Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

1.8t AEB moottorinohjaus (1998)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 1.8t AEB moottorinohjaus (1998)

    Alkuun luulin, että on ihan perusjuttuja tämän AEB:n säätäminen isolle turbolle mutta nyt kuitenkin tuntuu siltä, että uuden kustomi ohjelman sisään saanti ei olekkaan ihan perusjuttuja.
    Mikä on siis tapa jolla saadaan 1.8t aeb toimimaan ison turbon kanssa? Perus "lastutus" on ihan selvä mutta onko yleistä, että vastaavalla tavalla saadaan kustomoitu lastu myös?
    Jos jollakulla olisi omakohtaisia kokemuksia tavasta, jolla saatiin moottori säätöihin niin luen mielelläni. :)

  • #2
    Kuka pystyy säätämään 1998 vuotisen aeb mootorin?

    Comment


    • #3
      Hieman tätä forumia surffaamalla varmasti olisi osunut silmiin että homma hoituu Porkkikselta ja myös Motestilla sen saa tehtyä.

      Comment


      • #4
        Kyllä minullakin toimii oikein hyvin säädettynä. Ei nyt turbo mikään älyttömän iso ämpäri mutta kuitenkin. :)
        Hieman vaatii logien ajamista ja chipin laittamista boksiin mutta tehtävissä kyllä.

        Comment


        • #5
          Porkkiksen kanssa jo olen ollut yhteydessä mutta meinas vähän että välimatka vois olla ongelma.. olen plärännyt kyllä jo pitkään foorumia läpi ja jäänyt silti semmonen tuntuma että ei oikein onnistuisi..
          Eli toivoa siis saattaa vielä olla :)
          Onko tuo muuten käytännössä paljon muutoksia vaativa homma vai kykeneekö ecu laskemaan itse paljon, kunhan tietyt oletukset ollaan muutettu?
          Täytyypä kysästä tuolta motestilta vielä. Karala ei kuulemma enään tee näitä..

          Kiitos.
          Viimeksi muokannut Sleepy2; 14.2.2014, 07:59. Perustelu: Kuvalliset hymiöt kielletty.

          Comment


          • #6
            Siis miksi olisi tekemätön homma? Onhan noita viritettyjä toimivia 1.8T härveleitä foorumi pullollaan.

            Comment


            • #7
              Koska mikrosiru täytyy erikseen ohjelmoida..siis irti autosta..nuo flashättävät ymmärrän kyllä. Joskus kuullut jostain emulaattorista jolla voisi vähän ilmeisesti koneen käydessä tehdä säätöjä. Eipä täällä pahemmin mielestäni ole vakio eculla mitään 500hv pelejä vai onko mennyt niin ohi :)
              Viimeksi muokannut Sleepy2; 14.2.2014, 07:59. Perustelu: Kuvalliset hymiöt kielletty.

              Comment


              • #8
                On menny ohi :) kerralla tuommosta ei tehdä 100% toimivaksi. Siksi kanattaa kattella läheltä säätäjä.

                Comment


                • #9
                  Millä ahtimella tulossa tuollaiset hevoset? Tero: sähkökaasullisen säätäminen taitaa olla astetta haastavampi kuin vaijerivehkeet.

                  Comment


                  • #10
                    Holsetin hx40super ollut mielessä ja kunnolla painetta. Olishan se unelma kun löytyisi mahdollisimman läheltä säätäjä.

                    Comment


                    • #11
                      Säätö ehottomasti Lehtonen Motorsports Oy, (MTM Tuning) turussa. lähinnä sua, ja takuu varmasti saat hyvin säädetyn ecun käyttöö :) onhan näit yksityisiä sitte, vaikka kuis paljo... turha tänne asti ajaa! :)

                      Comment


                      • #12
                        Siis ihan oikeestiko tuolla sais säädetyksi vai? Kuulostaa jo jopa mieltä lohduttavalta. Kiitos paljon tiedosta!

                        Comment


                        • #13
                          Jep joka nurkalla noita vajerikaasuisen 1.8t:n 500hv osaajia tosiaan on :)

                          LMS:llä varmasti onnistuu monet spesiaalihommat. Spesiaalihommilla voi olla kyllä spesiaalihinta, mutta se on asia erikseen.

                          Välimatka on sillä tavalla ongelma, että ajamaton tai hissutteluajeltu juuri rakennettu HX40 -peli sisältää custom-ratkaisuita vähän siellä sun täällä. Ne sitten tasaisen tappavasti pettävät siellä sun täällä :)
                          Mika ja Tero voivat kertoa elävästä elämästä montako keikkaa ja versiota tarvitaan, että kotitallirakennelmat alkavat lopulta laukata kuten haaveissa alkujaan oli. 100% varmaa on, että tuosta vaan ei onnistu syystä tai toisesta.

