tuli ostettua tuommonen auto tossa alkutalvesta, semmonen on ruvennut häiritsemään että onko audissa minkäänlaista polttoaineen loppumisesta varoittavaa valoa/summeria. Ja minkä kokonen tankki näissä yleensä on.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
B4 80 1.9 TDi polttoainemittari
Collapse
X
-
Kyllä tuosta Autocheck löytyy. No sen olen tässä oppinut että audin mittareihin ei ole luottamista. Mites näissä tuon mittarin tulkitseminen on, joissakin autoissa aine on ihan lopussa jo silloin kun se hipoo punaista "palkkia" ja joissakin autoissa viisari menee punasen alle reippaasti ennenkuin polttoainevalo syttyy.Kokemuksia kehiin.
Comment
-
Muistaakseni litratilavuus on 65Litran luokkaa. Tankillisella ajaa kaupungissa helposti 850km, sekalaisessa-/matka-ajossa tankillisella menee reippaasti 1000km! Näin ainakin itselläni, eikä kaasujalkani ole mikään höyhen....Ja näissähän on ominaista että tuo polttoainemittari valehtelee... ;) Ajan kanssa kun auton oppii tuntemaan niin eiköhän se siitä.
Comment
Comment