Paras oli kyllä kun eräs vanhempi naishenkilö halusi väkisellä shekin, ei kelvannut tilisiirto, pankissa käynti tai verkkopankki. Vielä näkövammainenkin tavallaan joten olisi varmaan voinut vaikka A4:ta leikattua lappua tarjota. Hivenen ne tuossa pienessä paikallispankissa ihmettelivät kun menin niiltä vajaan kymppitonnin shekkiä kinuamaan :) Mullehan se ostajana oli sinänsä se ja sama mikä maksutapa on, itse en vaan olisi kyllä shekkiä uskaltanut ottaa vastaan noilla pohjilla..
Pitää ajaa menomatka kaverin sitikkaa niin saa nollattua persdynon
Tämä on hyvä menetelmä. Minulla oli Megane vajaa viikon alla, kun Audi oli kolarikorjattavana. Voi sitä riemun päivää, kun ranskanpullan ohjaimista pääsi Audin rattiin.
Kyllä B6 avantti on karsean hankala myydä. Melkein halvin ja selvästi vähemmän ajettu mitä muut vastaavanhintaiset. Autossa ei vikaa, ilmoituksessa hyvät kuvat + lisätietoa, mutta kun ei tule yhtään edes kyselyitä??? Ihmiset aina narisee turbovioista, v6 jakopäästä ja multitronicista, nyt kun on 2.0 ALT ja manuaalivaihteinen auto niin ei kiinnosta siltikään.
C4:sta V6:lla kauppasin myös toooodella kauan. Vaikka mitä autoja olen omistanut mutta Audi on ollut aina vaikein myytävä.
Kyllä B6 avantti on karsean hankala myydä. Melkein halvin ja selvästi vähemmän ajettu mitä muut vastaavanhintaiset. Autossa ei vikaa, ilmoituksessa hyvät kuvat + lisätietoa, mutta kun ei tule yhtään edes kyselyitä??? Ihmiset aina narisee turbovioista, v6 jakopäästä ja multitronicista, nyt kun on 2.0 ALT ja manuaalivaihteinen auto niin ei kiinnosta siltikään.
C4:sta V6:lla kauppasin myös toooodella kauan. Vaikka mitä autoja olen omistanut mutta Audi on ollut aina vaikein myytävä.
Pyh... Ostin juuri eilen Audin, jota en ole nähnyt, eikä se ole edes tullut vielä myyntiin. Kiitokset foorumin olemassaololle.
Pannaan paremmaksi: muutama vuosi sitten mulla oli 170.000:n edestä naapurimaan leikkirahaa mukana eli tosi paksu pino tuhannen kruunun seteleitä farkkujen sivutaskussa. Tukholman lentomatkan alussa Oulun lentoaseman turvatarkastaja alko ihmettelemään housuntaskun pullotusta ja niin mentiin suojaverhon taakse jossa näytin paksua setelitukkoa. Tuolloin oli vaimo mukana (edellisellä kerralla pikkulikka ja 100 x 1000 skr mukana) jota käskin pysyttelemään oikealla puolella eli sen pullottavan housuntaskun puolella.
Reppuun ei rahoja missään nimessä kannata laittaa: ammattitaitoinen rosvo tekee reppuun reiän ja tyhjentää sen kaikesta arvokkaasta alta aikayksikön ilman että repunkantaja huomaa mitään.
Lähes kaikki autoni olen myynyt yksityiselle (tällä hetkellä ei muuta kulkinetta kuin pojan vanha Avensis), aikoinaan lehti-ilmoituksen kautta, viime vuosina tietysti Nettiauton jne. kautta. Vähänkin enemmän ajetun (= +150 tkm) auton myynti on ollut pääsääntöisesti vaivalloista, virtuaalisia renkaanpotkijoita (tarjotaan vaihdossa milloin mitäkin epäkuranttia kampetta tai tehdään naurettavia tarjouksia) on riittänyt. Vaihtoauton ottamista (ex-automyyjä) en ole kokenut mitenkään ongelmana. Kalliin auton (+ 30 tEur) myynti yksityiselle ei ole helppoa ellei auto ole selkeästi yleistä hintatasoa halvempi tai jotenkin muuten erikoinen yksilö.