                          Comment


                          • #14
                            Sitähän tässä moni on yrittänyt sanoa, että harvoin se ongelma itse säätämisessä on. Valitettavan usein tällaiset viritykset on juurikin niitä, virityksiä. Suuttimet ei riitä, kytkin sutii, pa-pumppu loppuu, ahtoputket irtoilee, vesi- ja öljyliitännät vuotaa, pakosarja halkee, puolat pätkii jne, lista on loputon. Aika monta syytä mistä säätö keskeytyy. Säätäjällä harvoin on mielenkiintoa tai edes mahdollisuuksia korjata kaikkea. Siihen ehdottomasti on varauduttava että lompakkoon tulee lisäkoloja myös auton kasaamisen ja ajokuntoon saattamisen jälkeen.
                            LMS:llä toki tehdään vaikka pieniä ihmisiä toisten sisään, mutta edullisin budjettiratkaisu se ei tule olemaan.

                            Comment


                            • #15
                              Jos on varaa rakentaa tommone paketti, ni luulis sillo oleva varaa myöskin maksaa se säätö. Tosin tommosessa 500hv härvelissähä tulee olla kaikki kohillaa, eikä vain sinne päi, jos haluu, että kone kestää... :) mutta enmä sitä kyllä yhtää eipäile, etteikö porkkis sais ihmeitä aikaan ;) toi välimatka vaan... tai sitten tuot tänne diudin osineen ja me rakennetaan se osimoilleen :D Sit tulee kalliiks jos meinasit, että LMS:än tekee kaiken...

                              Comment


                              • #16
                                Minulla on ilmeisesti tietämättäni joku tiimikaveri.

                                Harmaintakaan aavistusta minulla ei siitä kuitenkaan ole kuka sinä olet.
                                Viimeksi muokannut porkkis; 14.2.2014, 10:20.

                                Comment


                                • #17
                                  Ha! :D hauska olet... en puhu susta... unoha vaa :D sun kauttaha toi säätö ois kuitenki varmaa onnistunu :P

                                  Comment


                                  • #18
                                    Juu no kunhan nyt selvennetään, kun peräkkäiset lauseesi voivat antaa ymmärtää eri asioita tulkinnasta riippuen.

                                    Comment


                                    • #19
                                      juuh YRITÄN puhuu suomee melko selvästi :D...sori jos menee vähän ohi :)

                                      Comment


                                      • #20
                                        Ei tuossa nyt kauheita vaadi että ison holsetin kylkeen pulttaa. Eikä se rahallisestikkaan älytöntä ole mutta se kaikki sen jälkeen vastaan tuleva rakentaminen. Voimansiirto alkaa olla aikamoinen sulake jos 5v laatikolla meinaa ajaa. S4 voimansiirto muutokseen saakin sitten laittaa euroja.
                                        Vähän semmoista kun alkaa moposta tehdä moottoripyörää. Eli voi loppujen lopuksi rakentaa kaiken uusiksi.

                                        Comment


                                          #21
                                          Mikä 5v laatikossa on heikkoa? Itse en ole kuullut koskaan, että pelkästä voimasta olisi moinen säretty.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Minulla ainakin kolmosvaihteella silittyi hampaat. Enkä ole ainut kenellä noin on käynyt. Ainakin kaksi muuta vastaavaa tapausta tiedossa.

                                            Comment


                                            • #23
                                              Kuinka paljon vaaditaan täysin yksilöllistä säätöä ja kuinka pitkälle pääsee karkeasti maf, suutin ja turbon specseillä? Jos vaikka parin login jälkeen tekis sitten vielä tarkemmat muutokset kyseisiin arvoihin...eikös nämä ecut osaa hyvin säätää arvoja kuitenkin itse mikäli perus pohja pn kunnossa?
                                              Ulkomailla ainakin paljon puhitaan vaan karkeista bog turbo fileistä ja oleellisimpana niissä tuntuu olevan suuttimien koko...?

                                              Comment


                                              • #24
                                                yleesä säätäjä haluu vaikuttaa etenkin tohon suutin valintaan. Meinasitko oikeest tommosta 500hv versiota? 400hv:kin on paljon, monta kertaa varmempi peli ajaa myöskin. kyllä tolla Hx40 superilla pääset tavoitteiisiin :) ja mitä maffiin tulee niin eikös vaikka S8 maffin runko ole passeli? ainaskin 400hv se riittää :)

                                                Mutta 400hv joudut uusimaan KAIKKI. sis yleisesti, pakopuoli, imupuoli, jäähdytys, bensasyöttö, ja toki myös vahvasti suosittelen moottorin sisuksineen uusimaan parempaan, muuten leipoo kiinni :) (viimestää siinä vaiheessa, kun veivit sanoo ittesä irti) ja 500hv:ssa saa olla sitte tako kamaa :). ja ku viinalla ajellaa, ni puristuksia saa muutta tota 500hv varte...

