Itellä tonnisessa twinissä kiertää satkussa vain n. 4 000 rpm. vaikka onkin välityksiä lyhennetty ( alk.p. 16/40, nyt 15/42 eli n. 10% lyhyempi) , toki twinin kierrokset loppuu ennen kuin noitten 4-sylinteristen. Itsekin elän jänniä aikoja, viime syksynä ylinopeussakko autolla ( eka tällä vuosituhannella) ja sitten viimeviikolla tuli postista mopolla onnistunut ylinopeusrikesakko :-/ .
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Moottoripyöräihmisiä
Collapse
X
-
Pääsee taas huristeleen pikku reissuja ja ajamaan tuon rautaperseen ss2000
Tuli käytyä Kokkola-Imatra-Lappeenranta-Kokkola väli ajelemassa. Täytyy kyllä sanoa, että Pohjanmaan lakeuksiin verrattuna on mm. tuolla Puumalassa komeat maisemat tämmöiselle Pohjanmaalaiselle tasamaantallaajalle. Saa siinä päätä pyöritellä ja nuuhkia mitä ihmeellisimpiä maisemia ja hajuja suomen suvessa :-)
Menomatka tuli tuosta Hirvaskankaalta ajeltua yksin Imatralle saakka Navin asetuksilla: kävelijä ja lyhin reitti. Johan oli mielenkiintoista ja vaihtelevaa reittiä ja tiestöä. Takaisin sitten Busan ja ison Banditin perässä nopeaa moottorimarssia. Kyllä tuommoselle lyhyillä väleillä varustetulla motolla se 100-12?km/h on ehdoton maksimi matkavauhdiksi, kun päivämatka tankkauksineen ja yhdellä syönnillä on +500km. Nuo tankkausvälitkään ei oikein sovi noiden muiden mopojen rytmiin oikein mitenkään. Vaikka kulutus on ~5l/100km, niin 12l:n tankilla ei pitkästi mennä. Sadassa on yksimukisessa 690:ssä kierroksia ~4500-5000rpm.
Kyllä se on tuo supermoto tehty mutkateille, syherölle, kaupunkiin ja soralle, ei 500km:ia Busan perään :D
Sitä ei voi moittia, että tuolla jäisi normaalista liikenteen rytmistä, päin vastoin. Saa olla tarkkana liikenteessä, että pysyy lupakirja taskussa.
Talvella quattrolla ja kesällä porkkanamopolla.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja JuizeR Näytä viestiAhdistaa tääläkin.. 47 yli sallitun ja kuukausi vielä kivien potkimista edessä. :(
Comment
-
Njoo.. Onhan sitä jo jotenki vähän odotellukin että koska napsahtaa sopivasti konstat vastaan. :)
Saapahan keskittyä rauhas oleelliseen näin jussina. :D
Voishan sitä lähteekin käymään alastarolla, mut en uskalla luvata. Siel ei näköjään ollu ku sunnuntain ajot..
Mutta 26-27.7 Kemora ja 28.7 botniarinki olis ainaki kalenterilla. Rankka viikonloppu luvassa. :)
Comment
-
Lasketaanko variaattorivetoisia moottoripyöriksi? Oli kolme vuotta sitten ihan pakasta vedetty Vespa GTS 300 ie, joka oli tosi kiva laite mutta ainahan sitä ison miehen kuskaamiseen enempi tehoa pitäisi olla. Ongelmana on, että ei nappaisi ajella noilla sohvaskoottereilla ja sporttisemman oloisiin ei ole isoja koneita laitettu. Onko muita vaihtoehtoja kuin Aprilia Mana ja Gilera GP? Joku Aprilia Scarabeo 500 on siinä ja siinä, aika vanha malli jo.
