Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

SKolmoseen Vauhtia

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    SKolmoseen Vauhtia

    Tällä hetkellä ajan vakiolla 210 heppaisella S3:lla. Kunhan lumet sulavat on tarkoitus lisätä autoon jokunen hevonen. Mielestäni olisin (hetken) tyytyväinen jos autossa olisi n. 300 hv. Chippauksella autoon saa lisää paperilla n. 50hv. Olen tutustunut muutamien virittämöjen listoihin siitä mitä pitää vaihtaa jos haluaa ~300 hummaa pellin alle. Hinnat ovat mielestäni kuitenkin huimia siihen nähden mitä saa. Esimerkiksi Lehtonen Mtorsportilla 326 kaakkia saa hintaan 12490?. Toki kaverit ovat ammattitaitoisia ja varmasti joka euron arvoisia mutta kun en ajatellut operaatioon laittaa 5000? enempää.
    Onko lukijoilla ajatusta miten ja ennenkaikkea missä pääsisin tavoitteeseeni summalla minkä aion panostaa? Uusi ohjelmisto, pakoputki ja pakosarja pitää varmaankin vaihtaa ennenkuin kissa kerkeää naukaista. Mikäli yritän sinnitellä nykyisellä turbolla niin mitkä vuoret pitää siirtää että auto murahtaa haluamallani tavalla?
    Olen selannut webbiä liittyen voimansiirron kestävyyteen ja ilmeisesti sillä puolella noilla heposilla ja 100-150:n nyyttonin lisäyksellä ei pitäisi olla ongelmia????Esim. Dahlback Racingin hemmot suosittelevat haldexiin muutoksia kun heposia on 340 tai enemmän.
    Olen luonnollisesti kiitollinen vastauksista. Onneksi on jokunen kuukausi aikaa pähkäillä ja hankkia tietoa asiasta. 12500 on mielestäni aivan hurja summa tällaisesta virityksestä. Mielummin käyn ostamassa kesäksi moottoripyörän 10keurolla ja lopuilla vakuutuksia.

  • #2
    Ensimmäiseksi tulee mieleen APR stage3:
    http://www.goapr.com/Audi/products/stage3_trans.html

    Noitahan maassamme myy pro-mo:
    http://pro-mo.info

    Itse voisin tuohon järkevästi toimittaa BN-Pipesin putkiston ja mahdollisesti myös down-pipen (ilman kattia).

    Comment


    • #3
      Eivät toimita down-pipea mutta cat-back putkiston saan järjestettyä: 875 ? + rahti 50-100 ?.

      Comment


      • #4
        Isälläni on S3, mihin on laitettu se MTM 265 hv paketti. Hänkin olisi halunnut noin 300 kaakkia, mutta tällainen viritys on järjetön S3:ssa. Juttelin MTM:n Peter Linkin (herr EPROM-guru) kanssa asiasta viime keväänä, kun se oli täällä LMS:llä. Järjettömyys tulee siitä, että vakioturbon potentiaali loppuu noissa 265 hv tehoissa. Eli suurempaa tehoa haettaessa on vaihdettava sitten isompi turbo -ja samalla rakennettava erillinen wastegate, vakiossa kun on se sisäinen läppäsysteemi, eikä sellaista "isoturoa" taida olla. Tästä johtuen tarvitaan vielä erilainen downpipe, joka tarkoittaa käytännössä koko pakoputkiston muutosta. Sitten kun se isompi ahdin tungetaan sinne ahtaaseen koneen takaosan koloon, pitää vissiin vaihtaa koneen tukityyny malliin "lähes kiinteä" -eli kone alkaa vähän tuntua korissa.

        Eli käytännössä 300 hv voidaan saavuttaa vain sen 326/340 hv paketin ohjelmoinnilla, kuristamalla tehoa pois -eli sama viive ja hinta, mutta vähemmän tehoa. Järkevyyttä voi kukin kohdallaan arvioida, eihän siinä mitään älyä ole. 340 hv S3:n kyydissä olen ollut, ja se lähtee vetämään kunnon turbokoneen tavoin vasta alta 4000 rpm, josta menee kyllä mallikkaasti koko matkan 7000:n. Moottorin luonne siis muuttuu huomattavasti. Isäukkokin on sellaista tyypittänyt, ja sen jälkeen ei halunnut muuttaa 265 hv:sta mihinkään.

