Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B5 -97 ikkunannostimet sekoilevat

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 B5 -97 ikkunannostimet sekoilevat

    Audissani ( A4 B5 -97 1,9 tdi 66 kw) etuikkunoiden sähkönostimet toimivat oudosti, vain oikean puolen ikkuna (apumiehen puoleinen) toimii omasta ovinapistaan oikeanpuolen ovesta ja myös kuskin puolen ovessa olevasta vasemman ikkunan napista ! Vvasemmanpuoleisen ( kuskin puoli ) oven ikkuna ei liiku ollenkaan, onko ideoita mistä vikaa voisi hakea ? Maavika tuli ekana mieleen, sehän usein aiheuttaa omituisia juttuja sähkölaitteissa, mutta audissa taitaa olla tarjolla muitakin vikapaikkoja......Autossa on sähköikkunat vain etuovissa.
    Viimeksi muokannut Rexa; 21.3.2012, 14:04.

  • #2
    Olisikohan siellä menneet kuskinovesta liittimet ristiin, ja vielä sen lisäksi kuskin lasin liitin huonosti kiinni.

    Comment


    • #3
      Kiitos! Saako niitä ovinostimien nappeja irti ulkopuolelta, vai pitääkö ovipahvi irrottaa ?

      Comment


      • #4
        Pahvi irti.

        Comment


        • #5
          Käytin ovipahvin irti, ( oli muuten älyhelppo homma...) ja vaihdoin liittimien paikat, nyt vänkärin ikkuna toimii kuskin oven oik, napista niinkuin pitääkin, mutta kuskin ikkuna ei toimi edelleenkään, sinne vasemman ikkunanostimen liittimellekään ei tullut virtaa yhteenkään napaan, mistähän sitä vikaa alkaisi hakea ? Katsoin ovelle karmin läpi tulevia piuhoja ja ehyeltä ne ainakin näyttivät, kojelaudan alla on ilmeisesti joku rele - tms, loota , mutta miten siihen pääsee käsiksi kun on huonoselekänenkin.......:-) ???

          Comment


          • #6
            Ikkunat edessä sekoilee

            Nonii, taas uusi ongelma. Audi a4 1.8t vm. 1996 edessä sähkölasit ja ne äsken aloitti uuden elämän, molemmilta puolilta laski alas, eikä suostu nousemaan ylös. Oikeastaan ne kyllä nousee pakottamalla mutta jos yrittää normaalisti nostaa, niin ne nousee vähän ja vetää itsensä takaisin alas samantien? Jollain muulla ollut samanlaista ongelmaa? Mistä kannattaisi aloittaa etsinnät?

            Comment


            • #7
              Mukavuusboksissa tulva.

              Comment


              • #8
                Ei ole B5:ssa mukavuusboksia.

                Comment


                • #9
                  Vaijeri/moottori jumittaa ja emuloi ylimääräisellä vastuksellaan tilannetta jossa jotain jäisi ikkunan ja oven väliin -> turvallisuussyistä ikkuna aukeaa automaattisesti.

                  Comment

                  Working...
                  X