Comment
-
Jonkin aikaa on kuumotellut isomman matkapyörän hankinta. Pari viikkoa sitten tuli sopivasti vastaan vähän ajettu Honda ST 1100 Pan-European, joka piti välittömästi hankkia talouteen. Varsinainen raketti ei ole kyseessä, mutta matkaa tuolla sitten tekee vaikka täältä Lissaboniin samalla istumalla. Rautaperseessäkään ei tarvitsisi tankata kuin kerran, elleivät säännöt käytännössä pakottaisi.
Tuntuu olevan kiva peli ajella. Nettitarinat viittaavat laitteen olevan myös lähes CX:n veroinen ikiliikkuja. Vanha CX pitäisi varmaan hukata tuon tieltä, koska tallista loppuu tila, mutta sekin tekisi mieli kyllä säilyttää...
Comment
-
Mulla on viimeksi ollut prätkäkuume ~ 10 vuotta sitten. Silloin tauti alkoi ilmoitella ittestään aina keväällä ekan mopon tullessa vastaan. Kävin tänään viemässä ipanoita luokkakaverin synttäreille ja eikös siinä pihassa seissyt Ducati Monster 1100.
Olen varmaan joskus ääneenkin sanonut, että jos mulle joskus pyörä tulee, se on Ducati. On mennyt tämä loppu päivä tehokkaasti selaillessa ja tavatessa. Puhukaa joku mulle nyt järki taas päähän, kun noita pikku-Monstereita näyttäisi saavan ihan järjelliseen hintaankin. Cabriostakin kärsii enemmän.
Onhan ne ihan kamalan kalliita ja hankalia ylläpitää?
Mulle sopii varmaan parhaiten joku ketterä ja mutkateillä kiva vehje, joka ei kulje motarilla miljoonaa. ainakin pentuna päähän kasvoi kypärää suurempi reikä, kun sai jotain kaksipyöräistä alle. Mopoiän jälkeen en ole pärrällä ajanutkaan, eikä mulla ole sopivaa kirjainta kortissakaan. Ainakaan vielä..
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja arto s Näytä viesti
Mulle sopii varmaan parhaiten joku ketterä ja mutkateillä kiva vehje, joka ei kulje motarilla miljoonaa.
Edit: Ja tosiaan tuo vaade ketteräkin tulee täytettyä, titaanipönttöineen ( jälkiasennus) ja magnesium-poskineen (kone 4 mm. alempana kuin edellisessä mallissa) pyörä painaa alle 180 kiloa .... B-) . Nämä pyörät ovat n. 'muutaman' tonnin vehkeitä - eli rahasta ei pitäisi olla kiinni.
Jos olisin liikkeellä nyt laittaisin rahani oheiseen
http://www.nettimoto.com/aprilia/rsv/1501717
vaikka värimaailma ei itseäni hivelekään.
Tämä olisi hieno väri, ei Factory-pakettia.
http://www.nettimoto.com/aprilia/rsv/1475624
Kuullut maailmalta jopa 70 000 km. ajokilometreistä ilman venttiilien säätöä (tarkistukset n. 20 000 km välein, omani takasylinterin tarkistin pääsiäisenä - Rotax:ini välykset olivat precis suositusarvojen keskellä).Viimeksi muokannut tontsa; 25.6.2013, 17:11.
Comment
-
Pyörä pysyy mutta väri vaihtuu. Värihän on Audeista tuttu Teak brown metallic
Tuossa fiilistelykuva viime kesän loppupuolelta, kun vielä ehti ajelemaan. Toisaalta pyörä on tallissa huonojen teiden päässä ja keskisuomessahan tunnetusti pidetään tiet "hyvässä" kunnossa. Paljoa ei nappaa lähteä ajamaan kymmentä kilometriä hiekkatietä mihin on levitetty kauttaaltaan nyrkistä suurempaa mursketta, autollakin siinä ja siinä että voi ajaakaan.Viimeksi muokannut vV8m5; 15.5.2018, 11:30.
Comment
-
Menin tuossa kyselemään muilta tahoilta ja kaikki ovat aina olleet rakastuneita Monteriinsa. Vittu..
