Onko kukaan koskaan kokeillut saako sinne C4 etuoviin isompaa elementtiä edes 51/4"? Katselin tuossa nordicaudin ohjeiden kuvia ja aika tiukalta näyttää, ehkä vois jopa onnistua. Diskanttien paikoille ei taida mahtua mitään diskanttia isompaa.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
8" Subi
Collapse
X
-
Mulla on rakennettu sellaset paikat siihen oven alkup. kajarin ja kahvan välille, eli siihen menee 6.5" elementti. Eikä tuo ratkaisu vie juurikaan tilaa jaloilta, ja soi ihan kivasti. Diskantti on omalla paikallaan.
http://www.zippyimages.com/114198.html
Comment
-
-
JJIN
Vastaan nyt vaikkei multa kysyttykään. Eli C4 on ovissa 4" paikka ja diskantti on siinä ylempänä. Satkussa on kojiksen päällä 4" paikat.
Comment
-
Eli 4" elementit mahtuu oviin, ja sitten diskantit vaikka peilikolmioon tai a-pilariin. Mutta kojelaudan päällä ei ole mitään paikkoja? Sinne ois kyllä hyvä saada mahtumaan vaikka 4" elementti ja tuonne oveen mieluummin vähän isompi elementti. Onko tuonne kojelaudalle mahdollista rakentaa kajaripaikkaa ?
Comment
-
JJIN
Puutiolle kysymys...
Eli miten olet tehnyt tuon pahkan tuohon oveen? Olet varmaan puhkaissut ovipahviin jonkinlaisen reiän, mitenkä olet kiinnittänyt tuon "pahkan"? Kuinka syvä elementti tuohon kohtaan mahtuu, eikös siellä ole takapuolla vastassa ikkunan nostinmoottori? Tällaiset tuli nyt ensialkuun mieleen.
Comment
-
JJIN
Kojelaudalle voit tehdä jonkin sortin pahkan taikka sitten vaan raa´asti reikää kairaamaan tai sitten kuten minä esim. A-pilariin saa mahtumaan suht helposti 3" elementin.
Comment
-
JJIN
Laitetaanpa tännekin nyt sitten kuva tuosta A-pilarin "pahkasta"
http://www.zippyimages.com/files/114901/pilari_2.jpg [/img]
Comment
-
Veikka
Jos ei oo rahasta kiinni niin http://www.carhifidirekt.de/catalog/...cPath/25_29_59
kuvassa näyttää ihan asiallisilta...
Comment
-
-
-
tjaalton
jouni: siistiä! käytitkö alkuperäistä A-pilarin lärpäkettä vai onko tuossa tehty kokonaan oma? En ole tsekannut miltä aanelkun pilarin suojus näyttää, mutta epäilyttää hieman miten saisin tehtyä korvaavan jossa sitten diskantti ja/tai keskiääninen kiinni.
sängyn alla odottaa Focalin 6,5" erillissarja Audaxin 3" keskiäänellä uutta asennusta (niin ja 12" Focalin subbanen).. sitten vielä pitäis keksiä tolle midbassolle sijoituspaikka. Ehkä menee ovipahvin silpomiseksi.
ps. WTS:n sivuilta löytyvä PM:n ovipaneeli (tai päälle lätkäistävä lisuke?) on Jehnertin paneelia parempi sikäli että tossa on säästetty edes osa tavaransäilytystilasta...
EDIT: whoo, WTS:n sivuilta Phonocar:n ovipaneelilisuke vaikuttaa hyvältä midbassojen asennukseen, ei tarttis askarrella niin paljoa, luulisin =)
Comment
-
Mika: Kyllä ne kaikki ruuvit sain vielä kiristettyä. Ylimmän ruuvin kanssa muistaakseni oli vähän ahdasta.
Comment
-
Veikka
"Meinasin" jo tilata paneelit WTS:ltä A6/100:een. Rekistöröitymisen jälkeen hintakin tippui jo alle kahden sadan. Tosin maksun kanssa taitaa tulla ongelmia? (postiennakko tai visa toimis mulla). Jos foorumilta löytyy joku saksankielentaitoinen, niin olisin kiitollinen tulkkausavusta, eli mitenkäs toi finanssipuoli sujuisi?
