Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B5 vetokoukun F216 sumuvalokytkin ei toimi

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 B5 vetokoukun F216 sumuvalokytkin ei toimi

    Onko kenelläkään hajua että millä periaatteella aanelosen vetokoukun rasiassa oleva F216 kytkin pelaa?

    Ilmeisesti se on siellä siksi ettei takasumuvalo mene autosta päälle jos kärry on perässä. Ongelma on nyt se ettei koko valo syty ollenkaan vaikkei kärryä olekaan kiinni.

    Kytkentäkaavoissa näkyy että kärryn pistokkeeseen menee takasumuvalon johtoja jotka menee jollekin kytkimelle. Mutta en tiedä mikä sitä kytkintä ohjaa, enkä ole vielä joutanut kyykkimään auton alla. Kai se rasia pitää purkaa että näkee miten se kytkin toimii.

    Mutta onko joku jo paininut tuon kanssa, ja tietää mitä se keksintö on syönyt?
    Attached Files
    Viimeksi muokannut okkim; 17.11.2015, 21:20.

  • #2
    Vaikuttaisi ihan mikrokytkimeltä, mikä on tuossa rasian sisässä.
    Tuon kytkimen liitinkin on eroteltu tuossa pistoke U10 sisässä T3u pinneiksi.
    Sama kytkin näyttäisi myös ohjaava peruutustutkan pois päältä.
    Viimeksi muokannut Jabe; 17.11.2015, 22:21.

    Comment


    • #3
      Kyllähän siellä mikrokytkin oli. Otin rasian auki (tietysti kaikki ruuvi piti porata pois), niin näin mitä siellä oli.

      Nyt kun osa katsoa, niin siellä mihin pistoke tulee, on pieni nystyrä jonka pistoke painaa alas. On niin lähellä lukitustappia ettei sitä pikaisella vilkaisulla välttämättä näe.

      Mitään vikaa en sitten löytänyt, liekö vaan oli huono kontakti tai kytkimen vipu jumissa. Pari tuntia meni sen kanssa tapellessa, mutta nyt se toimii :)

      Se nystyrä on kuvassa noin kello viiden kohdalla.
      Attached Files

      Comment

      Working...
      X