Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Uusi A4 - musta väri?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Uusi A4 - musta väri?

    [LEFT]Ensimmäistä kertaa liki 20-vuotisen autoilijauran aikana pääsen valitsemaan uutta autoa - ja siihen omaan silmään sopivaa väriä. Musta (Phantom Black) hivelee silmää, ja sopii kromilistaiseen A4 SE:hen omasta mielestäni mainiosti, mutta onko mustan käyttöauton siistinä pitäminen niin tuskaa kuin muutamasta suusta olen kuullut? Kaikkihan on tietty kiinni omasta vaatimustasosta, mutta subjektiivisia mielipiteitä mustan auton pidosta, pinnan kestosta (4 vuotta) ja muista hyvistä värivaihtoehdoista otetaan vastaan!
    [/LEFT]

  • #2
    Edellinen auto oli perusmusta ja onhan se pirun siisti just pestynä ja vahattuna mutta varsinkin talvisin ärsytti se että lähikaupassa käynnin jälkeen se oli jo pesun tarpeessa. Myös kaikki pienetkin naarmut hyppäävät silmille.

    Jos on omat pesupaikat ja kiinnostusta niin tottakai sitten mutta jos on laiska pesemään niin joku muu on stressittömämpi.

    Pinnan kestosta... nykyään perusväreissäkin on lakka päällä joten sikäli ei ole juurikaan eroa.

    Comment


    • #3
      Onhan se musta aina vaikee pitää puhtaana.. Mut se auttaa paljon jos on hyvä vaha pinnassa nii sitä ei tarvi ku vähän väliä vaan virhauttaa vedellä ja silloin tällöin pestä kunnolla. Ite oon huomannu että ku pesee auton nii kannattee aina kuivata hyvin koska mustassa pinnassa näkyy jos vedessä on kalkkia.

      Comment


        #4
        Terve,
        Mustanhan pysyy "siistinä" melko helpolla, kunhan on tottunut pesemään autoa usein ja kuivaa pesun jälkeen. Mutta Käyttöautoa on turha ajatellakkaan mustana jos haluaa sen näyttävän "ShowRoom"-kuntoiselta kokoajan.
        Pari kuvaa A4sesta perus-mustalla värillä: http://s115.photobucket.com/albums/n320/T_J_K/

        Comment


        • #5
          Avainsana on nimenomaan oma vaatimustaso. Mustaa autoa on helppo pitää todellä hyvännäköisenä, jos haluaa, mutta sitten kannattaa varautua myös siihen, että joskus se on likainen vaikka juuri silloin ei sitä jaksaisikaan viedä pesulle. :) Eli jos oikealla asenteella on liikenteessä, niin ongelmaa tuskin tulee.

          Itse pidin edellistä A3:sta melko korkealla vaatimustasolla vähän päälle kolme vuotta, ja olin senkin jälkeen tyytyväinen maalipinnan kuntoon. Naarmut kyllä näkyy mustasta ja "pehmoharja"pesut voi unohtaa. Vaaleiden sävyjen helppoutta mustasta ei löydy, mutta ainakin minut puhdas auto palkitsi kerrasta toiseen niin hyvin, että tulevakin auto on musta.

          Comment


            #6
            Eikös valkoinen ole päivän muotiväri? Ei naarmut ainakaan kovin selkeesti erotu.

            Musta on kieltämättä hieno väri ja ei auton tartte aina olla puhdas. Ellei sitten halua näkyä ja erottua.

            Comment


            • #7
              Mulla oli aiemmin se B6 A4 mustana, väri on todella upea ja mielestäni istuu Audiin kuin nenä päähän. Tosin nimenomaan tuo, että kolme tuntia vahauksen jälkeen näkyy jo siite- ynnä muu pöly selvästi alkoi rassaamaan todella paljon. Talvella se ei sitten ole ikinä siisti, kun jäätyneet vesipisaratkin näkyy sadan metrin päähän ja jos säilytät autoa lämpimässä, on auto täynnä kuraisia valumia.

              Mutta puhtaana on upea!

              Comment


              • #8
                Mulle on kans tulossa A 6avant mustana,on todella työläs väri...mutta on se vaan komee puhtaana,nykyiset vahat ovat hyviä ja todella helppoja käyttää !!!

                Comment


                • #9
                  Kiitokset vinkeistä & mielipiteistä. Käsinpesu ei ole vierasta saatikka vastenmielistä, ja jos yrittäisi opetella sopivan rentoa asennetta auton pitoon, niin musta olisi ehkä edelleen listan kärjessä. Katselin vaihtoehtoja tuolta audin nettisivustolta, siellä sanotaan mm. seuraavaa:
                  " Yksilöllinen ulkoväri on Audi A4 Avantiin helppo valita viidestätoista eri vaihtoehdosta..."
                  Joopa joo, todella helppoa. The Configuraattorinkin värimaailma näyttää ainakin amatöörin silmin jossain määrin epätodelliselta. Mutta ei kai se auta kuin lähteä huomenna paikan päälle ihmettelemään - on tämä stressaavaa tämä uuden auton osto... ; )

                  Comment


                    #10
                    Olen ollut havaitsevinani pientä mustien autojen yleistymistä eli ei ainakaan ole jatkossa enää se muista poikkeava edustusväri, kuten vielä pari vuotta sitten oli.

