Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

audi 80 avant sähkölasi/kattoluukku ongelma

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • audi 80 avant sähkölasi/kattoluukku ongelma

    Nyt iski emännän kulkineeseen sähkö ominaisuus(80 avant vm.-95)... Eli lasit eikä kattoluukku toimi. Sen verta tutkin et ei oo kuskin oven johdotuksissa isompaa vikaa. Kytkimet ovissa tuntuu toimivan loogisesti mutta ihme ja kumma virtaa ei tuu kytkimelle kun reilu 2.volttia. Koitin purkaa niitä johdotuksia mitkä menee ovesta autonpuolelle mut joutus niin pirustu repimään muita johtoja tieltä et näkis johtojen toiset päät.

    Oisko kellään vastaavasta ongelmasta kokemuksia? (kuskin ovi auki ja just virrat laittettuna päälle sen verta nykäs aparin lasia et jäi auki, sen hetken kuskin ovi toimi normaalisti ei uudestaan tehtynä vaikutusta. Johdot on purettu/tarkastettu koelaudalle asti) Kokeilin syöttää myös virtaa suoraan kytkimen kannalle jolloin ikkunat toimii normaalisti eli vika on autolta tulevassa virran syötössä.
    Viimeksi muokannut okkim; 8.6.2011, 12:11. Perustelu: Lisätty kappalejako luettavuuden parantamiseksi.

    #2
    Villi veikkaus, virtalukonpohja. Jos kerta sekoilee laittaessa virrat päälle?? Ainakin helppo ja halpa tapa eliminoida tuon virtalukonpohjan aiheuttamat oikkoilut... Omassa kulkineessani ainakin luukku toimii vasta, kun sytytysvirta on kytketty päälle.

    Comment


    • #3
      vika näyttää kääntyvän releen puoleen releen kannalle tulee akun jännite mut ulos päin releeltä vain sen 2.volttia uusi marmorilla tilaamalla sen 115 euroa ja paikalliselta romikselta ei löydy, taidan ohjata lisä releellä ettei tarvi orkkista ruveta odottelemaan. (jos Ketään kiinnostaa releen numero 443 959 257 B tämä siis releen nykyinen numero rele itsessään sijaitsee ratin vasemmalla puolella koelaudan sisällä)

      Comment


        #4
        Halvemmalla pääset kun otat releen käteen ja kolvaat liitokset uudelleen.
        Ite oon noita muutamat juotellu omista peleistä.

        Comment


        • #5
          Jahas tinattu releen kannat sisältä uudestaan ja homma pelaa kiitosta vastaajille =) päälle päin tinaukset näytti ok mut silti korjaantu kun tinas uusiksi

          Comment


          • #6
            Audi 80 2.8 v6 1995

            Osaisiko joku neuvoa ko auton kummallisesta ongelmasta kun sähköinen kattoluukku ja etuovien sähköikkunat näin kesän " lämpimissä " ei toimi ja joskus toimii , nytkin ollut pari päivää toimimatta , onneksi kiinni asenossa : )
            Talvella ei huomatakseni samaa vaivaa , toki niitä harvemmin tulee silloin käytettyä .
            Auto on tullut Saksasta kun silloinen omistaja muuttanut Suomeen joten ohjekirja ja sulakerasian kaikki tiedot saksaa ! Onko sulake / rele vai mikä vika ? Autossa automaattinen lämmitys/ilmastointilaite , onko se yhteydessä sähköistä ko laitteisiin ?
            Viimeksi muokannut Killeri; 14.6.2017, 22:40. Perustelu: Allekirjoitus turha.

            Comment


              #7
              Kylmiä juotoksia releessä. Oma kävi amalinin luona ja korjattiin, Vika tasen sama, aamulla kylmänä toimii, auto auringossa päivällä ei.

              Comment

              Working...
              X