Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

urS4 boksi

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • urS4 boksi

    elikkä audismin pauloihin täälläkin jouduttu..
    missäs vm 93 ässän aivoboksi sijaitsee??takapenkin alla joku boksi mut siihen ei mee mitään alipaine-paine letkua??

    itsellä myös hieman ahtoja hukassa.ulkopuolisen mittarin mukaan ahtaa parhaillaan n0.65bar..ykkösellä ei ahdot juurikaan nouse.n 75 putsattu ja pässi vaihdettu 710n malliin.huomenna ois tarkotus luettaa vikakoodit ja viikonloppuna pitää painetestiä kokeilla,jos siellä vaikka joku letku on periks antanu..

  • #2
    Vänkärin jalkatilasta löytyy penkin edestä.

    Täältä ohjeet:
    http://www.audiclub.fi/audifinns/viewtopic.php?t=17517

    Comment


    • #3
      kiitokset nopeasta toiminnasta!!

      Comment


      • #4
        Paljonkohan se mittariston ahtomittari näyttää? Ei kovin harvinainen vika että boksille menevä letku irti ja mittaristo näyttää täten 1bar abs jatkuvasti.

        Ahtovuodot tottakai tarkastukseen. MAF:n tilalle tulppa rengasventtiilillä ja 0.5bar putkistoon.

        Comment


        • #5
          ajotietokoneen mittari kyllä näyttää parhaillaan 1.7.laitoin vaan ulkopuolisen mittarin että saa varmistettua nuo vajaat ahdot.

          viikonloppuna oli tarkotus tehä se vuoto testi,samalla katsella tulpan montut ja tulpan johdot.
          toivottavasti jotain löytyy..

          Comment


          • #6
            joo,ahtovuototesti tehty ja tiiviiltä kuulosti.nyt lisänä ilmennyt sellaista vikaa että isommilla vaihteila polettaesa kun ahdot rupeaa olemaan 0.5bar niin kone rupeaa täristämään,aivan kuin pyttyjä tippuisi pelistä poies..samoin paikallaan ollessa laittaa ilmastoinnin päälle niin rupeaa täristämään.tulpan montut oli kuivat ja tulpan johtoja mittailin niin lukemat näytti ihan hyviltä.huomenna tulpat vaihtoon,katotaan häviääkö vika.mites tuo sytkän vahvistin,voiko olla siinä vikkaa??missä hän sijaitsee??

            Comment


            • #7
              Vahvistimet sijaitsevat tulipellissä ja kyllä niitä taitaa hajota aina silloin tällöin. Jääkös tuosta oireilusta minkään laisia vikakoodeja?

              Comment


              • #8
                eipä paikallisen pajan kone saanut yhteyttä autoon,eli ei tietoa vikakoodeista.oisin kyllä mielelläni kattonu et onko siellä mitä koodeja.voiko niitä vahvistimia testata millään,vai onko uudella kokeiltava(kalliita kokeiluita varmaan).

                Comment


                • #9
                  tuolta löytyy jotain ohjeita, saattaa jelpata: http://www.sjmautotechnik.com/troubl...4_Ignition.htm

                  Comment


                  • #10
                    Itsellä ratkesi sytkävahvari ongelmat näin

                    Comment


                    • #11
                      joo,eli tulpat vaihdoin,toimi noin 10 min hyvin.sitten alkoi jotain pyttyä tiputtaa pelistä pois ihan pintakaasulla ajaessa.kokeilin tyhjäkäynnillä irroitella eri suuttimien piuhoja ja 2 pytyn piuhan irroituksella käynti ääni ei juurikaan muuttunut.muissa sylintereissä kyllä huomasi selkeän eron.otin sitten puolahässäkän ylös ja huomasin siinä kakkosen tulpan johdossa sellaisen valkean kohdan,josta oli läpi kipuna karkaillut!tarkemmin mulkaistuani siinähän oli sellainen halkeama kumissa.eli toivottavasti siinä vika!!ihmetyttää vain se kun toimi tulppien vaihdon jälkeen sen 10min???no,huomenna hartikaisen marmorille noita m50 koneen johtoja vertailemaan.maksavat kuulemma luokkaa12e kpl..onko kellään nyt varmaa tietoa niistä oomi määristä??ainakin kuvan perusteella pituus ja paksuus täsmää.kysyin muuten laakkosen hinnan audin omille tulpanhatuille niin ei ollut kuin 94 eskoa..elämä on..

                      Comment


                      • #12
                        TI-tarvikkeesta pääkaupunkiseudulta ihmiset noita on ostelleet 80e/sarja. Kuulemma lähettävätkin.

                        Comment


                        • #13
                          Asiasta vähän poiketen, vaihdoin boxin missä on lastu ja ainoa mikä toimii ajotietokoneessa on "ahtopainemittari", onko tuo normaalia lastutetussa autossa ja onko tuohon korjaus keinoa?

                          Onhan se tietty huvittavan näköistä ku bensan merkkivalo palaa ja ajotietokoneen mukaan pääsee 2000 km :)

                          Comment


                          • #14
                            Ei ole normaalia. Lastutetussa pitäisi toimia ajotietokone samalla tavalla mitä vakiossa. Toimiko se tietsikka kunnolla vakiopoksilla?

                            Comment


                            • #15
                              Asiasta vähän poiketen, vaihdoin boxin missä on lastu ja ainoa mikä toimii ajotietokoneessa on "ahtopainemittari", onko tuo normaalia lastutetussa autossa ja onko tuohon korjaus keinoa?
                              Ihan mielenkiinnosta. Onko tuo vaihdettu boxi automaatista?

                              Comment


                              • #16
                                Toimiko se tietsikka kunnolla vakiopoksilla?
                                Kyllä toimi

                                Onko tuo vaihdettu boxi automaatista
                                Ei pitäs olla tai mistä sen sitte tietää..myyjällä on ainakin samanmoinen S4 manuaalilla.

                                Comment


                                • #17
                                  Laita vaikka boksin osanumero tänne, niin voidaan arvuutella mistä laitteesta se on peräisin.

                                  Comment


                                  • #18
                                    jepjep.nyt myllyssä bemarin m-50 koneen tulpan johdot,auto toimii niinkuin pitääkin!!ainut ero mielestäni audin tulpan johtoihin nähden on että vastus on 2 oomia.ei vaikuta toimintaan.ja hintaa oli 10 eskoa kipale...suosittelen.

                                    Comment


                                    • #19
                                      eikös orkkiksessa (tulppahupussa) ollut kilojen luokkaa olevat vastukset ? En nyt muista lukuja, mutta mielikuva noin ?

                                      Comment


                                      • #20
                                        5000 ohmia pitäis manuaalin mukaan hupussa olla vastusta kunnossa ollessaan.

                                        Comment

                                        Working...
                                        X