                    Muodikkaimpia ovat mielestäni tällä hetkellä pastellisävyt ilman metallia, trendikkäitä pastellisävyiset metallivärit. Ja trendikkääksihän jokin asia muuttuu, kun se on muodikkuudessa jo niin passé... :) Metalliväreillä ei mielestäni tänä päivänä olla siellä muodikkuuden huipulla, vaan niiden aika on ohitse.

                    Comment


                    • #11
                      Olen ollut havaitsevinani pientä mustien autojen yleistymistä
                      Samanlaisia havaintoja täälläkin, jopa lyhyehköllä matkalla Suomenojan AC:iin. Pitkään liikkeessä pyörittyämme päädyimme lopulta Mauritiuksen siniseen helmiäisväriin. Eli ei ainakaan vielä mustaa Audia. Valitun värin muodikkuudesta tai trendikkyydestä en tiedä, mutta omaa silmää miellyttää kyllä ; )

                      Comment


                      • #12
                        Itsekkin autoa tilatessani mietin toooooooooodella pitkään, että oisin ottanu mustan värin. Laiskana auton pesijänä otin sitten näkemättä akoya hopean, ja olen ollut valintaan enemmän kuin tyytyväinen :)

                        Comment


                          #13
                          Hopea on perusvarma, matalaprofiiliväri. Äärimmäisen suosittu, sillä hopean ja harmaan sävyisiä on on varmaan joka viides auto.

                          Comment


                          • #14
                            Kun keskustelu kuin varkain on lipsahtanut mustasta muihinkin väreihin, pitänee omakin kommentti heittää.

                            Itse en ole kovin kranttu värien suhteen, mutta tarkoin kyllä harkitsen uuden auton värin valinnan, ja kuulen mieluusti myös vaimon mielipidettä. Jotenkin olen valinnoissani enemmän mieltynyt "värillisiin" kuin "värittömiin" (musta - harmaa - valkoinen), vaikka silloin, kun vähänkään käytettyä on ostamassa, värin rooli on sekundäärinen valintakriteeri.

                            Siitä huolimatta, että "brilliant red" on edelleen varsin yleinen uusissa Audeissa, valinta kohdistui tällä kertaa siihen. Perusteluina oli, ettei meillä ole piiitkiin aikoihin ollut punaista autoa, että se on raikas ja selkeä väri, että punainen auto erottuu harmaasävyisiä paremmin ja väri on myös jonkin sortin turvallisuusnäkökohta, ja että nykyisten vesivärien kerrotaan olevan aeimpaa paremmin uv-suojalakattuja.

                            En toki mustaakaan halveksi, onhan se arvokkaan oloinen, vaikkakin ilmeisen arka ja hankalahoitoinen. Sen sijaan valkoinen, jota on vuosia hyljeksitty, onpa väriä pidetty jopa auton arvoa alentavana, on nyt in. Ja uhmaten äskeistä omaa kannanottoani "värikkäiden" puolesta saattaisi vaikkapa äskettäin lanseerattu "White A4 quattro" mustin kattokaitein ja ilman kiiltolistoja olla varsin lähellä omaa valintaani.

                            Comment


                              #15
                              Valkoinen väri sopii uusiin automalleihin aivan eri tavalla, kuin aiempiin muotoihin. Valkonen väri 90- ja 2000-luvun alun autoissa on ainakin mielestäni varsin kauhea yhdistelmä.

                              Näyttäisi olevan muutenkin jotenkin viimeistelympää väriä nuo uudet valkoiset, kuin aikoinaan.

                              Comment


                                #16
                                Valkoinen on tuo alkuperäiseni ja valkoisena tulee tehtaalta tuo "kopiokin"
                                Näkemättä jouduin ostamaan, mutta värin pitäisi kuulemma sopia vitoseen.

                                Comment


                                  #17
                                  Mustasta vaan tapaa kadota kaikki auton ominaiset muodot, eli kaikki listoilla valoilla ja laseilla tehdyt tapaavat näyttää vaan isolta möykyltä. Tummennetuilla laseilla päästään jo täysin pakettiautolookkiin.
                                  Nykyinen vekotin on valkoinen ja siihen sen harvinaisuuden takia ihastunut siihen kerta kerran jälkeen enemmän. Hyvin jos sattuu niin seuraavakin on valkoinen, loska-aikana kammottavaa pesemistä mikä taas korvaantuu kesäisin.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Itselläni on ollut vajaa 2-vuotta musta. Seuraava ei ole musta.
                                    On se vaan niin työläs pitää puhtaana = hienon näköisenä, mutta tässä taas se oma vaatimustaso on korkealla.
                                    Metalli pronssi voisi olla seuraava.......

                                    Comment


                                      #19
                                      Musta väri paikkaa muotoilun epäkohtia ja samalla myös osittain peittää onnistunutta muotoilua.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Itse en ikään enää laita tummaa metalliväriä omavaa kulkuneuvoa.. en sitte ikinä..

                                        Ainoat siistinä pysyvät värit ovat Hopea,Valkoinen.. ei pienet kosmeettiset naarmut ym..

                                        Lika/ruoste näkyy mutta sehän on ihan käyttäjän huolellisuudesta kiinni.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Mielestäni ainakin tuo oma Ebony Black pearleffect pysyy hyvin vahattuna puhtaan näköisenä, vaikka oikeasti aivan läheltä katsottuna on pinnassa reilusti hiekkaa ja kuraa.

                                          Kuten tässä kuvassa juuri saksan halki tulleena pesemättömänä, oikeasti todella kuranen.

                                          Comment

                                          Working...
                                          X