Kauppakirja kannattaa aina tehdä, ja omistusoikeuden siirto ehdolla "kun koko kauppahinta on maksettu"! Näin siksi, että jos maksussa tulee joku kämmi, ostaja ei pysty vetoamaan omistusoikeuden siirtymiseen. Jos sekä myyjällä että ostajalla on tili samassa pankkiryhmässä, pankkisiirto on paras maksutapa, koska ostajan maksun jälkeen pystyy heti tarkistamaan (siis nettipankkitunnukset mukaan) onko maksu tullut tilille.
Ennen tanne muuttoa moin pois imola B5 S4:n ja meni suoraan ilman sen kummempia ihmettelyja ensimmaiselle ostajaehdokkaalle. Omasta ja ostajan mielesta hinta oli kohdallaan, niin mita siina alkaa enaa kyhnaamaan. Rahat vaihtoi omistajaa, kuten myos auton avaimet. Noin viikko kaupasta soitin tarkastussoiton trafiin etta omistus oli vaihtunut sovitusti, homma ok. Ymmarran kylla taysin ettei naille "erikoisautoille" tai +15 kiloeuron autoille yksityinen-yksityinen kauppa kovin liiku, mutta kun pitaa jarjen paassa hintapyynnossaan, niin kylla se jossain vaiheessa kaupaksi menee.
Olen nyt 4 viimeistä autoa myynyt suoraan ja kaikki on menneet ihan hyvin kaupaksi (ok, n350tkm ajettu 1,8t a4b5 otti hieman aikaa :) )
Hinnoittelut järkevästi, jos ei muuten osaa niin kannattaa kysyä liikkeestä vaikka vaihtohyvitystä johonkin mitä meinaa seuraavaksi :) siitä hieman ylöspäin hintapyynti nettiautoon ja luulis kauppa käyvän!
Tuurilla kylläkin sattunut samat pankit myyjälle ja ostajalle niin sehän on helppoa siinätapauksessa.
Edelleen kaupittelen B6:sta avanttia eikä kiinnostuneita ole :) Kait se pitää ottaa pois myynnistä ja koittaa hetken päästä uudestaan. Taitaa olla pian 3kk kun laitoin myyntiin eikä kukaan ole edes koeajolla käynyt. Kilsoja siis 202tkm, 2.0 bensa+manuaali, rempat tehty, auto kunnossa ja melkein halvin B6 mitä nettiautosta löytyy. Totuus taitaa olla se, että peruspentti ostaa ennemmin volkkarin kuin audin, koska pelkää audien olevan kalliimpia korjata, vaikka palikat on pääosin ihan samat.
Tämä on väärä ketju tälle, mutta sanotaan nyt että hintaa on liikaa. Tuon ikäisessä ei niin kilometrit merkkaa ja halvempana löytyy paljon houkuttelevampia moottoreita, muutaman kympin enemmän ajettuna.
Ota tonni pois pyynnistä niin saattaa jotain tapahtuakin.
Jos hakee 2001 ja uudempaan A4;sta farmarina, polttoaineesta välittämättä, on ilmoituksesi edellä yli 40 vaihtoehtoa. Se vaan on liian kaukana nettiauton ekasta sivusta, jolta ne autot nopeiten myydään.
Edit: Jos katsoo vain 2.0 ja korilla ei väliä, niin vieläkin on yli 20 autoa edellä, sekin on vaan liikaa, etenkin kun moottorina on ei niin haluttava.
Hyvät myyntikuvat ja hinta Nettiauton "samanmalliset" haulla 5 halvimman joukkoon niin alkaa kauppa käymään. Myyntikuvilla on oikeasti todella suuri merkitys. Kannattaa vähän miettiä missä sen autonsa kuvaa ja ottaa kuviin mallia muista ilmoituksista. Kuvien ottoon ei mene kyllä aikaa 10min enempää kun edes vähän etukäteen miettii miten ottaa kuvat ja missä.
