Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B6 -01 Sähköongelma

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A4 B6 -01 Sähköongelma

    Nonnii, eli audissa yllättäen jotain vikaa ja sen selvittämiseen kaipaisin hieman apua.

    Vika alkoi kytkinpolkimen työsylinterin vaihdon jälkeen, kun jouduin kojelaudan alla räpeltämään uutta kiinni. Ensimmäinen oire oli, että radio ei käynnistynyt ja ilmastoinnin napien valot jäivät päälle, sitten mittaristo ei käynnistynyt auton mukana ja auto sammui sekunnin kuluttua käynnistyksestä. Sain auton liikkeelle ja sammutin tankkauksen ajaksi.

    Käynnistäessäni autoa tankkauksen jälkeen akku loppui. Uuden akun ostettuani ja asennettuani auto lähti käyntiin. Määränpäähän ajettuani vika ilmeni jälleen ja kuuluin että autossa voi olla kosteutta sähkölaitteissa. Laitoin sisätilalämmittimen puoleksi vuorokaudeksi huutamaan täysillä ja autohan lähti käymään ja mittari toimii, ainakin osittain. Tämän hetkisiä vikoja: Radio ei toimi, Vilkut ei toimi, Vakkari ei toimi, abs ei toimi, Lasinpyyhkijät ei toimi, Sähköikkunat ei toimi, Luiston esto ei toimi. Nyt perkele niitä apuja :), Autonahan siis toimii aivan vitun luotettava A4B6 1.8t vm.01
    Viimeksi muokannut okkim; 23.2.2017, 10:56. Perustelu: Tekstiä muokattu luettavammaksi.

    #2
    Kannattaisi varmaan tarkistaa sieltä ratin alta kaikki liitokset mihin olet voinut koskea.

    Comment


      #3
      Oliko mittaristo irti? Jos oli, niin liittimet huonosti.

      Comment


        #4
        Joo oli ratin kehyksen sisältä lähtenyt liitin kävelemään. Tälläkerta onneksi selvisi noin vähällä. Kyseinen liitin varmaan vaikuttanut myös aikaisempiin kertoihin kun radio sammuillut itsestään.
        Kiitos kuitenkin

        Comment

        Working...
        X