Jos muuten jollain on kokemuksia vastaavien paneelien asennuksesta, niin kokemuksia olis kiva kuulla. Esim. joutuuko alkuperäistä pahvia kuinka pilkkomaan, kiinnitystapa ja tukevuus yms.
nimim. "kolme viikkoa Saksaa lukiossa riitti"
Comment
-
tjaalton
veikka: samat kysymykset mullakin =) Pistin postia niille, ja kyselin noita juttuja ihan enklanniksi. Luulisi sen verran ymmärtävän..
Huomasin saman, että hinta tippui kun oli rekisteröitynyt. Kyselin lisäksi sitä kuuluuko hintaan osat molempiin oviin. Veikkaan kyllä että joutuu modaamaan alkuperäisiä, ja ei tuosta selvinnyt kuinka syvä elementti sopii.
Maksupuoli onnistunee ennakkomaksuna, eli tavallinen pankkisiirto heidän tililleen ja tavara lähtee sen jälkeen. Tilasin kesäkuussa vahvarin ja läjän kuulokkeita yhdestä paikasta vaikkei nettikauppaan pystyny rekisteröitymään ellei ollut osoite saksassa ;)
odotellaan vastausta..
Comment
-
Veikka: Kyselit onko kokemusta noista kaiutin asenteluista.
A4: seen ( B5 ) on tullut laitettua ne Focalin 5WS: ät kuten aiempana kirjotin. Noi vitoset tuli valittua koon puolesta ja lisäksi ne sai ihan hyvät kehut Hifi-lehdessä ( 9/2000 ). Eli 6½ kajarit tuskin mahtuisi vakiopaikalle ilman ovipanelin rei-ittämistä. Eikä mielestäni ole tarvettakaan.
Asentaessa, piti orkkiskajarin kiinnikkeet purkaa kokonaan. Sen jälkeen vanerista kiinnityspaikka kaiuttimelle, joka kiinnitettiin lasikuidulla. Lisäksi samalla vahvistin kuidulla koko oviverhoilua, jotta ovipaneli olisi riittävän tukeva.
Lopputuloksena oli hyvä toisto riittävän alas, ja ovipaneli oli täysin alkuperäisen näköinen. ( Lisäksi oven sulkeutumisääni tuli vielä jämäkämmäksi.)
A6: sta ei ole kokemusta, mutta näyttää melko samanlaiselta ulkoapäin.
Comment
-
Lähetin kysymyksiä saksanmaalle noista ovipaneeleista ja vastaus tuli koskien C4-mallin ovikajaripaikkaa 6,5" elementille
Hi !
The color of the panel is black like the original doorpanel.
You must mount it with screws from behind.
You neet to cut a hole in your orioginal doorpanel behind the speaker. Other changes are not required.
The price is 230 ? for one pair. We send to Finland but the costs for shipping are 25 ?. You must prepay via Banktransfer or Paypal.
Best Regards Marcel Wagner
Comment
-
JJIN
Aaltonen
Alkuperäistä muovia käytin, suhteellisen helppo homma kun vaan uskaltaa tehdä. Omaan autoon aina hieman arkailee mutta toisten autoihin noita tekisi nopeamminkin ;)
Comment
-
Veikka
Löysin noiden PM ovipaneelien myyjän Suomestakin. Täytyypä tarkistaa hinta tulevalla viikolla....
http://www.lagammasyntesis.fi/auto.htm ja sieltä POKET
Comment
-
JJIN
Kysäisin noita hintoja La Gamma Systemin ovipahveille. Hintaa 240?/pari tuollaiselle johon menee 1x165mm ja 490?/pari johon menee 2x165mm + 1x100mm. Näistä hinnoista vielä saa jonkin verran pois jos ostajia tulee useampi. Ja nämä siis sopivat A6 C4 malliin.
Comment
-
JJIN
Comment