Toi on kyllä totta, tasan 6t€ tai hieman alle niin eiköhän tuo katoaisi aika äkkiä. Mutta sielu on kuin roope ankalla, en tosin kyttää ovikellon sähkönkulutusta :D
Mitä ne houkuttelevammat moottorit on bensoina...? V6:t moni kiertää kaukaa.
Taitaa olla niin että tänä päivänä ei autokauppa käy. Ellet myy erityisen halvalla, tai erityisen haluttavaa kärryä. Näihinkin useimmitten tarjotaan vaihdossa: Busteria, Toivo pihamökkiä, tai jotain schaissea.. Hinnaksi vois laittaa jotain muuta kun tasaluku, tai 999.... Laita Juipe vaikka 5800, ja tsekkaa tarttuuko..?
Ja viime kädessä se on siitä kiinni, miten hyvin sattuu kysyntä kohtaamaan tarjonnan. Jos on just oikeaan aikaan ostajalla ostohousut jalassa, niin saattaa auto mennä hyväänkin hintaan kaupaksi.
Itse olen huvikseni toisella silmällä katsellut vaimolle hitusen uudempaa autoa, ja koneena katsellut juuri tuota 2-litraista vaparia. Juurikin tuon perusvarman rakenteen ja kohtuullisen kulutuksen takia. Katse on kuitenkin ollut enempi 3BG passateissa, isompien sisätilojen takia ja kun sitä saa nelikkona suunnilleen samaan hintaan mitä B6:sta vajaavetosena.
Kyllä se tällä hetkellä tuntuu melko vaikeaa olemaan auton myyminen jos haluaa myydä hyvään hintaan.
Joko pitää odottaa sopivaa ostajaehdokasta tai sitten laittaa hinta niin kohdilleen ettei jätä tinkivaraa...silloin luulisi ostajia ilmestyvän.
Omaa 3.0Tdi A6 kun myi niin paljon tuli kyselyitä ja vaihdokkeja joka lähtöön...vaihdokin ottamisessaon omat riskinsä aina ja varsinkin kun se joka yrittää tyrkyttää vaihdossa omaansa haluaa siitä hävyttömän hyvityksen...toisinpäin se pitäis olla.
Nettiautossa nuo hinnat on muutenkin ihan mitä sattuu. 2008 3.0Tdi hinnat heittele liki samoilla kilsoilla välillä 21-28k€...siinä on jo haitaria.
Omalla kohalla kannatti odottaa sen 4kk suoraan ostajaa. Laskeskelin, että ehkä olisi voinut saada 500-1000€ enemmänkin jos olisi ottanut vaihdokin, mutta kun kohtaa suoraan ostajan niin pakko ottaa tilaisuudesta kiinni ja myydä...ei kaduta jälkikäteen ja myynnin jälkeen tipahti hinnat aika paljon kun tuli tarjontaa enemmän kevään mittaan.
Katsotaanpas, miten näille on vuosien varrella käynyt:
'75: Peugeot 403 farkku '62 => paaliin (yksityinen romuliike)
'76: Renault 4 => (yksityinen romuliike)
'82: Volkswagen 1300 '66 => (yksityinen romuliike)
'83: Volkswagen 1300 '70 => yksityiselle, ensimmäinen katsoja
'89: Honda Accord '82 => vaihdossa eka Audiin
'98: Audi 80 '86 => vaihdossa seuraavaan Audiin
'02: Audi 80 '89 => yksityiselle, ensimmäinen katsoja, myyntiaika viikko
'06: Audi 80 Avant q => yksityiselle, ensimmäinen katsoja, myyntiaika kaksi kuukautta
'14: Audi A6 1.9 TDIa => yksityiselle, ensimmäinen katsoja, myyntiaika kuusi kuukautta
Hankalammaksi tuo on koko ajan muodostunut, nettiauton aikakautena ilmoja katsotaan, mutta yhteyttä ei oteta, ennenkuin hinta on eka sivulla.