        Tuolla 265-satsilla alavääntö on murhaava, vetää n 2000-4000 alueella todella kivasti. Vertailuna 5-turbomiehille, rampilta tultaessa S3:lla voi ja pitää olla 1-2 vaihdetta isompi pykälä pesässä kuin RS:ssä, ja poistuminen tapahtuu alkuun ravakammin. Todella mukava ominaisuus arkiajossa, ei tarvitse vinguttaa.

        Yläkierroksilla S3 toki puutuu hieman 265 satsillakin, ei tietenkään yhtä nuhainen ole kuin vakiona. Isommalle voi vaihtaa kohta 5000-5500 rpm kohdalla, pääsee taas vääntöalueelle. Summa summarum, bn-pipesin putki ja sopiva lastu siihen päälle, esim se MTM:n 265, paras tulos tietty jos se ajetaan autoon herr gurun toimesta. Johan riittää arkiliikuntaan, ero vakioon kuitenkin huomattava, kustannustehokaskin vielä.

        Comment


          #5
          Fiksuinta on siis jättää unelmointi nuoremmille ja lähestyä viritysasiaa järkevästi. Auto on jokapäiväisessä käytössä elikä on tärkeää että ajettavuus on hyvä. Taidan siis tyytyä lastun ohjelmointiin ja putkeen. Kannattaako samalla päivittää turbon putkisto Samcon tuotteisiin? Myyjät kehuvat kovasti Samcon tuotteiden tarpeellisuutta mutta miten lie asia tosielämässä? Samaan syssyyn tuli mieleen Forgen paipässi venttiili. Hyötyä vai ei? Vaihdoin männä kesänä oman bypassin uuteen alkuperäiseen kun vanha falskasi. Myyjä lupasi osalle pari vuotta takuuta että taidan katsella tuota vielä hetken paitsi jos Forgesta saatava hyöty on huomattava.

          JPeltopuron mainitsema "murhaava alavääntö" kuulostaa kyllä tavoittelemisen arvoiselta asialta;). Onko jotain muita osia mitä samalla kannattaa vaihtaa moottoripuolelle kun leikkiin ryhdytään? On tietenkin asia erikseen ottaa lieskat kylkeen, valojen luomet, tripla-pakoputkenpää, sarvis-pulkka väärinperin konepeltiin pop-niiteillä jne.....Ulkonäkötuuninkit on jo tilattu Teukan Tuunaamo Ky:stä. Tahi sitten ei.

          Hienoa kirjoittaa tänne ja keskustella itseään vaivaavista asioista asiantuntijoiden kanssa.

          Comment


          • #6
            Hienoa saada mukaan lisää ihmisiä jotka ovat kiinnostuneita asiallisesta ajatustenvaihdosta!


            Itse veikkaan että noiden samcon tuotteiden erinomaisuus tulee kunnolla esille vasta suuremmilla viritysasteilla ja pidemmällä aikavälillä (kumin kuoleentuessa).

            Forge by-pass on mielestäni oleellisesti vakiota parempi vain kestävyydessä ja siinä ettei siitä irtoa sisuskaluja turbon syövereihin. Lisäksi saattaa reagoida vakiota vähän nopeammin.

            Comment


            • #7
              Taitaa olla tuttua tekstiä teille, mutta laitan kuitenkin (testi Forge vs. 710A vs. 710N):

              http://www.s4biturbo.com/art-dvtests.shtml

              Onko kellään kokemuksia, miten tuo 225hp TT:n by-pässi (710N) pelittää 150hp koneissa -- onkohan kestävyydessä oleellisia eroja alkuperäiseen verrattuna, tai ylipäätään mitään järkeä alkuperäiseen verrattuna? Ja mitähän tuollainen kustantaisi?

