Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 b5 -99 automaattiilmastoinnin vikakoodeja ei saa näkyviin

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 b5 -99 automaattiilmastoinnin vikakoodeja ei saa näkyviin

    Koitin ohjeiden mukaan ilmankierrätysnappi pohjassa ja sitten painoin puhallusvoimakkuutta lisää. Ei tule ilmastoinnin näyttöön 1c:tä eikä mitään muuta. Ei toiminut kikka virrat päällä eikä auto käynnissäkään. Onko tuo foorumiltakin löytyvä ohje vikakoodien näyttämiseen myös käypä omaani? Vai pitääkö käyttää jollain VAG-COM:ssa? Vinkkejä?

  • #2
    Ohje luettu huonosti. Paina sisäilmankierto alas ja samalla sitä nuolta ylöspäin. Sitten sormet irti ja uudelleen sisäilmankierto.

    Comment


      #3
      Mulla ainakin toimi A4 B5 -99:ssä. Tosin epäilen että onko kaikissa malleissa nuo koodit samat. Siis että 1C on xxx lämpötila ja 2C on yyy lämpötila jne. Luulen että ohjeen mukaiset numerot on osittain eri kuin mitä ko. autossa...kommentoikaa joku jos tiedätte?

      Comment


      • #4
        Nyt alkaa mennä usko itseen...lueskelin ohjeita täältä ja audiworldista...ei auttanut vaikka laitoin sisäilmankierto+tuuletusnopeus isommalle, sitten näpit irti ja sisäilmankierto...ilmastoinnin näytössä möllöttää astelukema...ei mitään muuta...lämpöasteikon muutto celsiuksesta fahrenheiteiksi kyllä onnistuu...ilmeisesti ei ole mitään vaikutusta onko virrat päällä/auto käynnissä taikka auto/econ/off-tila... nimim. "peukalo keskellä ilmastoinnin näyttöä"

        Comment


          #5
          Täsmennetään nyt vielä kaiken varalta...

          Eli pidetään pohjassa sisäilmankiertoa ja painetaan PUHALLUS YLÖS -nappia (siis sitä mikä ohjaa puhalluksen tuulilasiin). Tämän jälkeen voi vapauttaa sisäilmankierto-napin. Ja sitten aletaan painelemaan lämpötila ylös/alas -nappia kunnes näkyvillä on haluttu koodi (1C, 2C, 3C...) ja sitten kun painaistaan kerran sisäilmankiertoa niin nähdään varsinainen arvo. ja lämpötila ylös/alas -nappia painamalla pääsee valitsemaan sitten seuraavan koodin jne.

          Lopuksi palataan normaalinäyttöön samoin kuin aloitettiin eli: pidetään pohjassa sisäilmankiertoa ja painetaan PUHALLUS YLÖS -nappia.

          Comment


            #6
            Saako noi koodit näkyviin uudemmissa malleissa? Itsellä A4 -02 B6 ja noi näppäinyhdistelmät eivät tuota tulosta..

            Comment


            • #7
              Kiitoksia täsmennyksistä...ohjeista kun luin niin sekoitin puhallus ylös-napin puhallusvoimakkuutta lisää-namiskaan. Jo toimii.

              Comment

              Working...
              X