Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

2,7 biturbo N75

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Ei ole mukava lueskella, että meikäläisen kokeilut inspiroi turboja hajoittaa, no ehkä syytteitä ei ole tulossa. N75:den toiminnasta Mikko, Petri ja Mika sanoivat juuri sen mikä oma arvelunikin on. Bensan kulutus ei ole viikon aikana noussut kuin 0,1litraa, siis ei oikeastaan ollenkaan eli tältäkin puolen homma toimii. Huipputehoa kyseinen toimi ei tuo yhtään lisää siis ainoastaan paikaltaan lähdettäessä turbo on paremmin mukana eikä nykimistä muutenkaan ole niin paljon. N75-venttiiliä ei mielestäni kannata korvata mekaanisella venttiilillä, koska kyseinen venttiilihän juuri säätää Ecun välityksellä paineita oikein eli se voi nostaa paineita pienillä kierroksilla ja taas pudottaa suurilla kierroksilla( siis myös turbojen keston optimointia). Mekaanisella paine pysyy "siitinä", mutta siinä on aloitettava pienillä kierroksilla pienillä paineilla,muuten isoilla kierroksilla turbo hajoaa eli ei tehokkain versio, tästä jo laitoin linkin projektipuolella.

    Comment


    • #32
      Niin juuri, sinä paha hajoitit turboni, nyyh. =)
      Ei kyllä käynyt tuollainen mielessäkään, joten ei sinun tarvitse ottaa morkkiksia siitä;).
      Totta, eroa tuntui ehkä eniten siinä 2000-3000rpm, vaikea on sanoin kuvailla että miten, mutta parempi.

      Comment


      • #33
        Tosiaan jos esim N75 korvaa jollain muulla sähköisesti säädetyllä säätimellä, niin ahdot nousee selkeästi nopeammin eli N75 tasoittaa ahtojen nousua jonkin verran. Siitä seuraa sitten liuta erilaisia tarvittavia toimenpiteitä mutta ei niistä nyt sen enempää.

        Ja MAP:lla ei säädetä juurikaan, ainoastaan tarkkaillaan ylipaineita ja lyödään sitten se kirottu limpmode :) MAF on tärkeässä asemassa BiTurbossa.

        Comment


        • #34
          Miten me ymmärretään tämä MAP-asia niin eri lailla, tällä hetkellä taitaa olla koko muu jäsenkunta minua vastaan. Korjausoppaassa biturbossa ei puhuta mitään MAF:fista, jos turbon paineissa on vikaa, vaan yhtenä tekijänä testataan G31 (siis ei pelkästään ylipaineissa) ja taas vähän lisää englanniksi:
          http://s4wiki.com/wiki/Manifold_air_pressure
          Viimeksi muokannut vepek; 17.3.2008, 22:08.

          Comment


          • #35
            Luepas tuolta lisää tietoa: http://forums.audiworld.com/s4/msgs/2271731.phtml

            "The MAP sensor is not used in determining LOAD when the system is running Hot Film Meter (HFM) mode. In essence the MAP sensor is only a trigger to tell the ECU the pressure the engine is seeing. All injection calculations are based from the MAF. So at any given MAF flow/Rpm/Throttle Position we should be fueling correctly."

            Comment


            • #36
              Niin me luetaan samaa tekstiä, mutta ymmärretään se eri tavalla. Kyllä tossa mielestäni sanotaan, että MAP:pi kertoo ECU:lle paineen ja MAF:fi säätää ruiskutuksen. MAP:pi taas määrää N75- toiminnan. Kannattaa ottaa MAP:pi pois ja katsoa miten kone käy, on kokemusta, tehot on hukassa.

              Comment


                #37
                turbo sano poks
                Ilmoittele, jos haluat jatkaa vanhojen turbojen poksauttelua. Hyllyssä toimivat k03set ja hinnasta päästäneen sopimukseen (ei nyt ihan toimituskuluilla lähde mutta melkein).

                Comment


                • #38
                  --------------------------------------------------------------------------------
                  Niin me luetaan samaa tekstiä, mutta ymmärretään se eri tavalla. Kyllä tossa mielestäni sanotaan, että MAP:pi kertoo ECU:lle paineen ja MAF:fi säätää ruiskutuksen. MAP:pi taas määrää N75- toiminnan. Kannattaa ottaa MAP:pi pois ja katsoa miten kone käy, on kokemusta, tehot on hukassa.
                  Heh, menee luetun ymmärtämiseksi ;) Kyllä siinä mielestäni selkeästi sanotaan, ettei MAP tee muuta kuin valvoo painetta ja limppaa jos menee yli.