              Comment


              • #8
                Murhaava on tietty suhteellinen käsite. Kyllä se alavääntö ainakin RS2:n murhaa, ja vetää vertoja TDI-autoille. Yläkierroksilla tietty RS taas murhaa sen S3:sen, ja S3 taas TDI:t mennen tullen.

                Comment


                • #9
                  myyntipalstalla kaupattiin vulva r60:n ahdinta, jolle luvatiin 300hp+

                  ahtimessa oli integroitu hukkis, joten se voisi mennä tommoseen
                  vajaapytty S3:een ainakin pienellä virillä.
                  sw muodostunee haasteeksi ilman herr MTM:n apua.

                  Comment


                  • #10
                    Niin, suututan taas kaikki ja kerron oman mielipiteen..

                    Ahdin Mitsun ahdin mikä on käytössä 250hp volvoissa tehtaalta, se on kovasti kiertävää
                    designia eikä 70-luvun kkk juttuja. SIS hukkaportin

                    pakosarja - joltain pajalta tai orkkikseen laippa että saa ahtimen jaon kohdalleen.

                    Tarkistus että suuttimet riittää, jollei isommat tilalle.

                    Auto jyväskylään ja desing lastu autoosi.

                    hinta:
                    500-700e
                    20e-1000e
                    0-500e
                    ~1000e

                    Ja jääkin rahaa ehdomasti vaihdtoon menivillä muovi bybasseihin ja vaikka niihin samcoihin.

                    Elkää suuttuko, mut näin mä tekisin.

                    Comment


                    • #11
                      Kuka Jyväskylässä tekee sähkökaasullisiin Motroniceihin ohjelmia?

                      Comment


                      • #12
                        Eikö Turbotec/Alt Control/Karala tee ?

                        Onko kellään kokemuksia, miten tuo 225hp TT:n by-pässi (710N) pelittää 150hp koneissa --
                        Mulla on ollu reippaat pari vuotta kiinni, hyvin kestänyt pienen ahtimen pieniä paineita (n. 1.1).
                        "Muovipaska" joita tosin saa liki ripakopallisen yhden Forgen hinnalla ...

                        Comment


                        • #13
                          Karala ei toistaiseksi ainakaan ole suostunut kaasuvaijeritonta 1.8T:tä ottamaan säädettäväksi. S3:t ovat kaikki sellaisia. Päivän tilannetta en ole tarkistanut, näin oli asia kaksi kuukautta sitten. Työkalut varmaan löytyvät, mutta "yli 2000" kartasta ne oikeat ovat varmaan aika hankalat paikallistaa...

                          APR stg3 S3:een on tulossa kesällä, tuottaa +350hv.

                          Hukkaportillisia moderneja ahtimia tuohon +300hv luokkaan on ainakin garretin BB-sarjassa ( kuten stg3:ssa käytetty GT25bb) ja AnLen mainitsemalla Mitsulla (evojen, äRrävolvojen ahtimet).

                          Uusien föönien etuna verrattuna museoikäisiin vitoskoneiden ahtimiin on kovasti pienempi koko tuoton kärsimättä. Tämä on tärkeä seikka, kun koettaa sovitella ahdita 1.8T:n taakse. Mm. RS2-K24 sopii neloskorigolfiin tasan yhdessä asennossa, silloinkin vaatii pientä väkivaltaa. 5mm suurempi kompressorikotelo, ja ahdin jäi yläkautta paikoilleen pujottamatta. Koneen taakse kyllä sopii vaikka HX, mutta venttiilikopan ja lämmityslaitteen kaukalon välistä vastaavasti sitten ei kyllä kovinkaan kaksinen murikka tipahda.

                          Sanoisinko että moottorin luonne on sitten makuasia. Murhaavan alaväännön mukana tulee aina murhaava puutuminen kierrosalueen yläpäässä. Kuka tykkää mistäkin, mutta ihan oma mielipiteeni on, että autossa on vaihdekeppi siksi, että pidetään pelit alueella. Kuten sanoin, makuasia.