Mutta onhan se niinkin, että jos käytetyn kaupassa sekä ostaja että myyjä ovat tyytyväisiä, niin jompaa kumpaa on kusetettu. Kumpikaan ei vain tiedä, kumpaa ...
Edelleen kaupittelen B6:sta avanttia eikä kiinnostuneita ole :) Kait se pitää ottaa pois myynnistä ja koittaa hetken päästä uudestaan. Taitaa olla pian 3kk kun laitoin myyntiin eikä kukaan ole edes koeajolla käynyt. Kilsoja siis 202tkm, 2.0 bensa+manuaali, rempat tehty, auto kunnossa ja melkein halvin B6 mitä nettiautosta löytyy. Totuus taitaa olla se, että peruspentti ostaa ennemmin volkkarin kuin audin, koska pelkää audien olevan kalliimpia korjata, vaikka palikat on pääosin ihan samat.
Tuota, vähän ikävä moittia, mutta hintapyyntösi on vähän metsässä. (sorry vähän väärä ketju minunkin puolestani, mutta...) Jos haluat ostajia koko valtakunnan alueelta, ei kannata pyytää paikallisen hintatason mukaan. Vähintään 500 eur pois hinnasta? Hintapyynnön pitäisi myös olla selvästi alle autoliikkeen hintapyynnön, koska autoliikkeestä ostava saa kuluttajasuojan eli selvän vastineen maksamalleen lisähinnalle.
Autoa kannattaisi myydä 2001:senä, jos sen käyttöönottovuosi on se. Vuosimalli ei niinkään ratkaise tuon ikäisessä ja auton esittely "uudempana" kuin mitä se todellisuudessa on, ei anna hyvää vaikutelmaa autoa etsivälle.
Tehtyjä remontteja ei kannata kuvailla, se antaa vain vaikutelman mitä kaikkea heikkoa autossa on (vaikka olisivatkin ihan normaaleja kuluvia osia). Kerro vain tyyliin "säännöllisesti huollettu, huolella pidetty". Älä siis anna vastauksia ostattelijalle etukäteen, pyri siihen, että hän soittaa sinulle jolloin pääset myyntikeskusteluun. Kuvat ovat hyviä, mutta ei sellaisia kuvia joissa näkyy värieroja. Jos autossa on värieroja (= jälkimaalauksia), niitä pitäisi yrittää häivyttää hiontavahalla, siis jos alkuperäinen maali on haalistunut.
Jälkiviisasteluna voisi todeta, että auto olisi kannattanut myydä 10 tkm aikaisemmin, jolloin maaginen 200 tkm ei olisi vielä ylittynyt. Myöskään kirkkaan punainen väri ei ole niitä helpoiten myytäviä...
Jos korjaat hintaa reilusti alaspäin, tee kokonaan uusi ilmoitus tai pudota hintaa pienissä portaissa, viimeistä edellinen hintahan näkyy. Jos näkyy iso pudotus, ostajaehdokas saattaa ihmetellä isoa pudotusta. Laita ilmoitus kaikkiin ilmaisiin nettipalveluihin (nettiauto, autotalli, oikotie, tori, myyjaosta, keltainenporssi), tulosta kuvalla varustettuja lappuilmoituksia ja vie niitä lähialueen kauppojen seinille jne. Verkot pyydystämään laajalle, jotta löydät sen yhden ainoan asiakkaan (niinpä, asiakkaastahan on kyse vaikka myyjä on yksityinen henkilö) joka ostaa autosi.
Nämä kaikki ovat vain ex-automyyjän subjektiivisia mielipiteitä, joku toinen on varmaan perustellusti eri mieltä. Joka tapauksessa ilmoituksen antamat ensivaikutelmat ja mielikuvat vaikuttavat uskomattoman paljon.
Tehtyjä remontteja ei kannata kuvailla, se antaa vain vaikutelman mitä kaikkea heikkoa autossa on (vaikka olisivatkin ihan normaaleja kuluvia osia).
Tämä on muuten jännä juttu. Harrastajafoorumilla kannattaa kertoa, mutta Nettihautomossa perus Pena tuntuu vierastavan hyvin korjattua autoa.