                                                300Hv:kin on paljon. siinä säästät rahaa todella. ja siihen on aika passeli diskoperuna :) mutta it's up to you :)

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Maf, suutin, turbo spekseillä säädöt niin että pääsee säätäjän luokse, siirtoajoon softa.
                                                  Jos kaikki on kunnossa niin säätöhän onnistuu hieromalla. Mutta ylensä siinä käy niinkuin terokoo tuolla ylempänä sanoi. Jotain yllättävää tulee aina eteen ja sitten niiden korjaamiseen tuhraantuu helposti tunteja, joten säätökertoja voi tulla useita. Voin kertoa että oman auton softissa ollaan menossa jo varmaan lähempänä 20 versiota kuin 10.

                                                  Puhuuko steffu nyt elävästä elämästä ja kokemuksista?
                                                  Sisuksiinhan ei välttämättä tarvitse vaihtaa kuin kanget. 300-400hv menee hyvillä säädöillä vakiokangilla, jos ei vääntöjen kanssa ihan hulluttele. Männät on takoa alunperinkin, mutta jos ylikokoon niin sitten männät vaihtoon. Ei siellä mikään kiinni leivo jos voitelu pelaa. Ei ole pakko muuttaa edes puristuksia tuohon 500hv.
                                                  Samat asiat siihen 300hv autoon joutuu tekemään. Siihenkin joutuu uusimaan nuo KAIKKI mitä luettelit. Kankia ei ole pakko vaihdella mutta se nyt ei kummoinen sijoitus ole tuossa sopassa.
                                                  Virittämisen alkuun unohtaisin minkään discopotun hankkimisen.

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    En puhu omasta kokemuksesta, 500hv moisiin lukemisiin tässä iässä edes rahaa olisi. ja joo 300hv tarttee kyllä vaihtaa kaikki nuo, kokemuksesta voin sen sanoo :) onhan toi aebin motti ihmeellinen, mutta en usko, että vakio kanget kestää 400hv, jos haluu hyvän hv/nm suhteen :) tai voihan ne kestääkin, mutta jos vaihtaa niin eipä tartte ainakaa pelätä, että kone hirttää kiinni. Ite jos rupeisin moiseen projektiin, niin vaihtasin KAIKKI sisuksesta, eritoteen yläkerrasta nokat :) mutta 500hv en ikinä lähtisi rakentamaan 1.8t, siirtyisin sillo jo 2.7 bittiseen konversioon :)

                                                    Tee mitä tykkäät, sunhan autos se on :) *Kestää jos kestää...*

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Nokat on oikeastaan viimoiset mitkä on "pakko" vaihtaa.
                                                      Ei tuossa 500hv vehkeen rakentamisessa mitään erikoista ole. 2.7 on sitten jo melkoisesti enemmän rahaa haukkaava. Sehän tuossa 1.8T vehkeessä miellyttää kun on tilaa tehdäkkin jotain. Eikä aina tarvitse konetta nostella pois.

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        Joku vois nyt tehdä 700hv 1.8t tai strokerin. Tai 800hv. Tai vaikka 300hv na.

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          ... Nyt on niin sanotusti lähteny lapanen käsistä! tää höpinä varmaa sopis paremmi topikkii nyt alkaa 1.8t viritys...

                                                          viesti 12 eteenpäin... kaikki Off topikkia. kiitos ja kuittaan! :P
                                                          Viimeksi muokannut steffu; 15.2.2014, 19:35. Perustelu: korjaan!

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Tarkoitus olis nimen omaan rakentaa kunnolla tuo kone. Jäänyt vaan tuo moottorinohjaus kaivelemaan että jos on hemmetin hankalaa ensinnäkin löytää säätäjää mistään..saadaanko sillä viimeisellä höystöllä vielä ihmeitä aikaan? Olen ajatellut tutkiskelujen jälkeen niin, että noin 500-600hv ollaab vielä vakio voimansiirron kanssa paitsi kytkin. Kiertokanget vahvoiksi ja bensa puoli kuntoon ja iso turbo niin voidaan kiskoa siinä 500 hujakoilla ja siitä kunnolla ylöspäin olisi jo syytä venttiilikoneisto rakentaa kunnolla kierroksia sietäväksi että voidaan vetää koneen sieto aina loppuun asti säätövaiheessa..
                                                            Meikäläinen on siitä asti kun tän auton ostin niin halunnut rakentaa koneen niin, että kanget ja iso turbo sekä tietysti kytkin, bensa puoli kuntoon mutta ei siis kikkailla millään ihme yrityksillä muutta pomminvarmaa pohjaa mikä koneessa on.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X