Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A8 D2 lämppärin moottori menossa?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi A8 D2 lämppärin moottori menossa?

    Joo tälläistä vikaa ilmeisemmin ilmaantumassa. Tänään siis alkoi kuulumaan rohisevaa ja lopulta kamalalta kuulostavaa rohinaa/ritinää/pauketta yms. muistuttaa ääntä joka tulee rikkimenneestä laakerista.puhaltimen nopeuden ollessa 2 "tolppaa" niin ei ääntä synny, mutta siitä kovemmilla nopeuksilla ääni alkaa koventumaan tehon mukaan. Ainut poikkeus on tuulilasi asento jossa ääntä ei kuulu. mistähän vikaa voisi alkaa etsiä vai onko puhaltimen moottori lopussa? autolla ajettu 260tkm.

  • #2
    Eikös se lämppärin moottori näy pellin alta kun purat suojamuovit edestä? Tais olla parilla ruuvilla kansi kiinni. Kuuntele sieltä tarkempaa diagnoosia, ja sitä pääsee heiluttamaan että onko laakeri sökö.

    Comment


    • #3
      no täytyypä tutkia alkaviikosta kun huomenna ei kerkiä. Ei vaan tarvis nyt just hajota ku tarvin autoa enskussa lähes joka päivä. mistäs sais edullisesti uuen moottorin jos tarvin? ja onkohan tuota epäilemääni laakerivikaa mahollista korjata muulla tavalla ?

      Comment


      • #4
        Puhaltimessa on liukulaakerit ja yleensä hiljenee kun pyörii kovempaa. Luultavasti jotain päässyt siipien väliin. Jos taas ääni katoaa kun puhallusta muuttaa, niin vika ei kyllä viittaa puhaltimeen ollenkaan, vaan läpissä olevaan vikaan/epäpuhtauksiin kanavassa.

        Comment


        • #5
          Palataas takas tähän aiheeseen. Alkuperäinen vika hävisi joksikin aikaa, mutta nyt on palannut pahempana takaisin. Nyt puhallin on mallia on-off eli välillä ei pyöri ollenkaan. Alkaa kuitenkin pyöriä kun käyttää puhallusnopeuden täysnopeudella. Mitenkähän toi puhallin löytyis helpoiten, ettei tarvis puolta autoa purkaa?

          Comment


          • #6
            Tuossahan tuo pari viestiä ylempänä lukee. Eli konepellin alla keskellä. Muovisen reikäritilän alla.

            Comment


            • #7
              ymmärsin kyllä tuon, mutta tarkotin et mitä sen ritilän jälkeen? Illmeisestihän Se moottori on sitten siellä kotelon sisällä? Miten toi kotelo puretaan auki helpoiten?

              Comment


              • #8
                Muistelin että se näkyis siinä suoraan kun otat kannen pois. Joku tietävämpi vois vahvistaa asian.

                Comment


                • #9
                  Näkyy suoraan.Joutuu vaan purkaa muovikehyksen päältä ensin.

                  Comment

                  Working...
                  X