Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

B6 Avantin peräkontin verhoilun irroitus

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • B6 Avantin peräkontin verhoilun irroitus

    Tarkoitus olisi aloitella antennivahvistimen korjausoperaatio:

    http://www.audizine.com/forum/showth...o-Reciever-Fix

    Mutta aloittamista hidastaa epäilys kuskinpuolen takakontin ikkunan yläpuolella olevan paneelin irroittamisesta. Osa vaikuttaa aika pitkältä yhtämittäiselta kappaleelta, joten käännyyn viisaanpien ja kokeneenpien henkilöiden puoleen. Mitä minun pitää ottaa huomioon paneelia irrottaessa ja miten se lähtee parhaiten irti? Sopivat verhoilunirroitustyökalut on hankittuna.

  • #2
    Muistaakseni purkaminen pitää/kannattaa aloittaa ihan A-pilarista asti. Häikäisylippa(vai mikä lärpytin se nyt onkaan), taka penkin kauhukahva ekana pois ja sieltä sitten niitä kiinnitys pisteitä alkaa löytymään kun rohkeasti raottelee muoveja.

    Comment


    • #3
      Kyllä tuo näyttäisi irtoavan ihan kontin puolelta pelkästään ja pääsinkin jo kurkkaamaan hitusen listan alle. Mutta tällä katsomalla antennivahvistin ei ole siellä. Tietäisikö kukaan mistä etsiä?

      Vai jatkaisiko cd kuuntelulinjalla, vaikuttaisi olevan melkoisen tiukassa nuo listat ja epäilyttää kuinka palasina ne on minun käsittelyn jälkeen? :D Oisko vinkkiä pajasta/korjaajasta joka sen voisi laittaa kuntoon? Ja vielä jos joku lukijoista haluaisi mahdollisesti rassata tuon kuntoon niin toki korvausta on tarjolla työlle.

      Lisäksi otetaan vastaan muita vaihtoehtoja, jolla saisi radion kuulumaan.
      Viimeksi muokannut majuri; 19.2.2013, 18:52.

      Comment


      • #4
        Antennivahvistin hässäkkä on vasemmanpuoleisen kontinverhouksen alla,ihan ikkunan alapuolella muistaakseni.

        Irrotus: Ensin keskeltä lukkolenkin kohdalta se verhoilimuovi irti,muistaakseni neljä ruuvia. sitten kuormalenkit vasemmalta irti, näkösuojaverhon kulku urassa ruuvit jossain kohti ainakin. Ihan varma en ole siitä takapenkin sivupalasta että pitikö sekin hellittää mutta tutki,näillä pääset alkuun.

        Comment

        Working...
        X