Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

välijäähdyn korjaus

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • välijäähdyn korjaus

    joo elikkäs tuli tehtyy tossa omaan a3 1.8t painetesti, kun persdynossa tuntui vedot olevan hieman hukassa ja kiihdyttäessä kuului suhinaa konehuoneesta. Väli jäädytin oli halki saumasta! mitähän ainetta se on, että voiko sitä esim. hitsata? vai onko parempia/helpompia keinoja?

    mitenhän paljon tommonen vuoto vaikuttaa oikeasti tehoihin? painetestissä yli 0,3-0,4 paineet havisi aika nopeesti, eli aika paljon tuntui falskaavan!

  • #2
    Välijäähdytin on alumiinia, mutta päädyt voivat olla muovia. Voitko vähän tarkentaa tuota halkeaman sijaintia? Alumiinia voi kyllä hitsata, mutta välijäähdyttimen kennosto on melko ohutta tavaraa joten joissakin paikoissa hitsaaminen saattaa olla vaikeaa tai mahdotonta.

    Comment


    • #3
      halkeama on ilmeisesti jäähdyn päällä. en tiedä ihan tarkkaa kohtaa koska kaveri löysi sen vuodon kun minä työnsin painetta järjestelmään. mutta ilmeisesti metalliosassa, saumassa!

      Comment


        #4
        Itse kyllä korjasin Risan coolerin kaasupillillä ja sain jopa tinan tarttumaan kiilloitettuun alumiiniin. Ohennetulla epoksiliimalla varmistus. Puolitoista vuotta kestänyt hyvin.

        Tina ei suoranaisesti ole alumiinin korjaukseen hyvä ja se soveliain. Ei integroidu täysin, mutta tiukkaan se jää.

        Comment


        • #5
          kiitos vastauksista!

          osaisko joku vielä sanoo miten paljon tommosella vuodolla on/voi olla vaikutusta tehoihin? vai johtuuko se tehonpuute jostai muusta... "painepiikin" jaksaa kyllä nostaa 1,15bar asti, ennen yli 1,2...

          Comment


          • #6
            Eiköhän sieltä sen verran tavaraa livahda karkuun, että seokset on metsässä -> kulkupuoli kärsii. Lisäksi pitää aina ottaa huomioon persdynon kalibrointiaste, profiilin proomu tuntui ennen koneen purkua "laiskalta", vaikka ihan kiltisti sen 1,7bar ahtoikin ;)

            Comment

            Working...
            X