Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Mittariston valojen himennys kyssäri. (RS2)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Mittariston valojen himennys kyssäri. (RS2)

    Mittaristo ja apumittarit himmenee kyllä kun kiäntää nupista, mutta pitäisikö myös kytkimien (sumarit ym.) ja tuon lämppärin valojen ja näytön himmentyä samalla?

  • #2
    Kävin kokeilemassa Cabriossa. Mittaristo,apumittarit ja lämppärin valot himmenee nupista.
    Kytkimien valot palaa aina kun virta päällä,eikä himmenin vaikutta niihin.
    Viimeksi muokannut Killeri; 24.8.2011, 22:58.

    Comment


    • #3
      Noi ei himmene mulla noi lämppärin napit eikä näyttö.
      Itseasiassa näyttö on himmeämpi kun laittaa vain virrat päälle, mutta kun laittaa myös valot päälle niin kirkastuu. mistäköhän vikaa pitäsi etsiä?

      Comment


      • #4
        Yläkatkaisinrivi palaa aina samalla teholla, oli valot päällä tai pois.
        Lämppärin käyttöpaneelin valot ei pala, jos valot on pois, syttyvät kun valot laittaa päälle, himmennin ei vaikuta.
        Mittaristo, lisämittarit ja lämppärin näytöt tottelee himmennintä, lämppärin näyttö täydellä valaistusteholla mikäli valot eivät ole päällä.

        Näin -94 80:ssä, toiminta vaikuttaa hyvinkin loogiselta omaan makuun.

        Comment


        • #5
          Juu eli mulla tomii väärinpäin tuo lämppärin näyttö. kun on valot päällä niin palaa kirkkaasti. Voiko olla vaikutusta jos on vaihdettu alkuperäisen mankkarin tilalle jälkiasennus ja siinä vaihessa jotain väärin kytketty/rosvottu.
          Olisko jollain sähkökuvia mahdollisesti?

          Comment


          • #6
            Voihan se olla mahdollista että soitinasennuksessa on sössitty. Esim että nyt soittimen takaata syötetään virtalukon takaata mittaristonvalopinniin aina virtaa, "ISO"-liittimet kun on rungoltaan standardia, mutta nastajärjestys ei sinnepäinkään. Ota soitin irti liittimestä, ja mittaile yleismittarilla mihin tulee mittarivalo, tai ekaksi voi tietenkin testata ilman soitinta miten lämppärin näytön valot sitten palaa.

            Itse just vaihdoin soittimen ässään, ja järjestelin auton päästä piuhat standardin mukaiseen järjestykseen. On seuraava soittimen vaihto sitten helpompi, mikäli taas 10vuoden päästä vaihtaa uuden. Liitinpinnit saa irti parilla nuppineulalla.

            Comment


            • #7
              http://www.s2central.net/S2_Schematics

              Comment


              • #8
                Nyt selvis, että autoon on vaihdettu uusi ilmastoinnin näyttöpaneeli ja sen osanumero on: 8L0820043D ja akuperäinen osa on 8A0820043G.

                Ilmeisesti noissa on sen verran eroa, että jotkut pinnit siellä nyt o ristissä koska ei toimi tuo himmenyys toiminto.

                Jos jollain on ylimääräinen, niin saa tarjota tai jos joku osaa kertoa pystyykö ton modaamaan alkuperäistä vastaavaksi, niin saa kiitos jo etukäteen.

                Comment

                Working...
                X