Itsellä oli ko. mopo aikaisemmin 650 versiona. Eikä jäänyt pahaa sanottavaa ko. mopedista. On hyvistä palikoista kasattu laite. Kone kestää isältä pojalle. Paukkuu ja jytisee. Kone käy sivistyneesti verrattuna Ducatiin. Koneseen, hallintalaitteisiin ja kulutusosiin löytyy Suzukin osaa joka kioskista. Erittäin mukava mutkateille, istuu kuin hanska käteen.
-Suzuki SV:n V2 ruisku kone
-MV Agustan runko
-USD keula
-Brembon jarrut edessä ja takana. Edessä tuplana.
-Ei tule joka kulmassa vastaan.
-Edukas hankkia, pitää ja huoltaa
-Myös tuninki osaa löytyy kohtuu hyvin. BellyPan, kilpitelinettä, LSL:n etuvaloa...
Cagiva Raptor
Miinuksena ehkä tiukka ajoasento jalkatappien ollessa korkealla, eli polvikulma hiukan jyrkkä.Viimeksi muokannut Patasuvanto; 25.6.2013, 15:56.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja vV8m5 Näytä viestiJapilla on upea gixxeri!!
Tuossa fiilistelykuva viime kesän loppupuolelta, kun vielä ehti ajelemaan. Työn perkele sotkee harrastukset sun muun. Toisaalta pyörä on tallissa huonojen teiden päässä ja keskisuomessahan tunnetusti pidetään tiet "hyvässä" kunnossa. Paljoa ei nappaa lähteä ajamaan kymmentä kilometriä hiekkatietä mihin on levitetty kauttaaltaan nyrkistä suurempaa mursketta, autollakin siinä ja siinä että voi ajaakaan. Notta v*ttu mä sanon >:(
Comment
-
Ja tuossahan näyttäisi olevan helmiäiskiiltoa seassa? Hyvältä näyttää eikä pintaa osaa kuvan perusteella sanoa itse pihassa maalatuksi. Onko kuvan pyörä siis tuo profiilin -98 750? Pyrstö ja katteet perässä näyttäisivät olevan k5-> ja onko muitakin katteita päivitetty?
Tuo oma pyörä on alkuperäinen vuoden 2000 mestaruuspyörän replica, väritykseltään vain tosin. Iskareiden säädöissä taitaa lisäksi olla eroa tavalliseen saman vuotiseen. Värinä siis Telefonica Candy Grand Blue yc2 helmiäiskimalteella. Kaveri tosin tuhosi keulan katetta talvisäilytyspaikassa ja kompromissi ratkaisuna liimasin halkeamat ja lätkäisin numeron 23. korjausta peittämään. Siitä piti hieman jatkaa tuota kilpapyöräteemaa ja numerotarra löytyy myös tankista ja ympäri pyörää on lisäksi japanin kielisiä koukeroita. Kaikilla niillä on tarkoitus, lisäksi peileissä on vanhan BAR-Honda F1-tiimin innoittamat teippaukset.
Comment
-
Pyörä on juurikin tuo -98 ja takakate on itseasiassa -04 750. Tuossa audin värissä on kyllä monenlaista hilettä seassa ja väri vaihtuu hämärän melko mitäänsanomattomasta auringossa loistavaan aika rajusti. Nuo logot on kullanväristä helmiäistä tuon varsinaisen värin päällä jossa ripaus tuota pyörän väriä seassa.
Kuvassa näkyy tuo väri hileineen vähän paremmin. Toisessa kuvassa mallia maalausolosuhteista. Lakka tosin vedettiin päivänvalossa. Ja en siis itse maalannut vaan kaveri, vaikka joskus tullut itsekin maalailtua. Pokkarikameraräpsyjä.
