tälle kaudelle Finnairin suoratkin ovat kohtuuhintaisia kun ottivat lisää vuoroja. Tosin Finnairin kanssa näyttää tuo aikataulu välillä pissivän joten Etihadilla ehtii samassa ajassa Abu Dhabin kautta.

                        Comment


                        • #42
                          Alkuperäinen kirjoittaja Hilavitkutin Näytä viesti
                          koska nekään ei tiennyt, miten me päästiin niin pitkälle "ilman" lippua. Oliko niiden, vai mun moka?
                          Tämä onkin hauska asia. Useat jotka helsinki vantaalla matkustelevat, niin oletteko huomanneet että turvatarkastuksessa ei kysellä matkalippua. Itseltäni ei ole koskaan kysytty. Eli turvavalvotulle matkustaja-alueelle pääsee ilman lippuakin... Toisin on jossain euroopan kentillä, missä lippua kysytään turvatarkastuksen alussa

                          Comment


                            #43
                            Tämä onkin hauska asia. Useat jotka helsinki vantaalla matkustelevat, niin oletteko huomanneet että turvatarkastuksessa ei kysellä matkalippua. Itseltäni ei ole koskaan kysytty. Eli turvavalvotulle matkustaja-alueelle pääsee ilman lippuakin... Toisin on jossain euroopan kentillä, missä lippua kysytään turvatarkastuksen alussa
                            Pitää paikkansa, tästä omakohtainen kokemus viime kesältä, kun firman reissun lippujennoudosta yksi henkilö hieman myöhästyi, ja tuli suoraan matkustaja-alueelle kyselemään meiltä lippuaan. No, meillähän ei sitä ollut -> turvatarkastuksen kautta takaisin lähtöselvitykseen :)

                            Comment


                            • #44
                              Tuossa 757:ssa kannattaa kokeilla laittaa jalat rohkeasti edessä olevan kaverin penkin alle. Itse olen 189cm ja jos istun finskin koneessa ihmismäisesti niin polvet ottavat selkänojaan kiinni mutta kun muiluttaa jalat suoriksi penkin alle niin hyvä tulee. Finnairin viisseiskat ovat muistaakseni 237 matkustajan konseptilla mikä tekee niistä hieman ahtaammat mutta esim air finlandin penkit ovat 219 määrälle jolloin tilaa on sentti tai kaksi enemmän. Ahtaita ovat kuitenkin mutta voi sitä riemua kun pääsin bangkokista helsinkiin md11-koneella. En saanut nukuttua pätkääkään koska tilaa tuntui olevan vähemmän ku noissa 757:ssa enkä saanut näitä koipia mitenkään hyvin.

                              Comment


                              • #45
                                Tuossa 757:ssa kannattaa kokeilla laittaa jalat rohkeasti edessä olevan kaverin penkin alle
                                Ei onnistu, kokeilin. Tila loppuu kesken 197:lta joka suuntaan. Tai no, pää ei ota kattoon.

                                Comment


                                • #46
                                  Keskiviikko aamuna tulin Bangkok:ista Finskillä. Meno 1/2 etuajassa, tulo 20min etuajassa. Palvelu bueno, miedot ilmaisia, elokuvia ,radio jne. Tilaa oli jopa torkkua(melkein selvänä) Mutta: lentoaika takaisin tullessa 10,5h(ei Finskin syy) hotellista lähtö klo 8pm, kentällä 9.30 kone lähti klo 0100 eli ennen koneen lähtöä 5h. Ette voi uskoa että olin väsynyt keskiviikkona. Mutta kyllä reittilento on silti toisesta maailmasta verrattuna chartereihin. Palvelu, kohtelu, iltis+il, tyynyt, huovat,kuulokkeet,illallinen(2- vaihtoehtoa) aamiainen jne. Ja hinta melkein sama!!!

                                  Comment


                                  • #47
                                    Finskistä ei omalla kohdalla mitään pahaa sanottavaa, aina kaikki mennyt "putkeen".

                                    tietysti hinnat sais olla halvempia . . .

