Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Cruise pois pelistä

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Cruise pois pelistä

    A4 B7 (2008) 2.0tdiq 125kW

    Eilen cruise putosi ihan itsekseen pois pelistä eikä mennyt enää päälle. Auton "buuttaaminen" eikä jarrupolkimmen raju polkaisu (kuulemma jarruvaloanturi saattaa jäädä joskus jumiin) ei auttanut, mutta 2.5 tunnin seisomisen jälkeen taas pelitti.

    Viime talvena auto teki lähes saman tempun, mutta silloin myös dieselin hehkuvalo syttyi ja pakkasta oli miltei 25 astetta. Eilen ei ollut kuin pari astetta miinuksella. Silloin syynä oli jäätyneet ahtoputket, minkä lääke on superlonia toisen välijäähdyttimen edessä lämmittämässä ilmaa, mitä mulla nyt ei ole. Mutta tosiaan lämpätila ei ollut nyt edes erityisen kylmä.

    Onko veikkauksia mikä hetkellisen vian aiheutti? Itselle tulee mieleen olisiko sittenkin ahtoputket keränneet syksyn mittaan riitävästi kosteutta että nyt jäätyivät? Tai voiko kesälaatuinen (?) diesel olla syyllinen?

    Auto menossa vikakoodinlukuun kunhan vapaata aikaa löytyy mutta olisi sitä odotellessa mielenkiintoista tietää voinko varautua vastaavaan mitenkään. Auto nimittäin jätti tielle muutama viikko sitten kun kolmossylinterin ruiskutussuutin laukesi ja vähän hirvittää!

  • #2
    lue vikakoodit.
    -jarrupolkimen as.tunn.
    -kytkinpolkimen as.tun.
    -jarrupainetehostajavika
    -käyttövipuvika
    -rattiakselin elektroniikkavika
    -johtosarjavika
    ja monet muut.

    Comment

    Working...
    X