Näyteikkunassahan tuota samaa väriä voi ihailla alkuperäisessä ympäristössään. http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...d.php?t=124802
Comment
-
Olen tässä yrittänyt laajentaa tuntemustani moottoripyöristä aina vain kuin ollut mahdollista, joku viikko sitten koeajoin Honda VFR X 1200 cc v-four (laskettu teho 170 hv:stä 125 hv:hen), tuohon koneeseen ei voi olla ( näin siistin väännökkään tehon fanin) 'rakastumatta', tuo lähes 300 kiloinen pystyhirvi kiihtyi tuolla pannulla todella hienosti, samaa v-four-tekniikan ylistystä jouduin harastamaan eilenkin kun sain kokeilla erään läheiseni Honda VFR 800 V-Tec ( 2002/ 25 tkm.) pyörää, sama raskaus ja painopisteen korkeus (vs. oma Aprilia) se vaivasi tuotakin pyörää mutta se kone ..... voi kun saisi sormia napsauttamalla siirrettyä tuon omaan runkooni. Vaikka japsit ovat vähän tasapaksuja niin kyllä Honda ainakin nuo moottorit osaa .....
Comment
-
... kyllä Honda ainakin nuo moottorit osaa .....
mm. kotarin 690 LC4:ssa ei edes venttiilin keinuvivuissa ole päittäisvälyksen säätöä, eikä shimmejä ole/saa varaosana. Joten se nyt vaan on semmoinen mitä tehtaalta sattuu tulemaan :-)
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja Patasuvanto Näytä viestikyllä monesti on tullut mieleen noita kotareita räplätessä, että voi kun saisi jonkun japsin, esim. hondan äänettomät moottorinäänet kotariin. Tuo itävallan ihme kuulostaa koneääniltään joskus jopa metonimyllyä :D
Käväsin tänään koklaamassa kahta bemmua, K 1200 Sport 2006 ekana, ulkonäkö viehätti mutta se ajo oli sitten jotain muuta :-/ , sitten ikoniksi päässyttä vm. 2010 1000 RR:ää, hieno ja kevyt vehjes, olisi se alusta voinnut olla hieman kovemmaksi säädetty ( nyt hieman epätarkka tuntumaltaan) mutta on siinä koneessa lyöntiä - vain ehkä 70% jäi multa käyttämättä B-) .
Taas oli mukava hypätä ( rouva tai herra, en ole päättänyt) 'Vakaan' (Stable) kyytiin, tuossa sana joka kuvaa eniten fiiliksiäni tuosta vanhasta Aprilia RSV 1000 Factory R 2004 pyörästäni ( aj. 24 tkm.).
Comment
-
Tässä kolmatta kesää nyt menty -98 vuoden Jammu R1:llä. Seuraavaksi pyöräksi pitäisi löytää joku sellainen, missä suorituskyky pysyisi suht hyvänä, mutta jolla voisi vetää matka-ajoa hiukan mukavammin. Vaihtoehtojahan on varmasti monia, jotka olisi hyviä välimalleja kyykyn ja matkapyörän väliltä.
Kertokaas mitä pyöriä tässä kannattaisi käydä koeajamassa, missä ajoasento ei olisi ihan niin raastava, kuin kyykyissä?
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja Maxpres Näytä viestiTässä kolmatta kesää nyt menty -98 vuoden Jammu R1:llä. Seuraavaksi pyöräksi pitäisi löytää joku sellainen, missä suorituskyky pysyisi suht hyvänä, mutta jolla voisi vetää matka-ajoa hiukan mukavammin. Vaihtoehtojahan on varmasti monia, jotka olisi hyviä välimalleja kyykyn ja matkapyörän väliltä.
Kertokaas mitä pyöriä tässä kannattaisi käydä koeajamassa, missä ajoasento ei olisi ihan niin raastava, kuin kyykyissä?