                          265hv softaa kannattaa S3:ssa mainittujen pikkuherkuttelujen lisäksi auttaa pakosarjan porttauksella. Ero tulee nimenomaan sinne puuromaiseen yläpäähän. S3:n pakosarjahan on siis sitten -mikäli mahdollista, vielä huonompi kuin 150/164/180hv 1.8T:n vastaava. Myös pakopesää voisi hieman herkistellä.

                          Comment


                            #14
                            Onko sulla Karalan yhteystietoja? Se teki mulle -90 luvun lopulla chippauksen BMW:n vapaastihengittävään ja olihan laatuduunia. Naapurista löytyy vielä pakoputkipaja joka veti alle käsintehdyn rosteriputken sika hyvällä hinnalla - oisko ollu Peurakoski tai joku vastaava!!

                            Eli heitätkö yhteystiedot Mikalle?

                            Comment


                            • #15
                              http://www.turbotec.com/



                              Osoite:

                              ALT CONTROL OY
                              Sepänpolku 5
                              41310 Leppävesi

                              Puh: 014-282 171
                              Fax: 014-282 172


                              Mika Karala
                              Puh: 040 564 7607
                              E-mail: autos@iwn.fi
                              Ohjelmointi
                              Säädöt
                              Tuotekehitys

                              Comment


                                #16
                                Tutkiskelin Samcon letkujen tarpeellisuutta tehonlisäyksen yhteydessä. Forgemotorsportin sivuilta löytyi Samcoa tukevaa tekstiä. Voi kuitenkin olla oma ammu ojassa Forgen kavereilla....
                                Laitan linkin kuitenkin.
                                http://www.forgemotorsport.co.uk/tt_hose.html

                                Comment


                                • #17
                                  Varsin osuva allekirjoitus tuon postaajalla:

                                  **On the eight day God raised BOOST**

                                  Comment


                                    #18
                                    nyt löytyi todella kiinnostava aihe kerrankin... itsellä perus 1.8T, joka on abt:n lastuttama, lisäksi siinä on catback putkisto, tarkoituksena keväällä hankkia myös uusi downpipe. onko muita joilla downpipe tulossa ostoon, niin vois etsiä halvimman paikan ja ottaa kimppatilauksen. mielessä käynyt myös lisätehon hankinta, mutta miten se onnistuu kun autossa on jo kiinni abt:n lastu? vakioturbolla ei taida päästä ihan 250+ tehoihin, pelkän ohjelman ja putken avulla?

                                    Comment


                                    • #19
                                      Mulla ois kans tarkotus hankkia downpipe ja kisakatti tos keväällä, et olisin kyllä kiinnostunu kimppatilauksesta. Itellä aika samanlainen kokoonpano ku sulla jusux, eli abt-lastu ja catback putkisto ja tavoitteena olis joskus päästä tonne +250 tehoihin, mut se taitaa sit vaatia tosiaan turbon ja pakosarjan vaihdon ja sit uudestaan lastutuksen.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Down pipen pystyisin toimittamaan BN-pipesin valikoimista (ilman kattia, palasina) 250 ? + rahti.
                                        Jos kiinnostaa niin ottakaa yhteyttä: teppo.kalske(ät)iki.fi

                                        Comment


                                        • #21
                                          Teppo, löytyykö S3:seen hintaa tuosta putkesta + downpipestä?

                                          Comment


                                          • #22
                                            Eivät toimita down-pipea mutta cat-back putkiston saan järjestettyä: 875 ? + rahti 50-100 ?.
                                            Näin vastasin kysymykseen tuolla ylempänä.

                                            Comment


                                            • #23
                                              Kappas vaan. Luin koko threadin läpi - näin luulin. Nöyrät anteeksipyynnöt ja kunnon kiitokset tiedosta!

                                              Comment


                                              • #24
                                                You're wellcome, No harm done.

                                                Comment


                                                • #25
                                                  +250 hv jää saavuttamatta K03:lla.