                                    Comment


                                    • #48
                                      Kurko
                                      Lainaus:
                                      Charterlento ja varsinkin finnairin 757 on aika kauhea kapistus kaikille yli 160cm pitkille.
                                      Finnair on toki turvallinen, muttei suinkaan turvallisin. Onhan finskin konekin tullut maahan ja erilaisia havereita tapahtuu kuukausitasolla.

                                      Täällä jonkinasteinen kooste turvallisista yhtiöistä: http://www.bootsnall.com/guides/05-0...-airlines.html
                                      En nyt menisi sanomaan että finskin koneita ois kovin montaa maahan pudonnu. Finskin viime kuolonuhreja vaatinut onnettomuus kävi 1960luvulla ent. aerolle ja sitä ennen 1940 kun neuvostoliitto ampui aeron koneen alas.. Aikaahan noista on jo vaikka kuinka. Ja kaikille yhtiöillehän ns. "vaaratilanteita" kuitenkin tulee, siitä ei pääse mihinkään kun tekniikan kanssa pelataan. Finnair on kuitenkin hoitanut kaikki "vaaratilanteet" hyvin. Kyllä se finnair maailman turvallisimpia yhtiöitä mielestäni on.

                                      Ja itsekin käytän mielummin reittilentoja kuin lomalentoja, ellei nyt sitten lasketa äkkilähtöjä ;) Reitti lennoilla muutenkin mukavampi tunnelma kuin lomalennoilla, koska useammin lomalennoilla on terminaalissa kovat kännit vetäneitä suomalaisia. Ja älytöntä meteliä pitäviä, penkin selkänojaan potkivia ja käytävillä juoksentelua harrastavia penskoja. Ja viimeisenä reittilennot ovat finskin rampissa työskenteleville mukavempia :) kun ei tarvitse jokaista laukkua yksitellen koneeseen laittaa. boeing757: 228 laukkua x 25kg=5700kg :)
                                      Viimeksi muokannut zupra; 21.1.2009, 00:42.

                                      Comment


                                      • #49
                                        Olen ehdottomast Finskin turvallisuudesta samaa mieltä, olen aivan varma että se on maailman turvallisin yhtiö tilastojen valossa!

                                        Airsafe.com kertoo Finnairista seuraavaa:

                                        "
                                        Finnair Has Not Had a Significant
                                        Safety Event Since 1970"

                                        Comment


                                        • #50
                                          tänään tais muuttua, tosin ei varmaan ihan jokainen lentoyhtiö lähetä toista konetta perään hoitamaan hommaa loppuun.

                                          Comment


                                          • #51
                                            airsafe.com aika mielenkiintoinen, vaikken lennä juuri koskaan. Mielenkiintoista kuitenkin että
                                            niistä eurooppalaisista yhtiöistä keille listataan 0.00 accident rate niin finskillä on eniten lentoja.
                                            <kop kop>

                                            http://www.airsafe.com/events/regions/europe.htm

                                            Comment


                                              #52
                                              Kyllähän lentohärveleille sattuu ja tapahtuu, mutta matkustajien vakavia loukkaantumisia/kuolemia finskillä ei ole vielä ollut -> safety record on puhdas.
                                              Tuolta voi lukea, että miten monella tavalla homman voi saada käteltyä: http://www.onnettomuustutkinta.fi/ ja yläpalkista ilmailu. On ajeltu pahki lentoaseman matkustajaputkiin, on imaistu alumiinitikkaat moottorista läpi. Esim. 1.1.2007 tapahtunut finncommin koneen häröily on melko karua luettavaa.

                                              Comment


                                              • #53
                                                Antti,

                                                Suurin osa koneista nousee vaikka yhdellä moottorilla, joten ei tuo ollut edes paha tilanne.

                                                Tuttu on Finnairilla mekaanikkona ja sanoi että välillä on vaikeaa kun tullaan halliin "huutamaan" että miksi kone ei ole valmis vaika pitäisi jo olla ilmassa. Nuo huolto ja korjaus toimenpiteet ovat sellaisia ettei niitä saa missään olosuhteissa laiminlyödä.

                                                Parempi kone myöhässä kun ei perillä ollenkaan..