Kaipa se on niin, että jos ei ymmärrä, niin tieto lisää tuskaa.
Perusostajalle tulee helposti kuva, että autoa pitää jatkuvasti korjata, jos luetellaan pitkä lista lyhyen ajan sisään tehtyjä remontteja. Harrastaja osaa katsoa niin päin, että mitkä kalliimmat viat on jo korjattu.
Katsasta Juipe autosi. Lokakuussa käyttöönotetun saa vuosikatsastaa kesäkuussa, ts. 4 kk ennen rekisteriotteeseen merkittyä ensimmäistä käyttöönottopäivää. 10kk vanha katsastus ei ole myyntivaltti parhaasta päästä. Ja edellisten kanssa olen samaa mieltä, myös hinnoittelusta.
Josta ollaan tultu tilanteeseen jossa hinta-taso tavoittelee omaa häntäänsä.
Ihan kiinnostuksesta laitoin tuon vanhan kulkineeni tuonne ja sain seuraavaa:
Yleinen pyyntihinta(€) 4793
Yleinen myyntihinta(€) 3355
Vähän on mielestäni alakanttiin vai onko nettiautossa sitten niin pahasti yläkanttiin. Siellä halvin A6 C5 avant quattro 1.8t koneella on 6500€ ja silläkin ajettu 50tkm enemmän kuin omalla. Noita v6 koneellisia saakin sitten huomattavasti halvemmalla ja tarjontaa on enemmän.
Itse hinnoittelisin omani tuohon 6000€ pintaan. Pyynti ehkä 6500€ alkuun. Hyvin pidetty ja huollettu, mutta vähän ruostetta alkanut ilmaantumaan etukaariin. Olenko ihan metsässä?
Kyllähän nuo erikoisemmat omat autot on tuolla Nettiautossa roikkuneet kuukausista lähelle vuotta, mutta autoa ei kannatakaan alkaa myymään missään hengen hädässä. Peruskipothan tuolla varmaan vaihtaa omistajaa sutjakammin. Merkkifoorumit on hyviä kanavia harrastuspelejen myyntiin todistetusti.
Tullin sivut antoi -06 vuoden A6 avantin myyntihinnaksi 15466€! Ei ehkä ihan vielä tuolla oma irtoaisi hah hah...
Hyviä kommentteja kaikin puolin! Muokkasin hieman tekstiä ja pudotin 300eur hintaa. Kokemus on osoittanut, että jos heti laittaa sen ns. halvan hinnan, sitten joutuu vielä siitäkin tinkimään kun suomalainen kulttuuri tykkää tinkaamisesta. Nykyisessa pyynnissä on varaa tinkiä, ja jos joku pihaan tuleva sanoo että 6000eur niin antaisin heti luovarin nenän eteen.
Tuo oikean takakyljen sivu on hieman haalistunut (punainen kun sen tekee helposti), mutta en ole asialle tehnyt vielä mitään kun ei oikein taitoa/kiinnostusta riitä noihin hiontavahoihin. Maalattu siis ei ole.
Tarkoitus on kyllä ensi viikolla käydä leimalla; katsastusaika alkaa 29.6 ->
Jos auton vuosimalli on alustanumeron mukaan 2002, niin silloin auton vuosimalli on 2002 eikä käyttöönottovuosi. Ilmoituksessa kysytään erikseen vuosimalli ja käyttöönotto.
Tässä on se maantieteellinen ongelma, että ainakin pk-seudulla autoja myydään todellisen vuosimallin perusteella, kun taas pitkälti muualla maassa käsitetään vuosimalli=käyttöönottovuosi. Jos haluaa ostajia koko maasta, on parempi käyttää otsikkotiedoissa käyttöönottovuotta vuosimallina, vaikka olisikin seuraavan vuoden mallia. Sen voi sitten korjata esittelytiedoissa.
Viimeksi muokannut okkim; 21.7.2014, 15:07.
Perustelu: Poistettu tarpeeton lainaus.
Comment