                                                  Jopa K04:llä tekee tiukkaa.

                                                  http://www.goapr.com/VW/products/tvk04.html

                                                  Linkissä mainittu K04 kit maksaa meillä 2100eur.

                                                  S3 satsi pystyy sitten jo tuottamaan +250hv, mutta hintalapussa vaihtuu lukemat melko lailla.

                                                  Lienee APR stg3:n kanssa samaa hintaluokkaa, jos uusista osista kasaa...

                                                  edit: Lastu ei ole este jatkoviritykselle, uusi softa/chippifirma korvaa (tässä tapauksessa) ABT-lastun omallaan.

                                                  Comment


                                                    #26
                                                    Tilattuna ovat seuraavanlaiset tavarat:

                                                    Milltekin takapönttö
                                                    Pro-Mon tekemä väliputki ja äänäri
                                                    APR:n lastu ja muistipaikka vakiosoftalle
                                                    Turbon ja pakosarjan porttaus
                                                    Apexin EGT-mittari ja controlleri
                                                    Forgen 007P dumb valve

                                                    Näillä osilla vakioturbosta saa ilmeisesti kaiken irti mitä otettavissa on. Autoani ei saa lastutettua suoraan sarjaportin kautta. Pitää mennä ecu-boksille ja heittää sinne lattakaapelia jne. Harmi koska portin kautta ohjelmoituna hintaa olisi ollut n. 100? vähemmän.
                                                    Ahtopainemittarin jätän pois tässä vaiheessa. Olen antanut itseni ymmärtää että auton oma elektroniikka pitää huolen siitä ettei vahinkoa tuolla puolella pääse käymään. Apexin controlleri on siitä mukava vekotin että siihen saa liitettyä mittareita myöhemminkin. Autometerin mittarit eivät kuulemma riitä turboautojen lämpötilojen mittaamiseen.
                                                    Pro-Mon Jyrki oli sitä mieltä että dumb valve kannattaa vaihtaa koska on kuulemma ollut tapauksia missä vakiona oleva venttiili ei ole kestänyt kuormitusta.
                                                    Kunhan kamat ovat autossa kiinni niin pitänee käydä se penkissä jarruttamassa. Onko tietoa missä on lähin penkki nelivetoisille? Subaruclubin kaverit puhuivat muistaakseni Lappeenrannassa olevasta hyvin nykyaikaisesta dynosta. Onko tarkempaa tietoa?

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Hyvä nelipyörädyno löytyy Helsingin keskustasta, Ammattikorkeakoulun autopuolelta, kulkee myös nimellä Test-center Tiililä. Itse kävin siellä penkittämässä auton ja hyvät paikat siellä on. Omat arvot vaan jäi aika vaatimattomiksi kun silloin oli orkkis dumppi + moottorin lämpötilaanturi p*skana... nyt on jo ihan eri meininki istumalihasdynossa.

                                                      Comment


                                                        #28
                                                        Helsingin keskustasta. Riittävän läheltä;). Miten paljon kukkaro keveni kun asioit Tiililässä?

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          öööh... tais olla 80 egee, ei ainakaan paljon heitä. Tuli mieleen että ST-Motorsilla on kans 4-pyörädyno, eiks ne majaile tuolla Juvanmalmilla?

                                                          En tiedä saiskohan alennusta jospa veisi kaks kolmosta yhtäaikaan... mulla on kyllä kiihtyvyysmittari jolla saa aika hyvät käyrät pyöristä kunhan tietää auton tarkan painon, enivei harkinnassa tuo penkitys kunhan kesägummit on taas alla.

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Subaruclubin kaverit puhuivat muistaakseni Lappeenrannassa olevasta hyvin nykyaikaisesta dynosta. Onko tarkempaa tietoa?
                                                            http://www.amworks.com/fin/index.htm

                                                            Laatupaja. Tuo Martikainen on jonkinmoisen gurun maineessa, ainakin jonot ovat hirmu pitkät. Tekee rosteriputket, coolerit, by-passit yms.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X