Comment
-
Maxpres: Hondan XX1100/Busa jne on pyöriä millä matka taittuu ja suorituskyky on enemmään kuin kohdallaan. Mutta kannattaa joskus käydä kokeilemassa myös nakupyörää pitkällä matkalla, eivät ole ollenkaan huonoja suomen nopeuksilla ja ajoasento, sekä ajaminen ylipäätään on älyttömästi rennonpaa ja hauskempaa, kuin kyykyillä tahi customilla päristely.
Tämä on nyt 6 kesä nakupyörällä putkeen ja nyt perjantaina toinen rautaperse ajo tulee suoritettua, eikä todellakaan ole tarvetta vaihdella nakupyörää pois. Tosin pyörän vaihto käyny mielessä enskesälle, samanlaiseen kuin prof. mutta vain isompaan, eli Triumph Speed Triple 1050.
Comment
-
Niin se vaan on EU päättänyt kaksipyöräisten katsastuspakosta: http://www.smoto.fi/?p=592
Mopoille ihan toivottavaa, mutta moottoripyörille mielestäni turhaa. Jos joku ei pidä vehkeitään kunnossa niin itse siitä saa maksaa kun kaatuu.
Comment
-
Myos minusta MP-katsastus on turha juttu.
Itse ajan Suzuki DR800:lla vm 97, eli iso tohtori. Uudesta lahtien olen sen omistanut. Aluksi tein maailmanreissun 97-99, 83tkm tuli mittariin. Nyt vasta 130tkm menossa rikki, Suomessa ei oo tullut paljoa ajeltua...
Eka harjoituspyora oli DR750 (ennen tuota reissua).Viimeksi muokannut Arto1234; 4.7.2013, 00:52.
Comment
-
Suomessa vielä tuo moottoripyörien ajokausi on tyyliin 3 kuukautta. Mahtaa tuo laki tuoda ruuhkaa kesäisin katsastusasemille. En nää tuossa laissa mitään järkeä. Eihän sitä muutenkaan kukaan täysijärkinen ihminen lähde esimerkiksi ajamaan prätkällä, jossa ei jarrut toimi.
Toinen asia mikä mietityttää on nämä kisapyörät. Monet kisapyörät esim. ktm 450 exc ovat papereissa jotakin 6kw ja maahantuoja jopa suosittelee ettei missään nimessä pyörää saa tyyliinsä käynnistää taikka huudattaa siten, että pyörässä on kuristukset paikoillaan.
Kolmas asia mikä myös mietityttää on, kun jossain vaiheessa taisi saada pyörään asentaa putkistoja ja niiden ei välttämättä edes tarvinnut täyttää meluvaatimuksia. Kunhan vain olivat e-hyväksyttyjä putkistoja, että sai noi muutoskatsatettua pyörään, niin mitenköhän nyt näiden uusien säädöksien jälkeen? Oma pyöräni on vm. -99 ja pyörässä on vanha leovincen slipari. Tosin e-hyväksytty, papereita ei ole putkistolle joten saakohan tuon edelleen pyörääni muutoskatsastettua?
Comment
-
-07 ja uudemmat pyörät vaatii E-hyväksynnän putkistolle. Vanhemmat eivät vaadi. Vanhemmissa voi olla mikä tahansa ränni kiinni kunhan se vain alittaa dB mittaukset. Sitä rajaa en nyt tähän hätään muista oliko -92 vai 95dB?
Eli saat muutoskatsastaa tuon sliparin kiinni -99 pyörään kunhan se alittaa dB rajan. Ja olisko tuommoisen sliparin muutoskatsastus jotain 16 - 25e luokkaa.
Ja nämä asiat kysytty leimakonttorilta.
Edit: Niin ja ajokausi ainakin meikäläisellä oli viimevuonna huhtikuun alusta joulukuuhun, joten tuleehan siinä jo 7kk ajoa :)
Edit2: Kaverini mm. muutoskatsasti -04 pyörään jotkut biltema/motonet pöntöt missä vielä luki "not for road use". Muttakun äänet ei ollu liian kovat niin ne riittää Suomessa.
Comment
Comment