Joo eli emäntä oli huomannut kaupassa käydessään jottei enää A6 Audissa syty sisävalo palamaan kun aukaisee apukuskin puoleisen takaoven. Onko se vika siinä mikrokytkimessä mikä on siellä lukossa ja kuinka syvällä se on sieltä purkaa auki ja entä voiko asiaa tutkia vaggicomilla mitenkään?? Kaikki muu sähkö kuitenkin oveen toimii täysin.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Sisävalo ei syty enää ovea aukaistaessa?
Collapse
X
-
Tuli myös hommattua tuollainen A6 (B4) C5 vuosimallia -98 ja vaikuttas kanssa olevan samanlaisia oireita eli valomuistutin ei huuda (ei kyllä varmuutta pitäiskö tässä edes olla sellaista) vaikka varustelutason perusteella vois olettaa olevan eli oliko tällä vialla jokin yhteys tuohon ajovalojen katkaisijaan? Katkaisin kyllä toimii muuten normaalisti?
Ja sitten tämä tärkein eli kuljettajan oven ja repsikanpuolen takaoven aukaisu ei sytytä niitä punaisia varoitusvaloja, lätäkkövaloja eikä sisävaloja.
Repsikanpuolen etuovi ja kuskinpuolen takaovi taasen sytyttää ja valot toimii.
Eli onko se ovenlukko tai siinä sijaitseva mikrokytkin todettu yleisimmäksi viaksi vai onko löytynyt myös katkenneita piuhoja niistä oven saranahaitareista?
Vielä tarkennukseksi keskuslukko ja ilmeisesti hälytinkin toimii (ei sen kummemmin testattu mutta ainakin hälyn merkkivalot alkavat vilkkumaan ovissa) ja vilkut kuittaavat niin lukituksen kuin myös aukaisunkin.
Onhan tämä hiukan saivartelua mutta kun olis kiva jos nuo kaikki valotkin toimis =)Viimeksi muokannut technic; 18.8.2011, 21:15.
Comment
-
Vanha ETKA antaa kuljettajan oven lukkomekanismille tällaisen osanumeron 4B1837015B
ja repsikan puolen takaoven lukkomekanismille 4B0839016B mutta Speed-Autoteile Finlandin osahaku kertoo
molempien osalta näin "osanumero vanhentunut, kysy korvaavaa osaa" joten osaisiko joku
kenties kertoa mikä on nykyään korvaava osanumero näille osille?
Comment
-
Autoni, C5, vaihdettu kuljettajan ovenlukko 12/2005 osanumero sama mutta kirjain lopussa G, eli
4B1837015G, hinta silloin 186 euroa :( !!
Kuulemma on ollut sekä johtoja poikki, että mikrokytkimen ongelmia.
Onko vikakoodit luettu, toimiiko SAFE-toiminto??
Tieto lisää tuskaa.....
Comment
-
-
No huh huh minkä hintaiset nuo lukkomekanismit on n.150-230 euroa vähän riippuen mistä ostaa (marmori vissiin lähellä tuota 230 euroa jos ei ole ylikin).
Jos en mistään löydä vielä siedettävämpään hintaan niin saavat minun puolestani pysyä valot pimeinä.
Täytyy nyt kuitenkin vielä tonkia ulkomaita myöten.
Ja tuosta SAFE-toiminnosta sen verran että nuo ovien valokatkaisijat eivät ole toimineet enää vuosiin, joten jos se olisi halunnut laittaa nuo ovet johonkin "sähköiseen takalukkoon" niin se olisi tehnyt sen jo aikapäiviä sitten.
Olihan se toki hienoa huomata että Lamborghineissakin käytetään samoja lukkomekanismeja mutta jos ne tilttaa niistäkin niin eipä ole paljoa hurraamista mekanismissa.
Ai niin ja lisätään vielä se kuljettajan oven lukkomekanismin nykyinen osanumero: 401837015
Comment
-
No..technic, tervetuloa Audi-mailmaan, se on sitä premiumia!! ainakin varaosahinnoissa :( !!
Suosittelisin lukemaan kaikki vikakoodit autostasi aidolla VCDS:llä, ei millään Kiinan "piuhoilla".
Saattaisi tulla muita ylläreitä, ABS-boksista, airbäggeistä, vöiden kiristimistä, jne..
Paljon hienoja sähköjuttuja jotka ajan myötä Suomen ilmaistosta johtuen rupee vikautumaan (hapeettumia, kontaktiongelmia,jne..).
Niin kuin sanoin tieto lisää tuskaa..
