Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Kuinka asennan Defan akkulaturin?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Kuinka asennan Defan akkulaturin?

    Tuon laturin asentamisessa ei sinänsä ole mitään vaikeaa, mutta lataus pitäisi saada kahdelle akulle yhtäaikaisesti. Eikä siinäkään mitään ihmeellistä ole, mutta akut on erotetu releellä toisistaan.

    Eli vähän selventääkseni, autossa on kaksi akkua, jotka on erotettu releellä toisistaan silloin kun auto ei ole käymässä, laturin tuottaessa virtaa latausjännite tulee molemmille akuille. Nyt ostin Defan 10A:n akkulaturin ja nyt se pitäisi saada lataamaan molempia akkuja samanaikaisesti.

    Jos laitan tuo Defan latausjohdon molemmille akuille niin silloinhan nuo kaksi akkua on yhdistettynä taas toisiinsa mikä ei ole tässä hommassa se tarkoitus.Eli molempien akkujen pitäisi lataantua kun auto on roikassa, sitten kun virtaa kulutetaan sitä otetaan vain toiselta akulta.

    Eli miten tämä laturi tulisi kytkeä jotta tulos olisi toivotunlainen? Vai onko se ollenkaan mahdollista yhdellä laturilla?

  • #2
    Aika helppo homma. Kytke laturi niin että kun se lataa, se vetää releen päälle ja lataa samalla sitä toistakin akkua :) Eli toimii ihan samoin kuin auton ollessa käynnissäkin. Diodin se tarvii tuohon laturilta releelle menevään piuhaan.

    Comment


    • #3
      Miksi sen pitäisi molempia ladata yhtäaikaa? Tupla-akkujärjestelmässähän toinen on starttiakku ja toinen hupikäyttöön. Nyt vain priorisoit akkujen käyttötarpeen, kumpaa ladata?

      Comment


      • #4
        Näin minäkin sen tekisin, eli lataisin sillä latauslaitteella suuremman rasituksen alla olevaa akkua, eli yleesä se on polttoainelämmittimen/autovahvistimien käytössä oleva akku.

        Normaali ajo lataa kyllä auton akun jos ylimääräistä rasitusta ei ole, ja eihän se auton laturi tarvitse muuta ladatakaan jos ulkopuolinen laturi pitää toisen akun hyvässä latingissa. K.I.S.S on hyvä ohjesääntö tuollaisissa asennuksissa.

        Comment


        • #5
          Releen voi tarvittaessa korvata jakodiodilla. Venekäyttöön tarkoitettuja on ainakin olemassa. Haittapuolena on pienoinen jännitehäviö diodin yli. Ja eihän nuo jakodiodit ihan ilmaisiakaan ole.

          Comment


          • #6
            Autossa on Defan letkulämmitin, mikä on täysi susi ainakin moottorin lämmitykseen, siksi lämmitän autoa Eberillä. Ongelmaksi muodostuu vain lämmitys- ja latausajan suhde, kovilla pakkasilla lämmitystä noin tunti päivässä ja ajoa noin 15 minuuttia. Tästä syystä ostin tuon Defan laturin.

            Tarkoitus on siis pitää autoa kotona ja työpaikalla roikassa, jotta akuissa riittää virta kun eberi sitä käyttää. Eli yleensä kun eberi on päällä on auto roikan päässä. Eberi käyttää auton perässä olevaa Optiman Red Toppia, joka on 55Ah ja auton oma akku on 77Ah jota puhaltajanmoottori käyttää. Vaikea äkkiseltään sanoa kummalla akulla on enemmän kulutusta. Viisainta olis varmaan laittaa laturi latamaan tuota starttiakkua, tai sitten laittaa kuten okkim neuvoi. Onko ideoita kuinka suuri diodi tuohon tulisi laittaa?

            Mikä sääntö tämä K.I.S.S sitten on?

            Comment


            • #7
              Keep It Simple Stupid.

              Comment


              • #8
                Sen diodin ei tarvitse olla kummoinen, joku 1N4001 käy siihen mainiosti. Siinähän menee vain sen releen käämin virta.

                Tuolla on jotain perustietoa diodeista: http://www.kpsec.freeuk.com/components/diode.htm

                Comment

                Working...
                X