                  On myös joissain BiTurboissa maailmalla MAP on huijattu näkemään 0,8-0,9 bar max mutta silti oikeasti ahdetaan 1,6-1.8 bar. Näin ei mene limpmodeen, kun MAP näkee haluamansa mutta kaikki säädöt pysyy perässä MAF:n ollessa tärkeä linkki BiTurbossa :)

                  Edit: Jos MAP:n ottaa pois, niin menee heti limpmodeen, joten ei ihme ettei toimi. MAP myös lukee osakaasulla paineita, jotka pitää pysyä halutussa haarukassa, joten ei toimi millään viallisella MAP:lla saati ilman sitä.

                  Comment


                  • #39
                    Jatkan vielä vähän offtopiiccia, mulla on pv yksi ehjä ahdin vielä tallessa, luulen että sillä pärjään. Jos ostamaan joudun niin saatan laittaa auton pukeille ja odottaa että saan jotain muuta sinne, ja muutenkin vehjes timmiin kesäksi.

                    Comment


                    • #40
                      Biturbossa mappia käytetään siihen, että moottorin ohjaus tietää ahtopaineen ja voi täten säätää sitä haluamakseen. Kaiken moottorisäädön A&O on kuitenkin ilmamäärä ja se lukema saadaan suhteellisen hyvin mitattuna MAF:lta (eikä laskennallista paineesta, kierrosluvusta ja lämpötilasta). Oikeastaan näissähän homma menee niin, että kaasupolkimella tilataan vääntöä ja moottorinohjaus pyrkii antamaan halutun väännön ~ ilmamäärän avaamalla kaasuläppää ja ahtamalla sopivasti. Ahtopaine on vain yksi parametri, jolla pyritään pääsemään haluttuun ilmamäärään. MAPin signaali on siis ECU:lle vain tiedoksi, että ahtopaine on todella saatu sinne mitä ECU haluaa saadakseen aikaiseksi halutun ilmamäärän.

                      Totta kai moottori muuttuu puhdittomaksi jos MAP on rikki. Mikäli moottorinohjaus saa epäilyttävää ahtopainesignaalia, niin paikkojen rikkoutumisen ehkäisemiseksi ahtopainetta ei voida ohjata N75:lla ollenkaan, sillä muuten saatetaan yliahtaa. Tällöin siirrytään pelkkään jousikuormaan ja sillä 0,3bar ahdolla auto ei kulje mihinkään. Tosin limb mode taitaa vaikuttaa muutenkin. MAFin poistaminen pelistä taas ei ole ihan niin kriittistä, sillä auton peruskartat ja lamba pystyvät pitämään auton menossa ilman pelkoa samantien hajoamista, moottori kuitenkin toimii tämän jälkeen ihan toisin kuin tarkoitettu.

                      Comment


                      • #41
                        Ilman maffia toimii ihan ok tavallisessa ajossa, vääntöä alhaalla ainakin on selvästi vähemmän, ja muutenkin sen huomaa vaihteita vaihtaessa. Tyhjäkäynti ja käynti muutenkin on ihan hyvä.
                        Maffin olemisella poissa käytöstä on suurinpiirtein sama vaikutus kuin lämpöanturin virhenäyttämällä eculle, samantyylinen siis oman kokemuksen perusteella.

                        Nyt kun tässä puidaan kaikkea asiaa muutenkin, miten nopeusmittarin toimimattomuus vaikuttaa koneen toimintaan sillä tavoin että kierrokset putoaa hyvin nopeasti alas kytkintä painaessa (hyvä asia), ja muutenkin koneen käytös muuttuu hieman.
                        Vaikuttaako nopeustieto koneen säätöihin, vai saattaako sieltä pimahtaa jotain muuta samalla kuin se nopeustieto? Muita vikakoodeja ei tässä tapauksessa tule kuin nopeustieto.

                        Comment


                          #42
                          vaikuttaa koneen toimintaan
                          Olisko kyseessä ajotilannefunktio (jokin maininta löytyy tuosta aiemmin mainitusta SSPstä).

                          Comment


                          • #43
                            Moottorinohjaus laskee rundit hitaammin auton liikkuessa, että pykälät menisivät paremmin pesään.

                            Comment


                            • #44
                              Minulla ne laskee aivan liian hitaasti, normaalia hitaammin. Tosin mittarin ollessa pois pelistä ne laskee ehkä liian nopeasti, ja sitten se syökseminen kaasunhölläyksen jälkeen on jotain kovin ärsyttävää. Sitä ei tee silloin kun se mittari ei toimi.
                              Vikaavikaavikaalisääuuttavikaa. En ikuna oisi uskonut minkälainen kiusa tuo voisi olla.

                              Comment


                              • #45
                                No niin, nyt on otettu letku irti N75 ja tulpattu huohottimeen menevä letku.

                                Täytyy kyllä myöntää, että paremmin se vetää!
                                Ahdot nousivat minulla 0.1bar lisää entiseen nähden, nyt ne on mittarin mukaan 0.8-0.9bar.

                                Comment

                                Working...
                                X