Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Savua/höyryä sisätilaan

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Savua/höyryä sisätilaan

    Auton sisätilään on alkanut tulemaan vesihöyryä etenkin kun laittaa lämmöt päälle(kuumemmalle)
    Nesteet häviää paisuntasäiliöstä n. litra 50 km:llä.
    Eli ajelee lämmöt pois päältä olis kuin ei mitään. Laittaa lämmönsäätövipua kuumemmalle alkaa suulakkeista tulla lämmintä höyryä. Missä olisi vika? kenno vai joku muu.

    En tahtoisi luopua hyvästä autosta eli saako mitenkään korjattua.
    Petri

  • #2
    No kenno. Tuota tahtia muuten lattiamatot on märät.

    Comment


    • #3
      Eikä taida olla kovin terveellistäkään tuo höyry hengitettynä.

      Comment


      • #4
        Tässä ohje kennon vaihtoon :

        http://www.audiclub.fi/audifinns/vie...ighlight=kenno

        Comment


        • #5
          Selvä tapaus. Kenno kun vuotaa hieman niin vesihöyry tulee sumuna sisään ja tuulilasille. Kun vuotaa kunnolla niin vesi kastelee lattiamatot. Voit toki yrittää jotain syylärin paikkauslitkua kaataa mutta sen jälkeen lämmitysteho voi romahtaa vaikka lakkaisi vuotamasta => melkein vaihdettava joka tapauksessa.

          Ensiapu kesäksi että pääset remonttiin myöhemmin: Ota kennolle menevät vesiputket irti ja yhdistä ne toisiinsa tuulilasin ulkokaukalossa putkenpätkällä ja klemmareilla (ohitat siis kennon): Voit ajaa normaalisti mutta lämmitys ei toimi vaan jäähdystys toimii.

          Koelautaa EI tarvitse poistaa ainakaan C4:ssä tai TYP44 satasessa. Se on aivan turhaa.

          jos sulla on manuaali tuuletin niin sen verran purkaa keskikonsolia että saa vaijerit irti ja että saa ilmanohjausputket (muoviputket) irti niin koko paketti nousee ulos moottorin puolelta. Jos on autom.ilmastointi niin vielä helpompaa koska vaijereita ei ole. Itsellä meni just kanssa kenno... mullakin vaihtourakka tiedossa.

          osa on halpa (motonetissä 44 euroa) mutta on helposti työläs vaihtaa.

          Perushomma: konsoli auki, putket irti (vaijerit irti), koneen puolelta panta ja letkut irti, irrota liimauksesta (kiinni korissa), nosta ylös, pura tuuletin yksikkö pöydällä ja vaihda kenno, kokoa yksikkö huolella ja asenna takaisin.

          Comment


          • #6
            Kojelauta on poistetava pikkukorissa, mutta turha sitä on pelätä. Ei oo tolkuton savotta.

            Letkut tulee yhdistää konehuoneessa.

            Comment


            • #7
              Jatkoa

              Täällä tietoa aiheesta http://www.audiclub.fi/audifinns/vie...=135123#135123

              Comment

              Working...
              X