                                                Comment


                                                • #54
                                                  Alkuperäinen kirjoittaja Onroud Näytä viesti
                                                  Parempi kone myöhässä kun ei perillä ollenkaan..
                                                  Toi lause toimii paremmin ruotsiksi: "Bättre senkommen än omkommen"

                                                  Comment


                                                  • #55
                                                    Muijalle, joka pelkää lentämistä, olen aina sanonut, et lentokapteeni on viimeinen, joka haluaa, et kone tulee alas hallitsemattomasti. Nuorena, kun koluttiin kaikki ojat, vakio vastaus oli: menetin auton hallinnan täydellisesti. Toivottavasti lentokapteenit ovat paljon viisaampia.

                                                    Comment


                                                    • #56
                                                      Hehkutetaan nyt sitten vähän lisää :)

                                                      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009...62502_uu.shtml

                                                      Comment


                                                      • #57
                                                        Hyvä tuuri kerrankin!!!

                                                        Kävin muijan kanssa Thaimaassa hillumassa ja paluu lento oli yli-buukattu, niin kun ne aina taitaa tehdä ( tekniikan maailman mukaan) "Jouduttiin sitten bisnesluokkaan. En enään ihmettele kansanedustajien kiukuttelua, jos ne parat joutuvat tyytymään turistiluokkaan. 15 paikkaa ja 4- lentoemoa. Koneeseen astuttaessa kysymys: saako olla juotavaa ennen nousua? Kolmen ruokalajin päivällinen( saa itse valita menyystä) Kaikki ilmaista+ snack baari takana. (senkun hakee, jos kerkee, ennen kun emo on paikalla) 4 vessaa. Penkistä tulee sänky napin painalluksella. Toi sänky juttu oli paras. Lento kesti 11h, josta onnistuin nukkumaan 5h. Ei se ihan vaakatasoon mene, mutta pystyy nukkumaan myös kyljellään. Jalkatilaa n.1.5m. Hinta ei kuulemma ole kuin 3000€ sivu. Ei se sen arvoista ole, jos pitäisi maksaa omasta pussista. Mutta ei kai sitä kukaan maksakkaan. Kunnon kuulokkeet( ei mitään korvanappeja) Metalliset haarukat ja veitset( bisneksessä ei sitten ole terroristejä) Olisiko tätä tapahtunut lomalennolla? Sen verran lisäys, että koneesta voi nykyjään soittaa( 7$min) tai lähettää tekstiviestin(2$kpl) On oma näyttö nenän edessä( elokuvia, sarjoja, uutisia,pelejä ja kamera, joka näyttää kuvaa koneen keulasta, laskeutuessa makeen näköistä) Nämä olivat kylläkin jo mennessä( turisti luokassa) On uudet Airbusit aika pirusti kehittynyt sitten MD-11:sta.
                                                        Viimeksi muokannut Hilakitkutin; 6.3.2010, 11:19.

                                                        Comment


                                                        • #58
                                                          sattuu se finnairillekin tilastotappio :p

                                                          Comment


                                                          • #59
                                                            Viimevuonna lensin Finnairin lomalennolla Dubaihin ja tuos viikonloppuna tulin taas takas samasta paikasta KLM:n normilennolla jolla sinne meninkin. Oli se finnairin lento noista kahdesta aikalailla nihkeämpi. Tilaa vähempi, mm. kuulokkeet maksulliset ja ei puhettakaan olut/viini tarjoiluista. KLM:llä alkoi jossain vaiheessa tympimään se hollanninkielinen skrinks skronk mölötys, kauheaa kuunneltavaa.

                                                            Viime perjantaina kävästiin tuol vuorella http://www.youtube.com/watch?v=XQelcYm9X3Y

                                                            Comment


                                                            • #60
                                                              Itteäni kyllä eniten vituttaa se ilmainen viina lennoilla. Saa nauttia (suomi)juttien örvellyksestä. Se on näet pakko juoda tolkuttomasti viinaa kun kerran se on "ilmaista". Kyllähän siinä varmaan säästää sen jallupullon hinnan verran. Joutuu väkisin ite juomaan muutaman, että sietää paremmin :)

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X