Kaapeli on jaripetteri, ja auto on vm. 95 A6 ja vagcom versio 311.2. Ei keskustele. Onko kenelläkään ollut vastaavan yhdistelmän kanssa ongelmia? Niin ja ennenkaikkea onko löytynyt ratkaisua?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
vagcom ei suostu
Collapse
X
-
Avainsanat: Ei mitään
-
vähän tarkennuksia... onko rakennussarja vai valmis adapteri? Ja mikä niistä? Onko käytössä USB-sarjaporttia? Onko koitettu toisessa autossa tai toisella läppärillä? Mikä kone autossa? ja oletko koittanut yhteyttä muualle kuin moottoriin? Millaisen vikailmoituksen ohjelma antaa?
Tuossa naapuri foorumin puolelta aika kattava listaus mahdollisista vioista ja avuista...
-
OBD2-RS232 -adapteri OBD2, johon itse rakennettu 2x2. Ei USB-sarjaportti. Läppäri on vanha IBM, joku pentium. Yhdistelmä on toiminut ainakin vm 94 Audi 100 2,2 5 syl (2x2) sekä Passat -89 2,0 16V (2x2). Samoin kaapeli on toiminut kaikissa autoissa, joissa on ODB2. Ei pelittävä Audi on AAH koneella. Vikailmoitusta en nyt muista ulkoa, mutta ei mennyt options valikon testistä läpi.
Comment
-
Onkos AAH V6 kone? jodenkin niiden kanssa on ollut ongelmia noiden opto-adapterien kanssa saada yhteyttä V6 ECU:hin, muualle kyllä onnistuu. USB-mallit pelaa vähän paremmin mutta ei nekään tässä tapauksessa ihan sateentekijöitä ole.
Molempien pinnien ei tarvitse olla maissa mutta jomman kumman pitää niin että adapteri saa maan. Eli useimmiten sekä pinni 4 että 5 on auton puolelta maissa, mutta olen törmännyt tapauksiin jossa vain toinen on kytkettynä ja jos adapterissa on toisinpäin ei maayhteyttä ole jne.
Tuo options valikon testi on vähän siinä ja tossa kuinka luotettava se on, kannattaa ihan vaan yrittää ottaa yhteyksiä eri moduuleihin toiminnan selvittämiseksi.
Comment
-
Comment
-
Ootko saanut mitään kaapelia pelittään? Kaveri oli kyllä saanut yhden -94 100:n 2,8 koneella (jaripetterin kaapeli) toimimaan vagcomin asetuksia muuttelemalla, mutta toimivat asetukset ovat unohtuneet jo aikoja sitten. Onko joku saanut C4 korisen V6:n keskustelemaan jollakin kaapelilla/asetuksilla? Mäyräkoira vaihtaa omistajaa aika herkästi, kun päästään tähän koneeseen käsiks.
Comment
-
kyllä noiden V6 koneiden ongelma on ikävä kyllä muualla kuin liittimen huonossa liitoksessa (tuon pystyy poissulkemaan ottamalla yhteyden johonkin muuhun moduliin kuin moottorinohjaimeen) eli HEX-sarjan VAG-COM adapteri osaa jutella noiden hankalien tapauksien kanssa koska adapterin sisällä oleva mikrokontrolleri osaa sovittaa liikenteen niin että nuo nirsotkin ECU saavat kiinni signaalista. Adapteri pystyy hieman viivästämään signaalia tarvittaessa ja tämä ominaisuus näistä kolmannen osapuolen adaptereista puuttuu.
Eli ongelma on tuo optoadapterin toteutus periaate. Toivoin että USB-mallin OBD IC:t olisivat hanskanneet tuon paremmin mutta loppujen lopuksi ei kuitenkaan riittävän paljon, hieman kyllä mutta ongelmia on niidenkin kanssa. Muiden ECUjen kanssa ei tuollaisia ongelmia ole tai ainakin ne ovat yksittäistapauksia. Alkupään 1Z koneet ovat myös ns. hankalia tapauksia.
Mulla on itselläni yksi HEX-USB ja jos mahdollista niin poikkea Tampereella niin luen kyllä vikakoodit sillä. Myydäkin sen voin mutta hinta alkaa 4:lla ja siinä on useampi nolla perässä... =(
Comment
-
T. Laakso
Minulla toimii Jaripetterin kaapeli ABC -koneen kanssa c4:ssä. Tosin kun autoa lähtee ajamaan niin aika pian yhteys katkeaa. Onko tämä tavallista? Vikakoodit pystyy kuitenkin lukemaan/tyhjentämään ja blokkeja mittaamaan niin kauan kun auto pysyy paikallaan.
Muissa moduuleissa ei häikkää...
Comment
-
Teemu: Sulla on ilmeisen "hyvätapainen" ECU eli toleranssit ovat senverran sopivasti kohdallaan että yhteys muodostuu. Usein auton käydessä on enemmän ongelmia yhteyden kanssa kun sammuksissa. Ehkä joku antaa häiriötä datalinjalle tai jossain putoaa jännitteet silloin kun auto on käynnissä. Käynnistys itsessään katkaisee yhteyden aina ja olisi jopa suotavaa ottaa adapteri käynnistyksen ajaksi irti pistokkeesta. Adapteri on kyllä suojattu mutta startin aiheuttamat piikkit voivat olla melkoisia.
Comment
-
T. Laakso
Mutta erikoista että auto saa olla käynnissä ja konetta voi mielestäni vähän kierrättääkin eikä ongelmia ole. Vasta kun lähtee liikkeelle niin yhteys katkeaa. Mikähän siihen saattais vaikuttaa....?
Comment
-
Vasta kun lähtee liikkeelle niin yhteys katkeaa. Mikähän siihen saattais vaikuttaa....?
Comment
Comment