Ps. kohta mun C5 ollut 10v. mulla, still love it!!
Comment
-
No ei tää onneks oo eka Audi :) Ehkä sen takia tuli hommattua toinenkin.
No tämä nykyinen kulkine on tullut jonkin verran myöhemmin Suomeen Saksasta mitä vuosimalli antaa ymmärtää, se on sitten eri asia onko se hyvä vai huono juttu :P
http://www.elekma.com/index.php?main...roducts_id=928 eikö tälläkään tee mitään?
Linkissä oli aiemmin vanhempi malli ja myöhemmin vialllinen linkki...sori.
Näyttäs olevan täälläkin foorumilla ihan kohtuu tyytyväisiä käyttäjiä kyseisellä laitteella.Viimeksi muokannut technic; 22.8.2011, 21:43.
Comment
-
Missäs -96 A4:ssä voisi olla vika kun sisävalot ei syty ovea avattaessa, mutta katosta kytkimestä syttyvät? Ja ajovalot jos unohtaa päälle, niin vain kerran olen kuullut summerin varoittavan kun auton oven avaa. Onko siis oven sisäisessä lukkomekanismissa joku kytkin vai ymmärsinkö edelliset viestit väärin...?
Comment
-
On tai sitten johdin poikki ovihaitarin sisässä. A6:n osalta oli jotain ohjeita: http://www.audiworld.com/tech/elec96.shtml
A4:ssa tosin ei ole sähkömoottoreita ja ainut eletroniikka on tuo mikrokytkin mikä vaikutti enemmän tai vähemmän kiinteältä - valitettavasti. Tarkista johdot, jospa olisi vika vain siinä. Jos on johdossa niin johto tulisi korjata siten, että liitokset tulee oven sisään ja kabiinin puolelle. Ei haitarin sisään (ts. pätkä pois ja liitokset).
Comment
-
Oletko vaihtanut? Juuri viikonloppuna tuon lukon A4 B5:sta purin putsausta varten ja se kytkin kyllä varmaan jotenkin siitä olisi lähtenyt irti, mutta vaikutti hyvin tuota lukkoa varten tehdyltä. Kaksi kytkin jalkaa, toinen maadottava ja toinen vaihtava. Oma suojattu liitin missä taisi olla 5 pinniä ja homma valettu umpeen kuten sanoit. Jos niitä jostain löytää niin melkein voisin väittää, että toisesta toimivasta lukosta.. ja sitten onkin jo sama vaihtaa koko lukko.
Oven kahvan mikrokytkin lukkopesän lämmitystä varten tosin vaikutti, että siihen voisi jopa jonkun perusmikrokytkimen voida vaihtaa, jos tarve tulee.
Comment
-
Nostetaanpa vanh threadi pinnalle.
Korjaantuuko tuo mikrokytkin ongelma jos tilaan tämän?
http://www.ebay.co.uk/itm/AUDI-A6-4B...item2a2b20559c
Comment
-
Oletko vaihtanut?
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja FreeZ Näytä viestiNostetaanpa vanh threadi pinnalle.
Korjaantuuko tuo mikrokytkin ongelma jos tilaan tämän?
http://www.ebay.co.uk/itm/AUDI-A6-4B...item2a2b20559c
Comment
-
Itselläni on kokemusta molemmista. Kuskinpuolen takaovenlukkoon vaihdoin mikrokytkimen ja kuskinoveen koko lukon, juurikin tuollaiseen tarvikelukkoon. Molemmat toimineet nyt ihan hyvin. Ei valittamista.
Lukko on aavistuksen helpompi vaihtaa, kuin tuo mikrokytkin, mutta isoin homma on lukon irroittaminen ja sen joutuu joka tapauksessa tekemään. Mikrokytkimen asennuksessa joutuu vähän soveltamaan, mutta ei se ole paha. Lähinnä millä sen kiinnittää lukkoon. Itse pistin kiinni epoksilla.
Comment
-
Mä vaihdoin yhden oven lukon kokeeksi tarvikelukkoon. Ihan samanlainen vanhan kanssa. Uusi on toiminut hyvin ja oveen tuli mukava uuden auton tuntu.
Vikakoodia tulee jostain syystä muistakin lukoista vaikka toimivatkin hyvin. Taidan siis vaihtaa muutkin lukot - sen verran edullisia ovat ja vaihtotyökin on lopulta helppo. Pitää vain muistaa ottaa lähikuvat ikkunan kehyksen välipaloista tai selvästi merkitä niiden asento ennen irroitusta.
Comment
Comment