Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Valot ja referenssit

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Valot ja referenssit

    Mitenkäs se nyt oikein menee. Mitenkä eroaa käytössä 2x37,5 referenssin lisäkaukovaloa 4x17,5 referenssin valoista? Sama malli kyseessä muuten siis.

  • #2
    Jos kaukovalojen referenssiluku on 37,5 ja henkilöauto varustettu halogeenipolttimoin ei ne saa palaa samaan aikaan kuin auton omat kaukovalot. Yhteenlaskettujen kaukovalojen referenssiluku saa olla yhteensä 75. Eli kaiketi sitten saa asentaa vain yhden parin 17.5referenssin apukaukovaloja jos ne palaa omien valojen kanssa samaan aikaan. Olikohan tämä itseasiassa edes vastaus siihen mitä kysyit.

    Comment


    • #3
      Ei ollut. Rajoitukset ovat tiedossa.

      Tarkoitin että mitä eroa on keulalla seuraavissa palavissa yhdistelmissä (omat valot ei pala):

      - 4x17,5 ref
      - 2x37,5 ref

      ..kun lyhty on muuten sama malli & merkki.

      Comment


      • #4
        Luulisin että ero on siinä että noilla 37,5 lampuilla näet vähän kauemmas ja 17,5 lampuilla saat suunnattua ne niin että näet leveämmän alueen. Molemmat ihan sallittuja yhdistelmiä, kun omat pitkät ei pala.

        Comment


        • #5
          37.5 referenssin valokiila on pitkä ja kapea, ei kuitenkaan ihan piste. 17.5 referenssin valolla taas kantama on lyhyempi mutta kiila on leveämpi. Molemmista tulee valotehoa saman verran, ainoastaan siinä on eroa miten se suunnattu.

          Itse laitoin 4x17.5, kun tarvitsin leveää valokeilaa. Noi lamput on vielä suunnattu niin että kaksi keskimmäistä näyttää ~samaan pisteeseen ja reunimmaiset noiden rinnalle.

          Hellan suvuiltahan näkee eri lyhtyjen valokeiloja. Harmi vaan että nämä 17.5 lyhyt on tehty skandinaavien tarpeeseen, niin niiden kuvioita ei oikein tahdo mistään löytyä.

          Comment


          • #6
            Noniin kiitoksia, olihan sitä tietoa :)

            Jos joku tosiaan löytää noita kantamakuvia niin olisi hyödyksi. Mikä luksiarvo muuten on vielä käyttökelpoinen näkemisen kannalta? Kuvissa näkee joskus että on mitattu jopa 0,4 lux asti kaaviota että on saatu pirun pitkä kantama, mutta tuolla valolla tuskin hirveä enää näkee. Heijastimen ehkä?

            Comment


              #7
              Muistaakseni TM:ssä mitataan viiden luksin rajasta kantama. Josko se olisi sitten vielä silmille näkyvää aluetta?

              Comment

              Working...
              X