Missäpäin konehuonetta töötti sijaitsee?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi 200 töötti
Collapse
X
-
Avainsanat: Ei mitään
-
ok, eli alakautta joutuu työstää, ilmankos ei näkyny ylhäältä. Kiitoos. Luultavammin tässä sama ku rakennettu 100:sen koriin.
Comment
-
Kiitos, kattelin noi kaikki kuvat ja ihan hyvält näyttää ja työläältä. Missäs vaiheessa rojekti nykyään?
Comment
-
Töötin kiinnitysmuttereihin tai pultteihin kannattaa jotain irroitusöljyä suihkutella, niin ei avausvaiheessa suotta väännä sitten kiinnitysrautaa kappaleiksi. Nimimerk. yhden rikkonut.
Soveltamalla tuohonkin saa sitten käymään minkä tahansa 12v töötin.
ot:Kannatan arton suunnitelmaa museoinnista. Eiköhän näitä 200 20v ole "pelastettu museoinnilta" jo ihan tarpeeksi suomessa :P
Comment
-
Ok. Pitää juu alkaa laittaa katsastukseen valmiiks tätä, vähän pientä laittoo. Isoimpana ehkä iskari yläpään laakeri, tiiä sit vienkö pajalle vai mihi ku siihen varmaa tarvii jousipuristimen varmaanki, eikö näin ole? Mites muuten tässä on toi käsijarruvaijerin kiristys mesta? Jarru pitää mut saa vetää ihan ylös asti.
Comment
-
Okei, mutta tuolla on suht. tuoreet levyt ja palat kyllä, mutta ei kyllä löydy jatkonivelii / niveliä varmaan tarpeeks, joten toivotaa et menee läpi. Se kyllä pitää kun pysähtyy jyrkkään mäkeen, vetää sauvan ihan ylös asti niin ei valu, riittääkö tämä?
Comment
-
Tuskin riittää. Kiristämiseen tarvitsee melkein lenkkiavaimen nivelillä ja räikkäpäällä tai räikän, jossa kulmavaihde eli voi räikätä myös kahvaa pyörittämällä. Kun takana on levyt, niin eipä vaijereihin juuri yleensä tarvitse koskea. Itse satuloiden räikkämekanismi puolestaan on vakiona erittäin jumitusherkkä. Käyttäytyy vastaavasti kuin liian löysä vaijeri. Tuohon vikaan auttaa ainoastaan satuloiden purku, putsaus ja kasaaminen uusilla tiivisteillä. Samalla laittaa nipan niin ei jumitu enää.
Comment
-
On sille vaadittavalle jarruvoimalle jotain arvoja, mutta toisinaan tuntuu, että mikä vaan voi mennä läpi. Tällaiseen käsijarruun törmäsin viime syksynä. Juuri katsastettu auto ja kahvasta oli kaksin käsin vedetty käsijarru päälle. [ame]www.youtube.com/watch?v=EBuQbZfKXLE[/ame]
Tarkista että käsijarruvivut satuloissa palautuvat täysin taka-asentoon, stoppareita vasten. Jos sinä lähdet käsijarruvaijeria säätämäänkin, niin vipujen pitää pystyä palautumaan taka-asentoon.
Comment
Comment